Zavři oči

Zavři oči https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495501/bmid_zavri-oci-jvD-495501.jpg 5 129 129

Joseph O'Loughlin série

Klinický psycholog Joe O'Loughlin se již těší na zasloužený odpočinek, na to, že konečně vyřeší vztah s bývalou manželkou a že mu klidnější život bez pracovního stresu pomůže v boji s postupující Parkinsonovou chorobou. Ani tentokrát mu však není přáno. Policie ho totiž požádá o pomoc při vyšetřování brutální vraždy matky a dcery – jedna z nich byla ubodána k smrti, druhá udušena a uložena v posteli jako spící Šípková Růženka. Ač nerad, Joe se do případu nechá zatáhnout a poté, co najde spojitost mezi vraždami a sérií zdánlivě nesouvisejících útoků, jejichž oběti jsou zohavené v obličeji, ocitne se v ohrožení i on sám a všichni, na kom mu záleží. Joeovi se naštěstí dostane pomoci jak od jeho starého přítele Vincenta Ruize, tak od někoho, od koho by to ani v nejmenším nečekal…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Close Your Eyes , 2015

Mandlevest
25.01.2023 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé! Za mě nejlepší a zároveň nejsmutnější díl této geniální série. Ten neustále střídající se kaleidoskop napínavého příběhu a dojemně lidské soukromé linky Joa je neodložitelný. Víc už není třeba psát, mnozí z Vás už ví, snad jen.... tentokrát kapesníčky nutné:-(.

Evka27
22.01.2023 5 z 5

Profesora s rodinou autor teda nešetří. Ani jsem nedýchala a jen četla a četla.

tereza7090
08.01.2023 5 z 5

Tak to byla jízda. Musím říci, že se autor každou knihou zlepšuje. Mám od něj doma všechny a paráda.
Hodně mě baví případy klinického psychologa Joea a jeho kamaráda Vincenta Ruizeho, jejich trefné narážky i břitký humor.
Tento kriminální případ začíná násilnou smrtí matky s dcerou. Matka má několik bodných ran, oproti dcera je jakoby s láskou udušena. Případ nedá spát tamní policii, veřejnost tlačí na vyřešení případu. Proto je přizván Joe, aby vytvořil profil pachatele. Jak dny ubíhají, tak na povrch vyplouvají další okolnosti smrti těchto žen, hlavně matčin nelichotivý život, a podezřelí přibývají. Kdo měl zájem na jejich smrti?
Mezitím se vynořují i další ženy, které také byly napadeny. Sice nebyly zabity, ale zohaveny. Jak to souvisí s tímto případem?
Tentokrát se do vyšetřování pouští i starší dcera Joea Charlie a dostává se tím do velkého nebezpečí. Pachatel je nablízku a nenechává svědky.
Musím říci, že mě kniha úplně pohltila, jede ve svižném tempu. Četla se velice dobře, přes čtyři sta stran jsem měla přečteno za tři večery. Hlavně od poloviny jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Pachatele jsem odhalila až ke konci knihy, i tak jsem měla radost, že můj tip vyšel, protože to vůbec nebylo snadné.
Kapitoly jsou přiměřeně dlouhé, zajímavé byly pro mě kapitoly, které psal proleželým písmem sám pachatel.
V této knize je popisována opět i minulost a soukromý život Joea, jeho nemoc. Sledujeme, jak se vyvíjí povahy obou dcer a opětovné sblížení s manželkou. Jen ten konec - to mi neměl Robotham dělat....
Nicméně pět hvězd je málo, dala bych i deset.
Jsem prostě nadšena, Michael Robotham stále píše lépe a lépe a už se těším na jeho další knihu, která by měla vyjít v průběhu tohoto roku.

Roubas
07.01.2023 5 z 5

Michael Robotham má dar všeříkající stručnosti. Jeho dialogy a popisy jsou krátké, úderné a nebývalé trefné. Na to, aby vám před oči dostal některou z vedlejší postav, mu stačí dvě věty. Dalším a tím největším kladem téhle série, je samotná hlavní postava Joea. Jeho psychologické postřehy, úvahy a analýzy lidí z něj dělají tu největší vábničku téhle série. Tam kde jiní tahají zbraně a pěsti, vystačí si s intelektem a charismatem. Tam kde jsou ostatní hlavní postavy knižních sérií hrdinové, zůstává Joe hlavně člověkem.

Kniha běží ve dvou dějových liniích, kdy sledujeme jak cestu k dopadení vraha, tak kurzívou napsané části z pohledu pachatele. Krátké kapitoly, úderný styl a exkurze do mysli viníka tak dělají z příběhu nebývale čtivou záležitost. Na samotném vyšetřování je nejlepší, že Joe postupuje opravdu krok po kroku. Detektivním staromilcům se bude líbit, že technologie zde nehrají prim. Joe chodí po domech, pokládá nepříjemné otázky, analyzuje a dost často se setkává se nelibými reakci pozůstalých a podezřelých.

Robotham navíc neodbil ani osobní linku. Dostatečný prostor tak dostávají i manželka a jeho dvě dcery. Sám Joe usiluje o návrat do manželského soužití a chce trávit, co nejvíce čase se svými dcerami. Právě tahle linka doplňuje k napínavým sekvencím detektivního vyšetřování ještě emoční horskou dráhu a díky tomu vytváří z knihy Zavři oči perfektní čtenářský zážitek.

Titas9001
04.01.2023 5 z 5

Michael Robotham je moje stdcovka a Joe oblíbenec, a tak mě snad ani nedokážou zklamat. Rozpoznatelný rukopis, kde se spíše orientuje na pochopení myšlenkových procesů u postav, nepříliš rozsáhlé lokace a uzavřené společenství, kde se dobře orientujeme. Čte se to samo. Pár osobních výtek! Těch tragedií v rodině Joa je už fakt moc a začínám v tom pozorovat určité schéma, které se mi zdá až zbytečné. Snad podle názevu zde již avizovaného dalšího pokračování se tohle zlomí, i když Joe je teda "klikař". Osobně řadím pořád Řekni, lituji a Střepy ještě výše, protože tam nehrála ještě tolik roli ta osobní rovina. Co mě opravdu ale rušilo, tak to byl otřesný překlad plný chyb, který mně přistál ve čtečče. Za tohle bych z fleku vyhazovala, protože to úplně otrávilo celé čtení.

Šebestová3
03.01.2023 5 z 5

Geniální. Skvělá kombinace napětí, vtipu i dojetí. Nejlepší Robothamova kniha, co jsem dosud četla.

astra3
01.01.2023 5 z 5

Velmi zamotané. Vraha jsem vůbec neodhadla. Konec velmi smutný.

keiko33
25.12.2022 5 z 5

Séria s profesorom je moja srdcovka. Milujem jeho geniálny mozog. Aj tentoraz má na starosti dokonalý zločin s vrahom, ktorého meno nedokážete rozlúštiť. Okrem riešenia vrážd som vždy zvedavá ako sa vyvíja súkromie Joa a musím povedať, že tentoraz má autor poriadne zasiahol. Čo už. Veď aj taký je život. Krásny, no aj neskutočne krutý.

Pája699
05.12.2022 5 z 5

Po nějakém čase se opět setkáváme s profesorem Joem O'Loughlinem a jeho parťákem Ruizem. Tyhle dva k sobě neskutečně pasují a právem patří mezi moji nejoblíbenější vyšetřovací dvojici :-) Kriminální zápletka napínavá a děsivá. Super vykreslený příběh. Nemusím ani zdůrazňovat, že si s tím chlapy poradí skoro levou zadní .-) Přiznám se, že mě ale spíše a víc zajímalo, kam se bude ubírat dějová linka ze soukromí Joea. Noooo..... tohle jsem opravdu nečekala :-( a je mi z toho vážně smutno. I přesto všechno, další skvělá kniha z pera autora.

Pípasek
29.11.2022 5 z 5

Nejlepší kniha od tohoto autora, alespoň pro mne

ZuK1
21.11.2022 5 z 5

Hodnocení knížky Zavři oči jsem už napsala před 3 dny, teď mi ale nedá nepodělit se ještě se všemi milovníky Michaela Robothama o skvělou zprávu, kterou jsem se dnes dozvěděla z MOBY :-)! Na rok 2023 se připravuje vydání dalších 2 autorových knih - 9. pokračování série s Joem a 3. pokračování série Cyrus Haven, tak se máme na co těšit :-) ...

vera4669
19.11.2022 5 z 5

Tak jsme se dočkali dalšího pokračování... Joe a Ruiz, moje oblíbená dvojka a já si vždy říkám, že už kniha snad nemůže být lepší. Omyl. Robotham to prostě umí, ten pocit, že musíte číst a číst a jednoznačně opět potvrdil, že je právem na mém žebříčku mezi top autory :) život není o happy endech a nedočkáme se ho ani zde, až mi na konci slza ukápla, ale takový je bohužel život.
Doufám, že se dočkáme dalších pokračování, protože tato série opravdu patří mezi ty nejlepší a plný počet hvězd je málo :)

ZuK1
18.11.2022 5 z 5

Jednoznačně souhlasím se všemi komentáři níže! Výborné pokračování jedné z nejlepších sérií a úžasný Michael Robotham! Autor, u něhož nevydržím čekat, až se jeho nová knížka objeví na bazaru knih a musím ji mít hned :-).

iška
18.11.2022 5 z 5

Tak to byl přesně ten případ, kdy čtu a čtu a nemohu se dočkat konečného rozuzlení a pak je konec knihy tady a mě přepadne smutek, že nemohu pokračovat. Mám ráda, když se v rámci detektivního příběhu dozvídáme i něco o soukromí vyšetřovatelů. Tady jo to téměř obráceně, osobní příběh Joea má navrch a vůbec to neubralo na spádu a dramatičnosti. Ano, i já píši - skvělé.

ddkk
18.11.2022 5 z 5

Nemůžu jinak, než napsat - skvělé! Vyplatilo se počkat na další pokračování příběhu Joea a Vincenta (i když tentokrát je to hlavně o O'Loughlinovi), který je snad nejlepším ze všech dosavadních dílů celé série.

Kniha je nejen o zločinech a zločincích, ale také, a možná i více, o Joeově rodině a jeho trápení. Není to žádná prvoplánová detektivka, je to kriminální román, který stojí zato si přečíst.

Určitě doporučuji a dávám samozřejmě plný počet.

P.S. A jen k překladu: je zarážející, jak často se v textu vyskytuje nesprávný slovosled, který nikdo neopravil.

Wabinka
13.11.2022 5 z 5

Tento díl je naprostá dokonalost a vlastně celá série s Joem je skvost. Joe je snad nejpropracovanější knižní postava, se kterou jsem měla čest trávit svůj čtecí čas.
Doporučuji.

Bruklinka
12.11.2022 5 z 5

Robotham opět nezklamal. Líbí se mi lidské postavy se všemi svými nedokonalostmi a starostmi, líbí se mi, že umí udělat skoky v čase, líbí se mi velmi dobrý překlad. Konec mě dostal...

Dela111
21.10.2022 5 z 5

Vydání 8. dílu této série mě moc potěšilo. Sympatický psycholog Joe je jedním z mých nejoblíbenějších hlavních hrdinů. Když je požádán policií o posouzení jednoho případu, přizve si na pomoc i svého kamaráda Ruize. Tihle dva jsou důkazem toho, že pevné a trvalé přátelství může začít i tím, že vás budoucí kamarád prvně zatkne pro podezření z vraždy ;-). Do pátrání se snaží zapojit i dcera hlavního hrdiny Charlie, která sice případ posune správným směrem, ale zároveň také nebezpečně vyhrotí...
Tohle bylo opět skvělé, výborná zápletka, děj postupující správným tempem a závěr akční, maximálně vygradovaný.
Tento díl je hodně zaměřený i na soukromí hlavního hrdiny. Joseph toho musí řešit hodně a bohužel to nebude nic veselého...

V hodnocení knih Michaela Robothama mám jasno, málokdo píše tak skvěle!
Kdyby se každé knize z této série dostalo tak masivní reklamy, jako některým současným podřadným thrillerům, bylo by u každého dílu zaslouženě rychle mnoho nadšených komentářů spokojených čtenářů.

Bohužel mám i jednu výtku k nakladatelství MOBA. Četla jsem e-knihu a počet tiskových chyb tentokrát přesahuje únosnou míru. Je jich spousta, asi nejčastější chyby spočívají ve spojení dvou slov v jedno a vytvoření úplně jiného slova, které sem nepatří. Tohle já běžně nekritizuji, ale tady je toho tolik... Mrzí mě, že to kazí tak kvalitní knihu... :-(