Kapitán Harinx

Kapitán Harinx https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217847/bmid_kapitan-harinx-xYi-217847.jpg 4 29 8

Román holandského spisovatele o slávě a těžkých ztrátách holandského námořnictva za války. Hrdinou je mladý kapitán dálkových oceánských vleků Martinus Harinx, který má úkol vylákat německou bitevní loď Tirpitz z norského Alta fjordu, aby na ni mohl být podniknut zničující útok.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

The Capitain , 1967

AmberTom
14.09.2023 5 z 5

Válečná a zároveň protiválečná kniha plná syrového popisu těžké práce námořníků. Takové příběhy by si měli alespoň občas přečíst i současní vládci světa...

former3980
16.01.2023 4 z 5

Kniha určite patrí k tomu najlepšiemu, čo vyšlo v edícii STOPY. Popri doslova strhujúcich momentoch má aj ospalejšie pasáže, najmä keď hlavný hrdina dumá nad svojimi milostnými avantúrami. Všetko to vynahrádza vojna "zblízka", doslova naturalistické popisy jej hrôz na konkrétnych osobách, ktoré sa plavia na konvoji do Murmanska. Neviem si predstaviť, že toto by som bol čítal povedzme ako 14 - ročný, lebo edícia bola určená mládeži. Za negatívum považujem, že autor sa nikde v knihe nevyjadruje k zmyslu konvoja práve do tejto oblasti - pokiaľ nie je človek odborník na II. svetovú vojnu, nechápe prečo sa vlastne konala takáto operácia. Harinxma si však získa srdce čitateľa. Nie je to žiadny superman, ale robí čo sa dá medzi lietajúcimi torpédami a neraz koná aj chybne. Ale o to väčšie sympatie k nemu čitateľ prežíva, lebo je to človek z mäsa a kostí ako my všetci. McGuyver bol iba na smiech. Smelých 80 percent.

JAnD
05.09.2016 4 z 5

První polovina knížky přečtena jedním dechem. Potom přišla pasáž více pocitová než dějová a knihu jsem na pár dní odložil. Ale konec opět stál za to.

kalache
22.11.2015 5 z 5

...tak malá proti vlnám,tak slabá vůči krutému nepříteli,ale silná odhodláním a srdcem posádky.Je málo tak opravdových válečných knih...(mimo Konvoje do Murmanska níže uvedeného také Kruté moře)

elcapitano
25.05.2014 5 z 5

Přečetl jsem jednim dechem: kniha je strhujici a prostředi lodi i válečných situací je popsáno do detailu věrně (Hartog byl před válkou námořník). Některé reálie i situace se opakují i v jiné jeho knize - "Plout musí ná mořník".
Harinxovo protiválečné poselství však mírně "šusti papírem", je na můj vkus až moc doslovné, jinak je kniha opravdu moc dobrá.

kaptn Jan
15.05.2014 5 z 5

Konvoje do Murmanska viděné očima kapitána holandského námořního boksíru. Strhující vyprávění o životě námořníků na vlečném boksíru za druhé světové války, kdy nepatrná a neozbrojená loď čelí silám ledového oceánu i hrůzám války. V kontrastu s tím vidíme i úsilí majitelů firmy nasazující všechny síly k tomu aby jejich firma přežila vojenské běsnění a byla schopná po válce pokračovat v námořní službě. K doplnění zážitků z této knihy doporučuji přečíst knihu "Konvoj do Murmanska" od Alistaira Mac Leana.

jan.svancara
20.03.2014 5 z 5

Protiválečné poselství vepsané do napínavého příběhu námořního kapitána, který se do války dostal jak Pilát do Kréda.
Tuto knihu osobně považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. Mistrovské dílo mého oblíbeného autora od nejž bych doporučil cokoli.

assilem
10.11.2011 5 z 5