Jsem ráda, že moje matka zemřela

Jsem ráda, že moje matka zemřela https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516177/bmid_jsem-rada-ze-moje-matka-zemrela-2ov-516177.jpg 4 243 59

Srdcervoucí i veselé. Takové jsou vzpomínky Jennette McCurdy jakožto bývalé dětské herečky, která bez přikrášlení vypráví o svých strastech včetně poruch příjmu potravy, závislosti, komplikovaném vztahu se svou panovačnou matkou a o tom, jak znovu získala kontrolu nad svým životem. Jaké to je stát se celebritou v dětském věku? A co teprve, když o vaší budoucí profesi rozhoduje někdo jiný? A co teprve, když je to člověk, který by vám měl být v životě nejbližší? Bezbřehý chtíč matky, urputně toužící po slávě vlastní dcery, zastavila až nemoc a následná smrt. Jsem ráda, že moje matka zemřela vypráví příběh o odolnosti a nezávislosti s osvěžující upřímností a černým humorem.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

I'm Glad My Mom Died , 2022

verculka
30.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Poměrně čtivá kniha, která vám odkrývá tajemství jedné sitkomove hvězdičky. Tato holka je týraná, jak psychicky a fyzicky, tak i sexuálně svojí matkou a ona o tom nemá vůbec povědomí a naopak svojí matku ještě adoruje.
Byla jsem zhnusená a naštvaná na všechny kolem, že nezakročili a dovolili to. Táta si nechal vše líbit, jediný kdo se ozval byl děda, ale stejně nezakročil.
Autorka byla v knize velice sdílna a otevřená a myslím, že sepsání této knihy vzala jako svoji očistu a léčbu. Přeju ji šťastný život a aby matčina výchova na ní už neměla vliv.

johi_murasova
20.12.2023 4 z 5

Začala bych asi tím, že memoáry a autobiografie normálně nečtu, ale tohle jsem si přečíst musela! Jako dítě jsem vyrůstala na televizi, Disney channelu, Nicklodeonu a tedy i na iCarly. Sam byla má nejoblíbenější postava a když jsem se dozvěděla co všechno se dělo za oponou mě neskutečně překvapilo.
Už název byl pro mě neskutečně šokující, ale asi rozumím, proč Jennette tuto knihu napsala, a že to byla jakási její forma uzavření jedné části života. Její matka byla opravdu případ pro psychiatra a Jenn to vůbec neměla lehké a upřímně ji obdivuji, co všechno musela zvládat. Tohle bych nikomu nepřála Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih letošního roku!

akinomV
10.12.2023 5 z 5

Uf, vůbec teď nevím, jak své emoce popsat. Kniha byla velmi čtivá, ale stejně tak i velmi smutná. Čím vším si musela Jennette projít se zdá být neskutečné. Šílené rodinné zázemí, teror z matčiny strany skrývaný za rádoby pomoc. Natlačení do situací a životního směru, které Jennette už jako malá neměla ráda. Sama mám děti a představa, že se někdo může na vlastním dítěti tak podepsat je pro mě vyloženě strašná. Je mi z toho úzko a ještě asi nějakou dobu bude.

ivetdos
24.11.2023 4 z 5

Znáte ten pocit, kdy vás kniha prakticky vůbec nezajímá, ale prostě vás zmanipuluje dav? :-) Tak to se mi přesně stalo s touhle knihou. Herečku neznám a ani mě autobiografie moc neberou, pokud nejde o mé oblíbence (třeba Matthewa Perryho). Ale ten název? No musela jsem ji číst

A naprosto rozumím tomu zahraničnímu hypu. Kniha je napsaná tak neskutečně čtivým způsobem, výborně zbeletrizovaný autorský příběh, že se od čtení nemůžete odtrhnout. Je to velmi podmanivé, autentické a smutné čtení. V průběhu máte chuť autorku (hlavní hrdinku knihy) obejmout a všechno jí vysvětlit.

Sice mě kniha nezasáhla tolik jako ostatní a nebudu ji řadit mezi nejlepší knihy tohoto roku tak jako ostatní, musím ale přiznat, že je velmi dobře napsaná a vyvolala ve mně nemalé emoce.

A Jennette přeji jen to nejlepší!

kalinkacz
19.11.2023 5 z 5

Jsem ráda, že má matka zemřela byl naprosto neskutečný a nezapomenutelný memoár z pera americké herečky.
Autorka/herečka u nás moc známá není, já po knize sáhla kvůli jejímu názvu (který je tedy opravdu drsný, zvlášť když víme, že se jedná o životopis) a bezchybným recenzím na Goodreads (mrkněte na to hodnocení sami).
Loni v srpnu byla v zahraničí kniha všude! Nikdo jí nedal méně než 5*!
To čekání na překlad stálo za to! Autorka v knize popisuje svůj vztah s matkou, který byl toxický Upozorňuji, že v knize jsou snad všechna citlivá témata - fyzické i psychické násilí, anorexie, bulimie, závislost, manipulace atp.
Pokud se ale do knihy pustíte, nebudete litovat! Sama mám doteď žije v paměti vše, co v knize bylo a co mě donutilo si připomenout, jak mají jiní lidé šílené a traumatizující rodinné vazby
Hypu se nedivím a hrdě se k obdivovatelům knihy i autorky přidávám!
Jedná z nejlepších knih tohoto roku!

CarolineR.
19.11.2023 5 z 5

Srdcervoucí autobiografie bývalé dětské herečky Jennette McCurdy odhalující šokující detaily jejího dospívání s jistou dávkou černého humoru.
Jak daleko mohou rodiče při výchově svých dětí zajít a jak to dopadá, když si rodiče plní vlastní sny na svých dětech?

Velmi bolestivé vyprávění mladé ženy, která se stala navzdory svému vlastnímu přesvědčení hollywoodskou hvězdou dle přání své nemocné "milující" matky. Jennette ve své autobiografii popisuje, co všechno musela od svých šesti let obětovat, aby se stala úspěšnou a žádanou herečkou. Na pozadí jejího dospívání a kariérního růstu sledujeme silně toxický vztah v rovině matky a dcery a od něj se odvíjející obrovské množství traumat.

Tento šokující memoár ve Vás bude rezonovat ještě pár dní po dočtení, jelikož je zde naprosto precizně popsána destrukce něčeho natolik křehkého a nevinného jako je dětství samotné. Velmi si cením toho, že se Jennnette se světem podělila o tak intimní a bolestivé téma, které ji bude bezesporu provázet po zbytek celého života.

Rowana
18.11.2023 5 z 5

Jennette o svém dětství a dospívání vypráví s nadhledem a (mnohdy velice černým) humorem, ale bez zlehčování závažných témat. Několikrát mi při čtení doslova klesla brada. Uvědomuji si, že jiné děti zažívají mnohdy ještě daleko horší situace – ale přesto. Být to fikce zbavená toho humoru, dal by se příběh označit za dost děsivý domestic thriller. Což není, je to realita. Dokážu pochopit, proč se jí ve výsledku vlastně ulevilo, když o mámu přišla. Ačkoliv i sama dokázala ještě nějakou dobu kráčet po vlastní cestě do pekel. Držím palce, ať je její další život trochu větší nuda.

milito999
16.11.2023 5 z 5

Když jsem si tuto knihu kupovala, říkala jsem si hlavně, ať ten titulek nevidí moje máma. Přece jen mě zarazilo, jak někdo jen může takto nazvat svou knihu. Po přečtení to ale chápu. Kniha slouží jako očištění se od trýznění, které Jennette zažívala jako malá a v dospívání.

SPOILER
Matka ji koupala do 17 let a prohlížela ji detailně prsa i vagínu. Nutila ji stát se herečkou, přiměla ji k anorexii, kontrolovala co jí a počítala kalorie. Nesměla mít heterosexuální přátele muze. Když si konečně koupila byt, její máma se k ní nastěhovala a spala s ní v posteli. Když někam odjela, volala ji i 10x denně. Neustále měla potřebu svou dceru kontrolovat. Až je mi z toho úzko.

Po její smrti sklouzla k alkoholismu, pak bulimii, že které ji i vypadnul zub.
Říkám si, jak dusivá atmosféra to musela být.

Herečku jsem před tím neznala, ale kniha mě chytla (čte se lehce) a těším se, až si poslechnu i Jennettin podcast.

nakavusterezou
15.11.2023 5 z 5

Fuuuha, tohle bylo opravdu těžké čtení.

hlenicka
12.11.2023 4 z 5

Biografie mám hrozně ráda a tahle nebyla výjimkou. Ale popravdě, hrozně mě štvala i sama hlavní postava,jak neměla vlastní názor a nechala si všechno líbit. Vím,že její matka z ní udělala obět už v hodně nízkém věku,to je hrozný! A ještě pak horší bylo číst,jak ji pořád Jennette obhajovala. Bylo mi z toho hodně ouzko. Holka nemá vůbec vyhráno a podle mě si to ponese po celý život až do konce.

sahunka
08.11.2023 4 z 5

Knihu jsem precetla jednim dechem, neuveritelne me bavila, i presto, ze je o vlastne hrozne smutnem a zavrzenihodnem chovani matky k dceri. Doporucuji k precteni vsem matkam i dceram.

katy238
06.11.2023 5 z 5

Západní seriálový průmysl pro děti a dospívající je něco, co je každému rodiči známo až přespříliš dobře. Od dob Mickey Mousů se však doba posunula dále a sitkomy ze života funky dospívajících jsou denním chlebem na mnoha internetových televizích nebo streamovacích službách, který děti hltají plnou pusou. Co však za takovým pozlátkem a slávou může také stát ukazuje tato kniha s poněkud provokativním názvem. Je však nepříjemně trefný, což každý čtenář pozná už v průběhu čtení a už od poloviny knihy se pomalu modlí, aby se to už konečně stalo. Zpověď Jennette McCurdy je však důležitým čtením bez touhy po senzaci. Jedná se hlavně o varování každému ambicióznímu rodiči, že v touze po iluzorním úspěchu může zničit to nejcennější, co má. Vlastní dítě.

dufkys
05.11.2023 5 z 5

Sehnat knihu v angličtině byl nadlidský úkol, ale vyplatil se! Zajímavý, provokativní název vás nutí si to proste přečíst.

Honey0105
04.11.2023 5 z 5

Vůbec jsem netušila, kdo je Jennette McCurdy. Knihu jsem otevřela na základě doporučení v podcastu Knižního klubu. Ve čtení memoárů nejsem moc zběhlá, ale po přečtení této knihy si myslím, že to změním.
Příběh herečky, která je nyní skoro ve stejném věku jako já byl opravdu zajímavý, šílený. Samotná kniha šokuje už názvem, ale i vzpomínky Jennette jsou šokující. Ať už jde o sprchovací rituály, stravovací návyky, či uvádění do životopisu, že umí brečet na přání.
Kniha je velmi dobře napsaná. Jennette vzpomíná na dětské roky a píše to očima právě toho malého dítěte. Postupně dospívá a její pohled se na některé věci mění. Kapitoly jsou krátké, ale rozhodně ne nudné. Svižné čtení, které vyvolá mnoho emocí. Určitě doporučuji k přečtení.

sidonka
02.11.2023 4 z 5

Herečku jsem do otevření této knihy neznala, hned na počátku mě zarazil ten název, ale hrdinku naprosto chápu, ač jí neustále oslovuje a mluví o ní jako o mamince, tak její matka byla vysloveně macecha, copak se milující matka může takto chovat ke své dceři, dohnat vlastní dítě k poruše příjmu potravy, silná kniha k zamyšlení

Ditules
01.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Pokud by si chtěl někdo něco přečíst o toxických vztazích v rodině, tak přesně tohle je trefa do černého. Matka byla satan.

PetraDD
01.11.2023 5 z 5

Take jsem herecku neznala, ale to nicemu nevadilo. Knizka byla skvela, smutna, neuveritelna

LenkaMacak
31.10.2023 5 z 5

Že existuje Jennette McCurdy jsem do přečtení této knihy netušila, nicméně jsem velmi ráda, že se mi kniha dostala do rukou. Celý její příběh je tak strašně smutný a zvrácený. Naprosto nechápu, že MATKA se dokáže dopustit na své dceři psychického a fyzického týrání. 5/5*

lištička123
30.10.2023 5 z 5

Knížka splnila moje očekávání. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, i když tuto herečku neznám. Knížka se dobře čte, je skvěle napsaná.

Dela111
27.10.2023 4 z 5

O Jennette McCurdy jsem nikdy neslyšela, na její biografii mě zaujal ten provokativní a v první chvíli nepochopitelný název, poté jsem navíc zjistila, že v knize herečka hovoří o své kariéře a hlavně svém trápení s velkou otevřeností.
Je známo, že někteří rodiče své sny a plány projektují do života svých dětí, nalinkují jim cestu a nutí je po ní jít. Matka Jennette svojí urputností dceři nejen vnutila herectví, ale navrch ji dovedla k anorexii, později i bulimii. To, že se psychicky nevyrovnaná herečka poté dostala i k závislosti na alkoholu, není překvapivé.
Toto je hodně emotivní biografie. Té malé holčičky, která tolik toužila zavděčit se své matce a udělat ji šťastnou, mi bylo moc líto. Její cesta k uvědomění a přiznání si, čeho všeho se na ní matka dopustila, že ji emočně, duševně i fyzicky týrala, byla velmi dlouhá a bolestná. Jennette matku dlouho bránila a odmítala fakt, že byla její obětí.
Respekt autorce za to, že s tímto dokázala vyjít na veřejnost.
Přestože tato biografie je hlavně o týrání dítěte vlastní matkou a všech důsledcích, které to přineslo, je napsána tak stravitelně, že málokdo bude mít problém knihu přečíst.

životopisy, biografie paměti, memoáry americká literatura herečky matky a dcery

Autorovy knížky

Jennette McCurdy