Jiří z Poděbrad - Český pán

Jiří z Poděbrad - Český pán https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413905/bmid_jiri-z-podebrad-cesky-pan-655894a23db56.jpg 5 1 1

MichalMartinka
02.04.2024 5 z 5

Knihy od Jana Vrby, jsou pro mě úctyhodné. Tato kniha (jako vlastně celá trilogie) byla psána v době poroby českého národa (1942-43) a vydaná byla v roce 1945. Je vlastně poctou znovunastupujícímu prezidentovi Edvardu Benešovovi a jeho boji proti nacismu v exilové vládě v Anglii. Úvodní slovo k tomu je právě v této knize na začátku. Jiří z Kunštátu později z Poděbrad, je zde vykreslen jako člověk bez chyby úsudku, kterému jde především o dobro českého národa po dlouhých husitských bouřích. Vše začíná 3 roky po bitvě u Lipan a končí jednohlasným zvolením ,,husitského krále" na český trůn. Je zde trošku cíti to vlastnenectví a povýšena česká hrdost, i když to tak vůbec nemuselo být. Než se děj knihy opravdu rozjede, tak zde autor popíše velké množství sjezdů a rokování, až si čtenář myslí, že čte naučnou literatůru. Opak je pravdou. Jan Vrba si na této knize dal opravdu záležet a než se pustil do psaní, nastudoval a načetl velké množství dochovaného materiálu. Toliko mých zjištění. Pěkné. Rád se pustím dodalšího dílu. Škoda, že tato trilogie je poslední jeho historickým psaním. Autor se věnoval psaní o přírodě a myslivečení.

středověk Jiří z Poděbrad, český král, 1420-1471

Jan Vrba