Jiří z Poděbrad - Král Jiří Čech

Jiří z Poděbrad - Král Jiří Čech https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413907/bmid_jiri-z-podebrad-kral-jiri-cech-Oop-413907.jpg 5 1 1

MichalMartinka
včera 5 z 5

Třetí díl začíná tam, kde skončil díl druhý. Král Jiří je papežem nazván kacířem a vržen do klatby. Proti Husitskému králi povstává v Čechách Zelenohorská katolická jednota a v zemi opět začíná občanská válka. Prvotní úspěch Jednoty, ale netrvá dlouho. Následně je do země povolán, i na popud papeže, Matyáš Korvín - král Uherský a začíná jít do tuhého. Kniha končí, jak jinak, smrtí Jiřího z Poděbrad. Tato kniha byla zas lepší než předešlá. Konflikt na sebe nenechá dlouho čekat a povětšinu času se odehrává na bojišti. Ovšem nejde pouze o válčení. Krásně je zde vykreslena mocenská potilika, náboženské odhodlání a osobní konflikt mezi Jiřím a Matyášem, které k sobě poutá rodinná vazba. Jak člověk dokáže nenávidět. Já nemohu než dát opět plný počet. Strašně dobře napsané. Autor na konci napsal genesi svého díla a následně rozepsal pokračovatele Poděbradského rodu. Přes syny, dcery, vnuky a pravnuky. Bylo vidět, že si s tímto tématem opravdu vyhrál. Pozdrav do nebe :)