Jinakost – postižení – kritika: Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168788/jinakost-postizeni-kritika-168788.jpg 5 3 1

Antologie textů z oboru disability studies. Kniha Jinakost – postižení – kritika nabízí nové pohledy na tělesnou a intelektuální jinakost. „Postižení“ ukazuje nikoliv jako patologický jev čekající na vyléčení a charitativní pomoc, nýbrž jako společenský vztah, který otevírá možnost pro kritickou reflexi společnosti, společenských nerovností, kulturních představ a metafor tělesné a mentální jinakosti. Kniha představuje interdisciplinární disability studies a přináší přehled základních konceptů oboru. Antologie zahrnuje texty, které o tělesné jinakosti a konstruktech ne/způsobilosti pojednávají také ve vztahu k dalším kategoriím sociálně produkované alterity, tj. ve vztahu k genderu, sexualitě, etnicitě, rase a sociální třídě.... celý text

Bustedka
31.12.2022 5 z 5

Moc silná kniha, plná zajímavých esejí. Postižení a jinakost je v naší společnosti trochu na pokraji zájmu, ale ve chvíli, kdy se k té jinakosti a "nenormalitě" dostanete, hned vás tak nějak všechno víc zajímá.
Texty jsou odborné, populárně naučný styl tedy nečekejte, ale pokud se byť jen trochu zajímáte, stojí to za to.

gender mentální postižení tělesné postižení sociální vyloučení handicap

Kniha Jinakost – postižení – kritika: Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu je v