Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení

Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501760/bmid_moje-pripady-z-1-oddeleni-4OH-501760.jpg 5 1270 317

Pozor, začíná výslech! Odpovídat bude Josef Mareš, nejznámější český kriminalista, bývalý šéf pražské mordparty, autor seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. Vyřešil stovky vražd a teď vypráví o vrazích, obětech i nejzajímavějších případech. Zároveň vás vezme do zákulisí práce vyšetřovatele. Jak se proti zločincům sbírají důkazy? Jak probíhají výslechy a co všechno se při nich může stát? Kdy mu šlo o život a jak se vyrovnával se zlem, které viděl? Mareš strávil u policie téměř třicet let a zažil i divoká devadesátá léta. Byl u vytahování sudů z Orlické přehrady, mluvil s tak otrlými lidmi, jako byli Jonák, Mrázek či Roubal, a vyšetřoval několik přestřelek, do kterých byla zapletena mafie. Mezi jeho nejznámější případy z novější doby pak patří pražský taxivrah, pátrání po zmizelé Aničce či vražda novináře Michala Velíška. Vraždí muži jinak než ženy? Kam zabijáci ukrývají mrtvoly? Kterých pachatelů mu bylo líto? Proč se k některým choval hezky, a dokonce jim vařil kafe, i když jimi pohrdal? A proč některé odsouzené i po letech navštěvuje ve vězení? Milovníci kriminálních příběhů dostávají do rukou autentickou výpověď muže, který zná pozadí zločinu jako málokdo. Otázky kladl Martin Moravec, jehož knižní rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem a pilotem Davidem Heclem se staly bestsellery.... celý text

zsykorova
07.10.2023 4 z 5

Velmi zajímavé vyprávění. Líbily se mi různé historky a méně známé případy, o kterých pan Mareš mluvil.

NymphMaeve
04.10.2023 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla do čeho se pouštím, knihu dostal muž, ale k přečtení se zatím neměl, tak jsem po ní sáhla já. O panu Marešovi jsem už něco slyšela, ale vůbec jsem netušila, jaké jméno v oblasti kriminalistiky a vražd má. Jeho vyprávění mě úplně uchvátilo a i když vím, že pan Moravec umí klást otázky, zaujmout a má i super styl. Pan Mareš umí zase skvěle odpovídat, rozvést odpověď tak, že nenudí i když je delší a vždy doplní nějaký příklad či vtípek. Celá kniha je vlastně retrospektivní pohled do života pana Mareše od dětství, přes studium, vojnu, začátky u policie, jeho kariérní růst až k jeho odchodu. Jako člověk mne pan Mareš opravdu zaujal, člověk s tak pevnými hodnotami a zásadami se hledá hůř a hůř. Jeho vyprávění je opravdu zajímavé, místy mi běhal mráz po zádech, místy jsem se musela smát. Kniha mne překvapila, dostala a jsem moc ráda, že jsem měla díky ní možnost nahlédnout do světa zločinu, pachatelů, obětí, vyšetřovatelů i procesů, které provází zločin od jeho spáchání, až po propuštění pachatele z vězení. A hlavně jsem se ujistila v tom, jak se svět televizních kriminálek liší od opravdového 1. oddělení.

Marki019
02.10.2023 5 z 5

Kniha je super, někdy jsem se i zasmála, někdy jsem si řekla, že to ani není možné. Je trochu delší a dost odpovědí se opakuje, ale stojí za přečtení.

dencazrnu
30.09.2023 5 z 5

Martin Moravec je skvělý novinář a spisovatel, který se rozhodl sepsat rozhovory se zajímavými osobnostmi. Tentokrát si pro svůj rozhovor vybral Josefa Mareše, který je nejznámější český kriminalista a bývalý šéf pražské mordparty.

Během vyprávění se vrátíme do minulosti a dozvíme se nejzásadnější milníky z Marešova života. V knize je spousty zábavných momentů, ale na druhou stranu se nám zde okrývá tvrdá práce policistů a nejednou jsou zbořeny mýty, které známe z televizních seriálů a knih. Díky tomu, že Mareš se podílel na seriálu Případy 1. oddělení nebo Devadesátky, mnohé případy jsem si tak spojila a dokreslila si samotný příběh.

Na druhou stranu od knihy nečekejte, že se zde dopodrobna dozvíte řešení jednotlivých případů, to určitě ne. Ale nakousnou se zde různá témata a o zajímavosti ze života policisty zde není nouze. Kniha je velmi dobře zpracovaná, otázky jsou velmi jasně pokládány a odpovědi jsou stručné, takže se nemusíte bát zdlouhavého vypravování. A i když jsem knihu četla poměrně delší dobu, moc jsem si to užila, protože mnohé věci pro mě byly opravdu zajímavé a člověk se i nad tím zamyslel.

Ve zkratce bych jen řekla, nevěřte všemu, co vidíte v televizi, protože mnohdy je realita úplně jiná :-)

Dezolát...
26.09.2023 4 z 5

Kniha je výborná, ale po přečtení více knih od různých bývalých operativců a kriminalistů, musím vždy brát v potaz, že pokud jde o vyprávění vlastních zážitků s kolegy a nadřízenými, je to vždy interpretace dané osoby ale za přečtení určitě stojí !

Marcik7
18.09.2023 5 z 5

Pan Moravec se umí ptát a vybral si muže velmi zajímavého. Někdo s tak pevnými a správnými názory by se měl naklonovat a klobouk dolů před jeho řešením nuceného odchodu od policie. Jako věrný divák Případů 1. oddělení jsem si na mnohé případy vzpomněla a spojila si je s vyprávěním pana Mareše, jak to vlastně všechno bylo...

Whobey
18.09.2023 5 z 5

Knihy pana Moravce mám moc ráda, četla jsem zatím všechny a už se těším na další. Tento styl rozhovorů mi opravdu sedí, protože člověk se toho mnoho dozví, pan Moravec navíc neruší vyprávění otázkami, naopak doplňuje a ptá se i na věci, které by mě nenapadly, což je super. :)
V tomto případě jsem spoustu případů znala z Případů 1. oddělení, ale bylo pěkné si to spojit či vyvrátit nějaké omyly. Pan Mareš vypráví věcně, ale zároveň jeho historky jsou tak fascinující, že odtrhnout od nich zrak je v podstatě nemožné. Skvělá kniha, zajímavá a čtivá. :)

sakro
17.09.2023 5 z 5

Nabízí se srovnání této knihy s knihou rozhovorů s dalším elitním kriminalistou panem Štočkem. Už proto, že obě knihy byly vydány téměř ve stejné době. V prvé knize se mi velmi líbily delší pasáže o konkrétních případech, zřejmě i proto, že nebyly rušeny často ne úplně vhodně volenými poznámkami a dotazy autorky. Proti tomu kniha Moje případy z 1.oddělení je autorem vedena o poznání profesionálněji a erudovaněji a při čtení mám neodvratný pocit, že si pánové Moravec a Mareš prostě "sedli". Je to kniha, která nemá hluché místo a nemohu jinak, než ji vřele doporučit každému, kdo se o uvedenou problematiku zajímá.

grimik
12.09.2023 5 z 5

Nemůžu jinak. :) Tyto rozhovory snad nemohou být nezajímavé. A to i přesto, že většina zmíněných případů mi není neznámá a již jsem o nich slyšel/čerpal informace dříve. Seriály jsem neviděl, jelikož takové pořady spíš nekonzumuji.
Nachystané mám další dva díly, pány Beneše a Hecla.

pedroK
11.09.2023 5 z 5

Fakt to neodložíte. Čtete a čtete a chvíli vás i zamrzí, že vy jen sedíte v nudném kanclu. Určitě další na řadě bude kniha s panem kapitánem Heclem!

Sarka1987
31.08.2023 4 z 5

Top knížka, tyhle rozhovory se čtou jedním dechem a téma vražd je zajímavé, bavil mě i seriál Případy prvního oddělení a spoustu případů tam najdete. Doporučuji.

Astonius
25.08.2023 4 z 5

Skvělé čtení to bylo. Z rozhovorů čiší zápal pro práci a profesionalita pana Mareše a velice realistický pohled do zákulisí vyšetřování zločinů. Je to skvělé doplnění seriálů o 1. oddělení, které považuji za nejlepší počin ČT za dlouhou dobu. Myslela jsem, že kniha bude hned přečtená, vždyť jsou to jen rozhovory, ale nakonec to trvalo déle, protože je hutná, plná podrobností a příběhů, chce to soustředění. Práci policie z téhle strany trochu znám, takže si dovedu živě představit popisované situace, i např. kritizované chování soudců nebo advokátů :-) I když jsou tam rozebírány případy, které byly zpracované v seriálu, stejně to člověka baví číst, protože je to podáváno tak, jak to vnímal policista, s detaily a pocity ohledně pachatelů i obětí, které se obrazovkou přenést nedají.

WaspSalander
21.08.2023 5 z 5

I když mám ráda tematiku zločinu, tak jsem nevěřila, že mě knížka psaná formou rozhovoru chytne. Ale byla to pecka. Pan Mareš házel jednu historku ze svých případů za druhou a kniha byla opravdu nabytá případy, humorem a informacema.

Knižní střípky
20.08.2023 5 z 5

Poslech audioknihy

V tomto kousku pan Moravec vyzpovídal Josefa Mareše, nejznámějšího českého kriminalistu, bývalého šéfa pražské mordparty, autora seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. Podívat se pod pokličku skutečného a hlavně zkušeného kriminalisty bylo pro mě snad ještě zajímavější. Obzvláště pro milovníky detektivek a thrillerů tento rozhovor vřele doporučuji, člověk si pěkně hezky srovná v hlavě, jak to ve skutečnosti chodí. Všichni víme, že knihy a filmy či seriály bývají mnohdy od reality na hony vzdálené :-)

Za mě opět skvělá záležitost.

Michaela999
11.08.2023 5 z 5

Skvělá knížka, skvělý rozhovor. Určitě doporučuji přečíst. Pan Mareš je obdivuhodný člověk!

rumova_kulicka
10.08.2023 5 z 5

Po přečtení rozhovoru s pilotem Heclem jsem si nemohla nechat ujít ani tento. A opět můžu napsat jen to, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, hltala každé slovo a litovala, že je konec. Televizní zpracování případů prvního oddělení asi všichni známe, v knize se nám jednotlivé případy připomenou, ale dostaneme naloženo ještě mnohem víc. Opravdu skvělý rozhovor, pan Mareš je sympaťák a obdivuhodný člověk. Díky!

janavom
07.08.2023 2 z 5

Případy 1. oddělení mám ráda, proto jsem četla i tuto knihu. Zajímavé.

charlizee
03.08.2023

Lepší čtení na koupák či hausbót plný dětí (vlastně kamkoliv, kde je plno dětí), si dokážu jen těžko představit.
Po knižním rozhovoru se známým českým kriminalistou, scénáristou oblíbených seriálů, jsem sice pokukovala dlouho, ale priority byly jinde. Čekalo to nejspíš až na to letní období, kdy byl všude kolem mě permanentní humbuk - k tomu takový typ čtení perfektně sedl.
Když totiž čtete ve struktuře uzavřených odstavců (otázka - odpověď), dá se samozřejmě odbíhat, aniž by se vytrácela atmosféra či vyvlékala nit.
Nečekejte nic na způsob Opravdových zločinů, jednotlivých případů se rozhovor dotýká spíš okrajově. Namísto toho se zaměřuje na popis práce vyšetřovatele a jeho denní rutiny, na vysvětlení kriminalistických postupů a praktik na místech činu, na psychologii pachatelů atd.
Informace jsou zasazeny do kontextu a příkladů, jsou obsáhlé a náplň práce kriminalisty přibližují velmi důkladně.

knihomolkajanca
02.08.2023 5 z 5

Jak vypadá běžný den kriminalisty, jak policie sbírá důkazy, jak se člověk dostane k vraždám nebo třeba to, jestli se z vraha může stát váš kamarád. To jsou některé z otázek, na které vám odpoví Josef Mareš, bývalý šéf pražské mordparty a jeden z nejznámějších českých kriminalistů. Má za sebou třicetiletou kariéru, stovky vyřešených vražd a pracoval na případech, jako jsou orličtí vrazi, zmizelá Anička Janatková či například vražda Michala Velíška. Střípky z jejich vyšetřování a ještě mnohem víc odhaluje v otevřeném rozhovoru, který s ním vede novinář a spisovatel Martin Moravec.

Jestli si říkáte, že tohle musí být ukrutně morbidní téma, možná vás překvapí, jak lehce a mnohdy s humorem o něm Josef Mareš hovoří. Tím spíš, pokud v tomto případě sáhnete po audioknize, která je výborně namluvená. Budete si připadat skoro jako na přátelském posezení a u toho budete nasávat informace ze života elitního kriminalisty. Martin Moravec pokládá otázky skvěle a dozvíte se tak odpovědi přesně na ty otázky, co se vám budou honit hlavou. A díky tomu, že se jedná o rozhovor, poslech parádně ubíhá.

Kromě toho, že se člověk nasaje spoustu zajímavostí ze samotné práce kriminalistů, dozvíte se třeba i to, jak se člověk k takové práci vůbec dostane nebo třeba jaké to si zvykat na to, že se denně setkáváte s děsivými důsledky lidského řádění. Nečekejte však, že dostanete ucelené příběhy o jednotlivých případech. Jde spíše průřez bohatou praxí vypravěče, a právě to knihu od jiných podobných rozhovorů, s nimiž jsem se setkala, odlišuje. Zároveň je čtení o to lehčí, protože dostáváte to nejzajímavější, mnohdy i to nejbizarnější, jako na stříbrném podnose. Troufnu si tedy říct, že mezi knihami svého žánru je i skvělou oddechovkou a moc doporučuji.

Za audioknihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Audiotece.

VerczaV
29.07.2023 5 z 5

Audiokniha, moc se mi líbila, ještě by mě potěšilo, kdyby jí převypravěl sám pan Mareš.

rozhovory kriminalistika vzpomínky

Autoři knihy