Karel IV.: Vlastní životopis

Karel IV.: Vlastní životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88214/bmid_vita-caroli-VWz-88214.jpg 4 160 32

Latinsky a česky. Slavné literární dílo Karla IV. je napsáno jako autobiografie čili vlastní životopis. Autor v něm v podstatě uděluje rady svým nástupcům na trůně. Karel IV. zde chce ukázat, jakou cestou by se měl ubírat každý úspěšný politik, který chce být lepší nežli jeho předchůdci. Kniha je rozdělena na dvacet kapitol. V prvních dvou kapitolách autor zdůrazňuje, jak důležitá je pro dobrého panovníka víra v Boha. Dále varuje před špatnými lidskými vlastnostmi, jakými jsou například pýcha, lakomství, ale třeba i rozmařilost v jídle. V kapitole třetí Karel vzpomíná na své dětství a mládí ve Francii, kam byl poslán v sedmi letech na výchovu na francouzském dvoře. Řeč přijde například na Jindřicha VII., kritikou je oceněn Filip. VI., zmínka je i o Pierru Rosiéresovi, který se posléze stal Karlovým politickým rádcem. V následujících čtyřech kapitolách (4.-7.) pak vzpomíná na své první italské panování, na které byl povolán otcem Janem Lucemburským a seznamuje čtenáře s představami a plány uspořádání mocenských poměrů ve střední Evropě. V osmé kapitole popisuje svůj návrat do Čech a zmiňuje se o místním politickém, ekonomickém a hospodářském úpadku. Kritizuje především šlechtu, kterou označuje za majetkuchtivé tyrany. Stroze také vypráví o smrti své matky, kterou byla Eliška Přemyslovna. V deváté a desáté kapitole Karel rozebírá dobrodružný útěk před svým otcem do Itálie, kde se také zúčastnil několika bitev. V 11. - 13. kapitole jsou popsány Karlovy úvahy v úvodu svých spisů a v kapitole následující se můžeme dočíst o jeho opětovném návratu do Čech a také o tom, jak se ujal vlády nad svou vlastí. Posledních šest kapitol je zcela evidentně napsáno odlišným stylem, a proto je vysoce pravděpodobné, že závěrečnou část Vita Caroli Karel IV. nenapsal. Dílo se nám dochovalo ve třech jazycích, a sice latinském, staročeském a středohornoněmeckém a dává nám možnost důkladně poznat osobu Karla IV. a také nahlédnout i do jeho soukromí. Dozvíme se například o jeho čtyřech manželkách, s nimiž měl dohromady 10 dětí. Dílo je velmi poučné a směle ho mohu doporučit všem obdivovatelům „Největšího Čecha“ a „otce vlasti“ Karla IV., ale pochopitelně také i všem ostatním historickým nadšencům. 01-511-78... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Odeon

Vita Karoli Quatri

Tlapka
29.05.2016 2 z 5

Na Vita Caroli jsem se těšila, možná i proto jsem byla ve výsledku poměrně zklamaná. Je velmi snadné ztratit se v přehršli různých jmen (či co hůř, ve stejném jménu pro více osob) a sledu neustálého putování a politikaření. Třeba někdy, s čistou hlavou...
Přitom úvahové pasáže a úvod o mládí budoucího císaře mě jako čtenáře navnadily velmi. Každopádně jde o dobrý zdroj, v němž se dají vypozorovat známky císařovy slabosti pro nadpřirozeno a zejména mariánského kultu.

bejan
28.05.2016 3 z 5

Tahle kniha byla pro mě zklamáním. Zapomněl jsem totiž, že když císař napíše svůj oficiální životopis (ostatně jako každý politik), nic zajímavého se z něho čtenář nemůže dozvědět.

hanča34
11.05.2016 3 z 5

Nedokázala jsem tuto knihu celou přečíst. Je to určitě jazykem, ale taky množstvím jmen a okolností, které nám už nic neříkají. Asi je lepší vzít to od Kožíka nebo zajít na výbornou přednášku o Karlu IV., například od paní Havlovcové z Porty.

petr3048
29.02.2016 5 z 5

Po pár knihách o Karlu IV. se mi konečně do ruky dostal jeho vlastní životopis. Čtení náročné, samý přechodník, ale tak bylo to psáno před nějakými 650 lety:) Má to ale atmosféru, obzvláště zajímavá a mne dosud neznámá byla příhoda, ve které Karel popisuje létající sklenici vína ve společnosti pana Buška z Velhartic. Kniha není na čtení v tramvaji, pokud ji někdo máte v plánu, je to spíš čtení do absolutního klidu.

Zoufalka22
27.01.2016 3 z 5

Člověk si konečně dokáže alespoň trochu představit období, ve kterém Karel IV. žil.

winer12369
21.06.2015 5 z 5

Jedná se o historický pramen a tak je třeba ke knize přistupovat. Pokud se zajímáte o období Lucemburků, či středověkou Itálii, pak knihu rozhodně doporučuji.

alchemist
24.10.2014 4 z 5

Začátek je takový hezky pohádkový, o cti a charakteru, ale pak se rozjedou historické orgie ve kterých se člověk znalý i neznalý lehce ztratí. Kdo, kde s kým, proč, lítají jména jedno přes druhé.

Zajímavost: Jsou tam i pasáže o nadpřirozenu. Jednou se setkal s neviditelným člověkem nebo duchem.
SPOILER: Seděl s přítelem a číše se převrhla, aniž by kdokoliv na místě byl.

Veveruška1992
30.06.2014 5 z 5

Rozhodně doporučuji ke čtení, jeden z krásných pramenů ke studiu středověku a určitě pozoruhodný vhled do myšlenkového světa Otce vlasti. Krásný zážitek, číst knihu, o které víte, že ji napsal tak veliký a obdivuhodný panovník.

zuza.floderova
22.06.2014 5 z 5

Naprosto nejlepší kniha co jsem kdy četla. :)

Bet
29.01.2013 5 z 5

Velmi zajímaví čtení.Doporučuji

oolinkaa
19.06.2012 4 z 5

životopis přímo psaný Karlem IV., konec knihy dopsán neznámým autorem.. Velmi pěkné pro ty, kdo se zajímá o osobnost Karla IV. a Lucemburky..

FilipGOLF
13.12.2011 3 z 5

Kniha se mi nečetla příliš dobře, byly tam zvláštní vazby, I když pochopitelně, je to původem nejstarší kniha co jsem četl. Je v ní ale poutavě popsán život Karla IV. a vážím si na knize také to, že ji napsal právě on a že je to pro mne čest.