Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení

Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501760/bmid_moje-pripady-z-1-oddeleni-4OH-501760.jpg 5 1270 317

Pozor, začíná výslech! Odpovídat bude Josef Mareš, nejznámější český kriminalista, bývalý šéf pražské mordparty, autor seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. Vyřešil stovky vražd a teď vypráví o vrazích, obětech i nejzajímavějších případech. Zároveň vás vezme do zákulisí práce vyšetřovatele. Jak se proti zločincům sbírají důkazy? Jak probíhají výslechy a co všechno se při nich může stát? Kdy mu šlo o život a jak se vyrovnával se zlem, které viděl? Mareš strávil u policie téměř třicet let a zažil i divoká devadesátá léta. Byl u vytahování sudů z Orlické přehrady, mluvil s tak otrlými lidmi, jako byli Jonák, Mrázek či Roubal, a vyšetřoval několik přestřelek, do kterých byla zapletena mafie. Mezi jeho nejznámější případy z novější doby pak patří pražský taxivrah, pátrání po zmizelé Aničce či vražda novináře Michala Velíška. Vraždí muži jinak než ženy? Kam zabijáci ukrývají mrtvoly? Kterých pachatelů mu bylo líto? Proč se k některým choval hezky, a dokonce jim vařil kafe, i když jimi pohrdal? A proč některé odsouzené i po letech navštěvuje ve vězení? Milovníci kriminálních příběhů dostávají do rukou autentickou výpověď muže, který zná pozadí zločinu jako málokdo. Otázky kladl Martin Moravec, jehož knižní rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem a pilotem Davidem Heclem se staly bestsellery.... celý text

dana_vrana
10.01.2024 5 z 5

První kniha v novém roce a naprosto skvělá volba. Skvěle vedený rozhovor, skvělé otázky. Máte pocit, že sedíte s panem Marešem na pivu a prostě si povídáte o práci a o životě. Mám ráda, když jsou věci popsány nezaobaleně "na plnou hubu". Kolikrát jsem si říkala, že jsem asi velký cynik, když mi přišly vtipně popsané věci, které samy o sobě samozřejmě vtipné nejsou. Pan Mareš je v knize velmi upřímný, zároveň ale pokorný, skromně uznává chyby i náhody... Působí na mě jako správný chlap, který byl (a je) ve správné době na správném místě.

Ačkoliv obvykle nevyhledávám knihy nebo autory, kteří jsou zrovna "top", tady udělám ráda výjimku a pustím se určitě do všech rozhovorů, které vyšly. Ta popularita je opravdu zasloužená!

dam.si.knihu
09.01.2024 5 z 5

Nový rok, nové knihy. Josef Mareš Moje případy z 1. oddělení je kniha, která mi u postele ležela přesně rok. Tenkrát mi ji mamka dávala se slovy, že si jí musím prostě přečíst, protože je to skvělý. Nebudu Vám lhátneviděla jsem ani stejnojmenný krimi seriál, byť jsem o něm několikrát slyšela.

A víte co? Já byla nadmíru spokojená! Dostala jsem vlastně ještě více, než jsem očekávala. Josef Mareš je vynikající a opravdu upřímný vypravěč, který vám popíše svůj život a co stálo za tím, dostat se k takové práci. Dozvíte se, jak to na oddělení vražd chodí, ať už v terénu, či při výslechu. A často je to velmi humorné. Vlastně celou dobu máte pocit, jako když to vypráví váš kamarád.

Několikrát nahlédneme do případů, které za svou kariéru vyšetřoval, nicméně nečekejte sáhodlouhé vyprávění, neboť to není úplně tématem knihy. Martin Moravec byl naprosto vynikající a pokládal přesně ty správné otázky, které vás možná někdy za život napadly.

ArthasKarfa
09.01.2024 5 z 5

Kniha, která lidem alespoň částečně představí práci kriminalistů, kteří odvádí skvělou práci v rámci vyšetřování těch nejzávažnějších trestných činů. Poutavý rozhovor s osobou, která přispěla velkou měrou k bezpečnosti ČR a jejím obyvatelům. Čest jeho práci.

andy_nejedla
09.01.2024 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, u některých věcí jsem si říkala, že to snad ani není možné. Určitě doporučuju každému, koho zajímá krimi, je to taková realistická kriminálka na papíře.

PremekZizin
07.01.2024 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila a doporučuji jak všem fanouškům krimi a práce policie. Styl knihy se mi velmi líbil. Kniha je vedena jako rozhovor, kde každá odpověď přibližuje práci na vyšetřování nebo soukromí pana Mareše. Díky knize je možno nakouknout za "oponu" vyšetřování jednotlivých zločinů.
Po přečtení knihy jsem si ihned zakoupil další...

eva3992
07.01.2024 5 z 5

Josef Mareš pracoval u policie téměř 30 let, poslední roky jako šéf 1. oddělení. V knize se dočteme o neskutečných případech, které vyšetřoval, o útočnících, o způsobu vyšetřování. Ale dozvíme se třeba i to, jak se dostal ke psaní scénářů k seriálům.

Knihy Martina Moravce jsem začala číst od té nejnovější s Markem Dvořákem a pohltila mě natolik, že si potřebuji přečíst i všechny ostatní. A i tentokrát je nadšení veliké.

Celý rozhovor je neskutečně zajímavý. Ač místy hodně drsné, je to zároveň i vtipné a pohodové. Od knížky jsem se vůbec nemohla odtrhnout a přečetla ji na jeden zátah.

Některé případy se mi propojily i s jinými knihami, které jsem četla o skutečných zločinech, takže toto je „must have“ i pro všechny fanoušky true crime.

Ač se dívám na televizi minimálně a na seriály vůbec, kniha mě tak navnadila, že se musím podívat na Devadesátky i na Případy 1. oddělení.

Už se těším na další knihy rozhovorů, které povede Martin Moravec.

pazdy15
07.01.2024 5 z 5

Pan Mareš mě dostal svým charakterem. Tak upřímný, cílevědomý a zásadový člověk, který se nenechá dobou a lidmi zkazit - to je krásné. Talentovaný ve své práci, no prostě dítě štěstěny.

Laf
05.01.2024 5 z 5

Kniha je poutavá a pěkně zpracovaná, že se čte sama. Bylo poučné číst o tom, jak to skutečně funguje při takové práci a co všechno to obnáší. Díky knize jsem se dozvěděla zase něco nového. Rozhodně to stojí za to.

kačenka80
03.01.2024 5 z 5

Kniha dobře zpracována ve formě rozhovoru. Pan Mareš vypráví o práci u policie a nejen o případech, které byly mediálně známé. Na konci jsou přidány fotografie z práce i soukromí.

Dimas
30.12.2023 5 z 5

Megazajímavý! Moje první audiokniha a hned taková pecka v podání Miroslava Hanuše. Josef Mareš je tvrďák, charakter a velký srdcař!

Pepa0216
28.12.2023 5 z 5

Na četbu knihy jsem si možná nevybral správné období, protože během četby došlo k útoku na Pražské univerzitě. Musím však říct že si o to víc lidí, jako jsou Josef Mareš a hlavně jejich práce vážím. Není to jednoduché a rozhodně to není pro každého. Při zpovědi mi tak v hlavě zůstával hlavně respekt a úcta vůči práci těchto lidí. Pokud se nyní bojíte toho, co se v posledních dnech stalo, tak i tato kniha může posloužit jako zdroj informací o práci policie a zároveň ujištění, jak je fajn že tady podobní lidé jsou. Je to rozhodně lepší, než některé noviny, které z této katastrofy profitují a líčí ji naprosto nešťastně.

Katka569
27.12.2023 5 z 5

Kniha se čte sama. Velmi pěkné zpracování.

VasnivaCtenarka
23.12.2023 5 z 5

RECENZE AUDIOKNIHY:
Tak tohle bylo něco! Jedno velké WOW! Tato audiokniha absolutně splnila mé očekávání. NE! Ona ho předčila! Ale co můžete čekat od skvělého novináře a skvělého policisty s letitými ohromnými zkušenostmi! Z toho zkrátka musí vyjít takovéhle veledílo. Zkrátka musí!

Josef Mareš, kriminální policista a vedoucí pražské mordparty, nám zprostředkovává spolu s novinářem Marinem Moravcem zákulisí práce těch nejlepších kriminálních vyšetřovatelů. A to vše formou velmi otevřeného, upřímného a autentického rozhovoru. Milovníci kriminálních příběhů si z toho zkrátka sednou na zadek. Jak často máte příležitost nahlédnou do zákulisí práce policejních vyšetřovatelů?

A co všechno nám Josef Mareš práskne na sebe, své kolegy a na svou práci? Bude toho celkem dost! A všechno je to velmi zajímavé! Dozvíte se jak se sbírají důkazy, jak snadné je je znehodnotit, jak si s nimi může pohrávat počasí, jak musí být policisté při své práci obezřetní apod. Dotkenem se okrajově také nejznámějších zločinců – Mrázek, Roubal, Jonák, Berdychův gang, ale také vraha taxikářů aj. Dozvíte se také, jak funguje policejní systém – kdy a jak mohou podezřelého předvolat k výslechu, kdy jej mohou zatknout a jak to funguje při výslechu. Zkrátka vám odkryje realitu.

Pokud jste viděli seriál Případy 1. oddělení, jistě jsme zaznamenali postavu Miroslava Hanuše coby vedoucího celého oddělení. Zahrál to brilantně a možná právě proto si jej Jan Hergert (režisér) vybral právě jako interpreta. A byla to setsakramentsky výborná volba! Miroslav Hanuš odvedl skvělou práci. Měla jsem opravdu dojem, jako bych poslouchala pana Mareše. Výborné to bylo! Ale za pochvalu stojí rovněž také Josef Pejchal, který propůjčil hlas novináři Martinovi Moravcovi. Zkrátka oba odvedli výbornou práci, kterou bych nejraději vynesla až do nebes.

Pokud máte rádi true crime, pokud vás zajímá pozadí práce kriminálního vyšetřovatele a práce policistů, pak rozhodně neváhejte a poslechněte si to. Byla to pecka!

kristleko
21.12.2023 5 z 5

Výjezdy, pitvy, výslechy, rekognice, balistika, tyto pojmy určovaly život plukovníka Mareše posledních třicet let. Jako řadový kriminalista a pak i šéf pražského oddělení vražd pracoval na těch nejsledovanějších kauzách a řadu jich později přiblížil veřejnosti jako scénárista jediných krimiseriálů, u nichž se skuteční policisté nechechtají ani nestydí. Případy 1. oddělení i Devadesátky měly takový úspěch, protože je napsal sám život a scénárista nepotřebuje klišé, protože může jen vybrousit k dokonalosti reálné kauzy a okořenit je autentickými střípky z vyšetřování. Kniha dobře ukazuje, že ač práce na mordpartě může vypadat lákavě, je i hodně těžká a vysilující. Vražda je ale tak brutální útok na základy lidské společnosti, že policie musí dopadení pachatele věnovat maximální úsilí. Její práce je ale mnohem drsnější než u Columba a Poirota, kteří měli mrtvoly bez krve a sofistikované pachatele. Oproti němu čeští kriminalisté pátrají mezi bezdomovci, vyslýchají pologramotné pachatele a těla obětí se nacházejí v tak pokročilém stadiu rozkladu, že by to nevydýchal ani Tarantino... Jako advokáta mě zaujaly postřehy o praktických postupech vyšetřování a o tom, že dobrý kriminalista není jen pracovitý a pečlivý, ale musí mít i "šestý smysl" při vedení výslechů či vyhodnocování vyšetřovacích verzí. Nejsilnější je pasáž o tom, jak ničivý je zásah zločinu do života běžného člověka. I když totiž oběť přežije, fyzické i psychické následky si nese do konce života. A pokud zemře, pozůstalí se málokdy vzpamatují a jedinou útěchou je jim trest pro pachatele, případně vlídné slovo kriminalisty, který s nimi zůstane v kontaktu a supluje jim péči, ve které stát naprosto selhává. Velmi povedená je audiokniha v podání Miroslava Hanuše čili seriálového majora Korejse. (9/10)

Magdyla.8
20.12.2023 4 z 5

Velmi zajímavý rozhovor s kriminalistou. Pan Mareš je osoba na svém místě a šlo vidět, jak je pro práci zapálený. Netušila jsem, co vše zahrnuje práce kriminalisty - z tohoto úhlu to bylo zajímavé, ale je mi jasné, že taková práce není pro každého.

keselylenka
15.12.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Za ně nejlepší kniha rozhovorů jakou jsem kdy slyšela. Pan Mareš byl měl dělat truecrime podcast

Ivaiva
11.12.2023 5 z 5

Formát knihy je super. Martin Moravec se opravdu umí ptát a já se těším, kterou z osobností bude zpovídat dál.
Z profesního hlediska mě trochu mrzí pohled pana Mareše na advokáty. Opravdu nejsme taková svoloč, jakou z nás pan Mareš dělá. Koneckonců většina z nás se (stejně jako pan Mareš) snažíme dělat svou práci, jak nejlépe to jde. Jen z hlediska trestního procesu stojíme na opačné straně barikády. Každý obviněný má právo na obhajobu (garantovanou právními předpisy) a není tedy potřeba hanit ty, co se obviněnému snaží toto právo zajistit.

Marti1212
06.12.2023 5 z 5

Tak tohle mě hodně bavilo, i když jsem postrádala nějakou tu pasáž o soukromém životě, to mě bavilo třeba v knize s profesorem Benešem. Ale chápu, že třeba vzhledem k profesi je lepší blízké nechat v anonymitě? Nicméně velmi poutavý rozhovor.

Edit: začala jsem po dočtení knihy sledovat Případy 1. oddělení a mám pocit, že je to v podstatě jako číst knihu (stejně tak jsem si při četbě knihy vybavovala zápletky ze seriálu Devadesátky). Tedy potvrzuje se mi, že kniha opravdu až tak osobní není, v jistém smyslu spíš opakuje Marešovy scénáře k seriálům, kniha přináší podle mě informace o Marešových postojích, názorech a o způsobu, jak jedná s lidmi, což pro mě osobně zajímavé bylo.

Allla9
04.12.2023 4 z 5

Život a práce kriminalisty pana Mareše. Kniha stojí za přečtení.

Noisette73
30.11.2023 3 z 5

Sice mi pan Mareš nesedí jako člověk, takže nemůžu dát plný počet, ale vyšetřovatel je to zkušený a bylo to zajímavé, kniha byla zajímavá a určitě stojí za to ji přečíst.

rozhovory kriminalistika vzpomínky

Autoři knihy