Kapitán Harinx

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o osudech mladého holandského kapitána, který se se svou lodí zúčastní námořních konvojů do Murmanska za 2. světové války. Loď je určená k ochraně transatlantických anglo-amerických konvojů, dopravujících do sovětského přístavu Murmansk válečný materiál. Výrazně protiválečný charakter románu je dosahován jednak popisem krutosti námořní války, jak ji vedli nacisté ponorkami a letectvem, a jednak líčením vnitřních prožitků jeho hlavních hrdinů, kteří, ač stateční mužové, propadají strachu a beznaději....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67454/kapitan-harinx-67454.jpg 4.423
Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

The Capitain, 1967


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Kapitán Harinx

JAnD
05.09.2016

První polovina knížky přečtena jedním dechem. Potom přišla pasáž více pocitová než dějová a knihu jsem na pár dní odložil. Ale konec opět stál za to.

kalache
22.11.2015

...tak malá proti vlnám,tak slabá vůči krutému nepříteli,ale silná odhodláním a srdcem posádky.Je málo tak opravdových válečných knih...(mimo Konvoje do Murmanska níže uvedeného také Kruté moře)


elcapitano
25.05.2014

Přečetl jsem jednim dechem: kniha je strhujici a prostředi lodi i válečných situací je popsáno do detailu věrně (Hartog byl před válkou námořník). Některé reálie i situace se opakují i v jiné jeho knize - "Plout musí ná mořník".
Harinxovo protiválečné poselství však mírně "šusti papírem", je na můj vkus až moc doslovné, jinak je kniha opravdu moc dobrá.

kaptn Jan
15.05.2014

Konvoje do Murmanska viděné očima kapitána holandského námořního boksíru. Strhující vyprávění o životě námořníků na vlečném boksíru za druhé světové války, kdy nepatrná a neozbrojená loď čelí silám ledového oceánu i hrůzám války. V kontrastu s tím vidíme i úsilí majitelů firmy nasazující všechny síly k tomu aby jejich firma přežila vojenské běsnění a byla schopná po válce pokračovat v námořní službě. K doplnění zážitků z této knihy doporučuji přečíst knihu "Konvoj do Murmanska" od Alistaira Mac Leana.

jan.svancara
20.03.2014

Protiválečné poselství vepsané do napínavého příběhu námořního kapitána, který se do války dostal jak Pilát do Kréda.
Tuto knihu osobně považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. Mistrovské dílo mého oblíbeného autora od nejž bych doporučil cokoli.

assilem
10.11.2011

Vynikající válečný román.