Kdo byli první Izraelci a odkud přišli?

Kdo byli první Izraelci a odkud přišli? https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137713/bmid_kdo-byli-prvni-izraelci-a-odkud-pri-jof-137713.jpg 5 4 3

Kniha vypráví o jednom z nejnaléhavějších témat archeologie a biblických studií – o původu prvních Izraelců. Západní civilizace kladou po staletí počátky své tradice do starověkého Izraele. V posledních letech však někteří historici a archeologové zpochybňují realitu Izraele, jak ji podává biblická literatura. W. Dever, přední současný znalec dějin starověkého Blízkého východu, konfrontuje tyto kontroverze s archeologickými důkazy, aby posoudil správnost zavedených biblických příběhů. Na základě poznatků z vlastního třicetiletého výzkumu na Blízkém východě seriózně a nezaujatě přehodnocuje starozákonní texty. Podle vlastních archeologických výzkumů, které prováděl ve více než 300 starověkých zemědělských občin ve středním Izraeli, se Dever domnívá, že nejpravděpodobnějšími předchůdci Izraelitů byli Kananejci (spolu s nomády a skupinkou semitských otroků uprchnuvších z Egypta), kteří vytvořili první agrární, rovnostářskou a monoteistickou izraelskou společnost. Knihu doprovází bohatá fotografická příloha.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Volvox Globator

Who Were the Early Israelites and Where Did They Come From? , 2003

zdenaR
19.07.2018 5 z 5

Doporučuji každému, kdo se zajímá o dějiny a Izrael. Pro mě srdeční záležitost.
Za mě veliká jednička s hvězdičkou :-)))

pavel6016
08.06.2018 5 z 5

Velmi čtivě, místy i lehce humorně, napsaná monografie zabývající se počátky izraelského národa.
Deverovou velkou výhodou, oproti např. Finkelsteinovu Objevování bible, je to, že nenechá čtenáře tápat — Co s tím? To je bible vymyšlená lež? — a věnuje se i tomuto důležitému aspektu.

lord-artoo
27.10.2012 5 z 5

Dever je králem současné biblické archeologické scény. Představí všechna fakta před tvář čtenáře, aniž by cokoli zatajil, neví-li, otevřeně to přizná, své názory nedogmatizuje, ale nabízí, co však především: používá rozum a kaceřuje ty, kdo na něj rezignují v zájmu obhájení svých tezí. Kniha je psána autorovým klasicky odlehčeným stylem (s kořením v podobě uštěpačných poznámek na adresu "vědeckých nesmyslů"), takže je dobře čitelná širokou veřejností, pro níž je určena. Téma je dobře uvedeno jak biblicky, tak historicky, a bohatě ilustračně doprovozeno. Závěr knihy se věnuje věroučným a politickým dopadům, jež může nové uchopení problému vrhat (což není u knih z biblické archeologie samozřejmostí). Za mě všechny palce nahoru.

biblické události dějiny Židů fakta a mýty archeologický výzkum

Autorovy knížky

William G. Dever
americká, 1933
2010  95%Kdo byli první Izraelci a odkud přišli?