Znamení lyry

Znamení lyry https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9822/kapitan-exner-znamen-9822.jpg 4 173 43

Kapitán Exner série

Na vojenské střelnici u zdi rozpadlého stavení je nalezen mrtvý důstojník v modré uniformě letců. Zpočátku se vše jeví jako nešťastná náhoda. Když se však případ dostane do rukou kapitána Michala Exnera a jeho kolegů z kriminálky, vyklube se z něj zákeřná vražda. Další důmyslný příběh z pera nezapomenutelného autora, jehož nestárnoucí kriminalista elegán Michal Exner, muž nevšední invence i přístupu k životu a jeho radostem i strastem, se stal již pojmem. Knihy byla přeložena do maďarštiny a pod názvem Az árulo jel vydána v roce 1985 v nakl. Zrínyi Katonai Kiadó a do bulharštiny Znamenieto na lirata v roce 1967Dărž. voenno izdatelstvo).... celý text

85098211
29.08.2019 5 z 5

Několik knih s Michalem Exnerem jsem už přečetla, ale tato se mi rozhodně líbila nejvíc. Už samotný začátek čtenáře vtáhne do děje a případ ho nenechá vydechnout až do samotného konce. Dost zajímavé je i prostředí, které celému příběhu určitě jenom prospělo a dodalo mu na atraktivitě. V případu hraje důležitou roli nejen znamení lyry, ale tento nápad se mi zdál opravdu originální ;-). Ráda tedy dávám hodnocení nejvyšší a knihu doporučuji všem milovníkům dobrých detektivek.

Pavelpi
26.07.2019 5 z 5

Dobrá detektivka s Exnerem,i když prostředí se tentokrát vymyká normálu

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Detektivky Václava Erbena jsou až na úplné vyjímky sázkou na jistotu i přes dobu, kdy byly napsané.

rafan65
17.05.2019 5 z 5

Pan Erben je klasa

wena
31.03.2019 4 z 5

Příběh který se odehrává na armádním letišti je mi blízký z důvodu plnění povinností pro svou zemi. Kapitán Exner zase vše s bravurou vyřeší i když se tentokrát i ušpiní a bude muset polikat armádní stravu.

lukas.rusyniak
01.02.2019

Detektívka z vojenského prostedia. Pekná detektívka.

martunka
20.10.2018 4 z 5

Tak rozhodně se jedná o dobrou detektivku.

moničina
17.09.2018 5 z 5

Jedna z jeho podarenejších kníh. Zaujímavé prostredie kde sa dej odohráva a je mi ľúto, že to nebolo sfilmované s pánom Valom alebo ešte lepšie s Kodetom. Filmová verzia s p. M. Dlouhým z tohto roka sa ani len omylom nepriblížila tejto skvele vypracovanej knihe.

čef
11.05.2018 5 z 5

Komu by nebyl sympatický kapitán Exner, milý, laskavý a kultivovaný s nevážným přístupem ke světu, tak skvěle zahraným v docela slušném seriálu ČT Michalem Dlouhým. Knihu je samozřejmě nutné brát v souvislostech tehdejší doby, kdy byl autor i tohoto nebo právě tohoto žánru pod velkým tlakem. Přesto jsou zápletka i tehdejší reálie vykresleny podle mne vcelku pravdivě i když to asi znamenalo leccos vypustit a tepat jen do toho, co bylo k tepání schváleno. Relativně selanka bez velkých vzruchů, což mi ale kupodivu nevadilo - že by nostalgie?

Marla
13.03.2018 5 z 5

Hrůza! Kapitán Exner v hlučném a zaprášeném prostředí vojenské střelnice! Došly mu i čisté košile, hraje s vojáky fotbal a pojídá vojenskou stravu! Ale i přes všechny tyto peripetie vyřeší vraždu. Opravdu jsem se bavila!

jarin58
03.03.2018 2 z 5

Pan Pivoňka postavil před Šlempra půllitr, topič s rutinou a péčí pivaře poodhrnul pěnu a s požitkem nasál větší polovinu obsahu sklenice.Až tady jsem se dozvěděl že jedna polovina může být větší než druhá.

Nifredil
24.02.2018

Další z příjemných detektivek s kapitánem Exnerem v roli vyšetřovatele. U téhle musím ocenit, jak zachycuje dobové prostředí vojny a toho, jak to v kasárnách fungovalo. Pro mě překvapivě je prostředí vylíčeno tak dobře a detektivní zápletka tak propracovaná, že mi ani využití prostředí vojenského prostoru jako místa děje nevadilo a to jsem opravdu pacifista, kterému jsou jakékoli vojenské záležitosti velmi cizí.

postrach
13.01.2018 5 z 5

Kniha i filmové zpracování se moc povedly.

astroweb
04.10.2017 5 z 5

To jsem si zase hezky početl. První vydání vyšlo v roce 65, ale kniha vůbec nezestárla, ovšem až na oslovování soudruhu, ale to je přece detail. Jinak opravdu kvalitní česká detektivka se vším všudy.

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Na svou dobu odvážný spisovatelův počin. Detektiv v socializmu jezdící v mercedesu a proutník ... Jinak detektivky od Erbana jsem měla moc ráda už jako malá a s chutí jsem se k nim vrátila. Skvělé.

karel0684
04.07.2017 4 z 5

Kapitán Exner byla pro mne v dětství skoro reálná postava. Stejně jako třeba Maigret. Táta hodně četl detektivky, A mohu říci, že s odstupem generace se i tato kniha čte velmi dobře. Moc se mi líbí, že i přes dobu, ve které vznikla je to hlavně detektivka. A dobrá

ondrej.b
23.05.2017 5 z 5

Opět výborné, jak jinak. Kapitán Exner propluje s noblesou i "špinavým" vojenským prostředím. Věta, že "se smutným povzdechem si vyndal z kufru svou poslední čistou košili", mě dostala:-). Téma, jako chlapovi, je mi blízké, takže se mi naopak prostředí příběhu líbilo a vůbec nebylo nezáživným. Je to prostě oddechová detektivka, která potěší a místy i rozesměje. Díky za ni!

Vojslava
24.09.2015 4 z 5

Prostředí detektivky mi zase až tak nesedlo, protože neznalá vojny jsem si neuvědomovala, kdo je komu šéfem a jaká jsou pravidla... takže mi i spousta argumentů unikala. Nicméně příběh i motivace byly opět velmi čtivé a hlavní hrdina nezklamal, uchoval si naleštěné boty i ve vojenském prostoru!

h2220
15.04.2015

detektivka z prostředí čs. armády z doby před rokem 1989, dnes asi málo živé téma.

Jura Jurax
24.01.2015

Výborná detektivka odehrávající se před zhruba půlstoletím. A dokonale vystižená tehdejší ČSLA.