K horským velikánům zub za zubem

K horským velikánům zub za zubem https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81346/k-horskym-velikanum-zub-za-zubem-81346.jpg 3 3 2

Projedete se nejstrmější zubačkou v Evropě na horu Pilatus. Vystoupáte do nejvýše položené železniční stanice na Jungfraujoch - Top of Europe, do téměř 3500 metrů nad mořem. Zatajíte dech při průjezdu Mont Blanc Expressem divokými soutěskami a pohledu do horských rozsedlin pod vámi. Na Furkabahn pojedete po doslova shrnovacím mostu. V létě po něm jezdí parní lokomotiva, v zimě udělá místo padajícím lavinám. Ve Stuttgartu budete obdivovat tramvaj-zubačku, která se prohání městem. Jako hudba vám bude znít syčení páry, oblaka dýmu a pravidelné nárazy pístu ve válci při stoupání na Rothorn. V Zurichu dojedete zubačkou do hotelu. Dostanete se do nadmořské výšky, kdy slavný Matterhorn se zdá na dosah ruky. Projede se cestou, po které jezdily přes hory mezi jihem a severem Evropy koňské povozy. V Glacier Expressu dostanete víno ve skleničce se šikmou nožičkou. Aby se víno nevylilo, budete ji natáčet podle toho, jak se mění stoupání na trati. Při nostalgii a obdivu k technickému fortelu předků budete stoupat zub za zubem k horským velikánům Evropy. Součástí knihy je i jediná zubačka v Čechách: Tanvald-Kořenov. Jde o nejstrmější železniční trať v České republice.... celý text

sakro
12.02.2023 5 z 5

Jsem celoživotní fanda na vlaky a na lanovky, horské a ozubnicové dráhy obzvlášť. Takže to hodnocení asi nebude moc objektivní, ale obrázek si stejně musí udělat každý sám. Podobných knih není zas tak moc a při cestách v alpách jsem ji použil i jako inspiraci. Nádherné fotografie, kvalitní popisy, i když někdy snad až moc odborné. Ale ty se dají jednoduše přeskočit. Pro fandy a tuláky po horách skvělá kniha a ti, kteří hory nemusí, po knize stejně nesáhnou.

valda
27.04.2012 2 z 5

Petr Vokáč je kromě svého zaměstnání asi tak trochu fanda na kolejové dopravní prostředky, a tak se rozhodl procestovat část Evropy a projet se po nejznámějších ozubnicových drahách. A protože je zároveň spisovatel, tak o tom taky napsat knihu. Autor je sice podle bibliografie záhadolog, ale zároveň technik, takže kniha je plná tabulek a různých údajů, jak už to u takových knih bývá. Většinou tenhle typ vlakofandoidních knih nečtu, tohle je možná moje první, tak nemůžu moc srovnávat na kolik se kniha vymyká standardu. Obsahuje 23 ozubnicových drah, velké plus je spousta pěkných fotografií. jednoduchá mapa a různé postřehy, takže jako katalog na výlety těmito prostředky docela funguje. Jinak je ale docela stručná, a na můj vkus psaná dost nudným způsobem: dráha se začala stavět tehdy a tehdy, tolik bylo dělníků, takové bylo největší stoupání, takhle vypadaly lokomotivy, takhle další lokomotivy, tady se postavila další zastávka.... Ale pokud se chcete něco málo dozvědět o nejvyšší dráze v Evropě, nejstrmější dráze, nebo třeba, jak to bylo s tou zubačkou v Tatrách, nebo o jediné České zubačce Tanvald - Harrachov, tak proč ne, fanda si asi hvězdičku přidá.