Literární dílo

Vita Caroli (v překladu Život Karlův) je autobiografické dílo, jehož autorem je Karel IV. Zachytil v něm zážitky z mládí, kdy žil v cizině, a počátky pobytu v Čechách do roku 1340. Události několika následujících let vylíčil už jiný autor. V díle se prolínají osobní prožitky s císařovým veřejným působením, značný prostor zabírají náboženské a morální úvahy. Z nemnoha citově zabarvených pasáží vyniká líčení návratu do Čech roku 1333. Přestože jde o dílo psané latinsky, projevuje se v něm zájem o český jazyk.
Dílo je členěno do dvou částí, první část obsahuje kapitoly I-XIV, část druhá pak kapitoly XV-XX. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/349/zivot-karluv-vita-caroli-quarti.jpg 3.215
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Vyšehrad

MKrat
04.04.2015

Kdo má rád životopisy, mnohé se dozví..

ugisha
14.08.2011

Povinná četba, která mě těžce nebavila, navíc jsem měla dvojjazyčné vydání formátu A4, které radosti z četby moc nepřidalo :D

Karel IV. Lucemburský

Karel IV. Lucemburský