Karel IV. - Tajný deník

od:

Karel IV. - Tajný deník

Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jeho osobní zpovědí, která měla zůstat utajena veřejnosti, ale řízením osudu opět spatřila světlo světa, je Tajný deník. Jemu svěřil své vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i jeho čtyřem ženám, jež všechny vroucně miloval, a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV. Poznejte život a pravou duši Otce vlasti, schopného a obratného panovníka, pravého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj pravý domov....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/195815/karel-iv-tajny-denik-vbS-195815.jpg 4.686
Série:

Lucemburská pentalogie (1.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Přidat komentář
E_Lan
17. května

Dobrý ba možná i nadprůměrný historický román. Možná až moc následující skutečné události. Měl jsem nevýhodu toho, že jsem předtím tuto dobu nastudoval přes Toulky českou minulostí a musím přiznat, že to bylo opakování skoro přesné. Přesto zajímavé a docela důvěryhodné. Čtené navíc panem Dvořákem a to velmi povedeně. Takže dobré, poučné a zábavné.

EleanorJane
03. dubna

Krásný historický román. Historie podaná smysluplným jazykem a jednoduše. Opírá se o známá fakta, žádné přehnané fantazírování. Mě osobně nikdy nelákaly knihy s biografickým tónem. Tuto jsem nicméně využila při zpracovávání životopisu o Karlu IV. kvůli její jednoduchosti ale i objektivitě. Velmi doporučuji milovníkům historie i románů.

meluzena
03. dubna

Nádherná kniha.
Karel IV. byl moudrý a laskavý panovník, otec a manžel, a také velký dříč - zkrátka člověk, který by se měl klonovat, protože takového je zapotřebí snad v každé době.
Pokud nemáte historii v malíčku, možná se budete hůře orientovat v množství historických postav a jejich vztahů, a budete muset namáhat hlavu, aby se vám nepletla dohromady současnost a vyprávění o minulosti (která je naštěstí psána kurzívou - skvělý nápad!). Takže pokud prožíváte rušný každodenní život a ke knížce se vracíte s odmlkami, může to pro vás být pěkné mozkové cvičení :-).

V úvodu knihy se dočteme, že J. B. Prokop je pouze přepisovatelem nalezených pamětí krále českého a císaře římského, čemuž můžete věřit nebo to zpochybnit. Ať tak či tak, je to moc krásné čtení o vnitřně neobyčejně bohatém člověku.

„Ještě než člověk začne spřádat pomstu či odplatu, je lépe si řádně promluvit. Někdy pro malá nedorozumění vznikají velké pře a dlouhé války.“

Jana180
07. února

Začala jsem poslouchat jako audioknihu. Ovšem tvrzení, že rodiče Karla IV jsou Jan a Eliška Rejčka mě znejistělo. Opravdu se to píše i v tištěné podobě?

Jaruš7
06. ledna

Další kniha s mou nálepkou Aurová.
Nečekaně intenzivní pocit cituplného zásahu.
Citát Jana Lucemburského :" Měl bys mě být vděčný." Jak dvojsmyslně tohle zazní a oboje je dokonale pravdivé. Útrapy mládí a odloučení od matky to jsou hořké a nevymazatelné dojmy, nucený exil na francouzském dvoře měl své kouzlo a školu, společenské styky byly bonusem pro budoucnost, charakter byl cizelován a výsledek jeho vlády stál za to. Osud tento citát postavil na váhy - a ty hrdino ukaž co dokážeš.
Citát : ( jde o slepotu J.L.) " Když přestal vidět prohlédl."
Načtená, Jiří Dvořák to aurově umí. Sváteční chvilka.

5020
30.12.2017

výborně napsaná, rozhodně doporučuji

lapagerie
20.09.2017

Čtivě napsaný "deník" Karla IV. Musím říct, že jsem k sérii přistupovala s trochou skepse, ale jsem příjemně překvapená. Líbily se mi "myšlenky" Karla IV., jeho uvažování nad událostmi, které se skutečně odehrály, které se ho osobně dotkly. Vztah k otci, matce... Představuji si, že tak nějak nad tím klidně mohl přemýšlet.

Shardlake
06.07.2017

Čtivou formou zpracován život Karla IV. z pohledu jeho samotného. Určitě si přečtu další díly.

Janadvorackova
07.05.2017

Hej, to je fakt neskutečné, jak se může kniha stát zároveň i hudebním zážitkem :).
Krom skvělého příběhu a stejně perfektního výkonu Jiřího Dvořáka, který ji načetl, jsem se dočkala i dobového hudebního podkresu skupiny Řemdih.
Moci tomu dát víc hvězd, tak to udělám :).

HelaF
09.03.2017

Mám ráda dobu Lucemburků, jsem ráda, že vznikla tato kniha. Psaná je odlišně od jiných knih o Karlu VI od ostatních českých autorů. Z pohledu přímo Karla IV , který vzpomíná na své mládí, konflikty s otcem a na další události, které ovlivnili jeho život.

Barunka.l
26.02.2017

Je to vlastně moje první historická kniha, obvykle čtu úplně jiný žánr. Tuhle jsem poslouchala jako audioknihu a v podání Jiřího Dvořáka velmi zábavné dílo. Vřele doporučuji, i já jako totální historický analfabet jsem se docela dobře orientovala.

zamiokula
25.12.2016

Poslouchala jsem jako audioknihu,skvěle přečtenou Jiřím Dvořákem...Myslím,že svým projevem dílo povznesl ještě výš!A obdiv autorovi,nejsem fanoušek historických knih,vlastně je čtu jen opravdu výjimečně,ale tato je skvostná!!!

Koňadra
02.11.2016

Milý, v podstate ľahký historický román. Mne osobne sa páčil najmä kompromis medzi moderným jazykom a jazykom, ktorý by sa dal predpokladať v pamätiach písaných Karlom IV. Veľmi príjemné čítanie, pre plné vychutnanie síce predpokladajúce určitú znalosť histórie, ale i pre horšie vedomostne vybavených dostatočne zaujímavé. Pekná kniha a určite ľahšie čitateľná, ako Vita Caroli :o))).

michall17
25.10.2016

jako velký milovník historie a obdivovatel doby a osoby Karla IV. jsem si přečetl tuto knihu, která je skvěle napsaná a okamžitě vtáhne do děje. vřele doporučuji!!

Kulhavá
14.10.2016

skvělá kniha, poutavé vyprávění, mnoho poučného. Takovéto knihy by měly být součástí výuky dějepisu :-)

claudiecarmen
30.09.2016

Chce se mi opsat první větu z předešlého komentáře. Nejsem historik, ale čím jsem starší, tím cítím větší potřebu se vzdělávat v historii..Velmi čtivé. Už se těším na další knihu Josefa Bernarda Prokopa.

mistrikova
09.07.2016

Nejsem historik, ale čím jsem starší, tím cítím větší potřebu se vzdělávat v historii...od malička jsem ráda četla historické romány od např. Vaňkové...po dlouhé době jsem sáhla opět po tomto žánru a udělala jsem dobře...od knihy jsem nemohla odtrhnout oči...nevadily mi ani pasáže, ve kterých jsou vzpomínky na mládí Karla IV. a jeho otce Jana Lucemburského prolínající se s přítomností - dobou, kdy se Karel IV. počtvrté oženil (s mladou polskou princeznou)...

Věřím tomu, že kdyby povinná četba zahrnovala i takto pěkně a čtivě napsaný román o našem nejvýznamnějším panovníkovi, určitě by si studenti středních škol odnesli z hodin dějepisu více než jen nabiflovaná data bitev...

1k2a3r4e5l
15.05.2016

Jsem nadšená z tohoto díla,četla jsem jedním dechem a nenacházím slov,jak poděkovat p.Prokopovi za nádherně zpracované téma o našem velkém králi.Moc se těším na pátý díl a vřele doporučuji všem koho zajímá naše historie.

eva-lupen
08.05.2016

Poslechnuto jako audiokniha, moc pěkně načtená Jiřím Dvořákem.
Je to hodně reálný román, klidně bych věřila, že to takhle nějak opravdu bylo. Kdyby Jan Lucemburský nebyl takový jaký byl, byl by třeba Karel IV úplně jiný.
Jen jsem se teda občas ztrácela v minulosti a přítomnosti. Nevím jestli to v tištěné knize není nějak oddělené, ale tady Kája :-) vzpomíná a další věta je, že zvednul hlavu, a je zase v současnosti. Jelikož jsem při poslechu většinou něco dělala, tak jsem v tom měla trochu zmatek. Některé kapitoly jsem si tak musela dát ještě jednou.
Ale knížka je to pěkná a určitě ji doporučuji.

ZuzziŠ
23.03.2016

Trvalo mi, než jsem se začetla, navíc se mi vlastně vůbec nelíbily ty části "ze současnosti", ale jak písmeno následovalo písemno, musím říct, že je to sakra dobrá kniha!
(a pravda je, že kniha se nemá soudit podle své první desetiny, aspoň tak jsem to vypozorovala).

A čeho si nejvíc cením a co mi přijde naprosto dokonalé (kromě mnoha dalších věcí, například těch drobných nadsázek, jakože Václav bude mít s církví stejně skvělé vztahy jako Karel), je to, že autor knihu ukončí tak, jako kdyby to byl jen jeden díl. Žádné napínání a umělé nucení čtenáře číst další díl. Všechno, co mu k tomu stačí, je jeho spisovatelský um, a jeho pokora! Děkuji!

astroweb
11.02.2016

Všechny hvězdičky, protože po delší době je to opravdu historický román se vším všudy. Určitě si přečtu další čtyři díly.

petr3048
01.02.2016

Jan Lucemburský, Eliška Přemyslovna, Karel IV. Kniha krásně popisuje problematické vztahy této trojice. Navíc je v příběhu zahrnuta i česká šlechta, která má především v mládí Jana Lucemburského v Českém království vlivnou pozici. Skvělý čtivý román stojící na historických faktech bere od začátku do konce. Je zde vidět, že dětský pobyt ve Francii ve spojení s Karlovo krkavčím otcem měli největší podíl na tom, že Karla IV. vidí většina současníků jako největšího Čecha.

radekk33
21.10.2015

Člověk si připomene české dějiny nenásilnou a velice zajímavou formou. Díky knize si dokáži představit život v Čechách z pohledu Karla IV - ekonomicko-politicko-historickou situaci. Dílo se pěkně čte a pohltí Vás. Doporučuji.

catherinee94
28.05.2015

Dokonalá kniha. Od začátku jsem se do knihy vžila a nedokázala se od řádku odtrhnout. ;)
Doporučuji všem příznivcům Karla IV. a naší historie.

bookcase
19.02.2015

Mám ráda deníky a tak mě zajímala i četba deníkových záznamů našeho českého panovníka. Zajímavé a poutavé čtení o dobách dávno minulých .

bflm
16.09.2014

Román psaný na historických základech. Člověk opráší znalosti ze školy a ještě si je čtivou formou doplní o zajímavou zákulisní politiku, o vedlejších souvislostí a o soukromí Karla IV.. Doporučila bych i náctiletým, příjemnou formou poznají našeho nejvýznamnějšího panovníka a jeho dobu.

Bezantina
11.09.2014

No já nevím, když čtu ty pozitivní komentáře ostatních čtenářů, tak se skoro stydím tady napsat ten svůj negativní.. Děj mne zpočátku zaujal a dobře se i četl, ale postupně jako kdyby "houstl a lepil se" jako nějaká kaše, byl těžkopádný a pro mne čím dál více nezajímavý. Knihu jsem sice dočetla, ale byla pro mne zklamáním.

niknikita
02.06.2014

Pro mne je tohle "kniha knih" a moc bych si přála ještě další díly. Prostě tady mám málo hvězdiček :-)

Cartimmandua
10.05.2014

Knihu jsem přečetla jedním dechem...a rozhodně to nebylo naposledy. Doporučuji všem zájemcům o historii.

niknikita
23.04.2014

Už ta krásná obálka a můj oblíbený Karel IV . - no a nekup to zrovna dnes, když je výhoda bez patnáctiprocentní daně :-))