Jim Dandy

Jim Dandy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19472/bmid_jim-dandy-lar-19472.jpg 4 22 2

Jim Dandy aneb život tlouštíka, jedna z nejoblíbenějších knih Williama Saroyana. Autor se táže po smyslu lidské existence; dospívá nakonec k závěru, že "tento svět je dům a my jsme šťastní nájemníci", kteréžto poselství nepozbývá aktuálnosti ani dnes.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Eminent

Jim Dandy: Fat Man in a Famine , 1947

mgeisselreiter
06.08.2012 2 z 5

Drama je opravdu hodně šílené. Moje první setkání se Saroyanem mě dost zaskočilo. Dle mého mínění to nemá ani hlavu, ani patu, respektive to nechápu, je to plácání hloupostí a mouder dohromady, co autorovi přišlo na mysl. Odborní kritici to jistě vidí jinak, ale já si nemohu pomoct. Vidět toto v divadle, bylo by to asi úplně šílené.
Každopádně se zde dají najít sem tam nějaké zajímavé pasáže:
Co vlastně dělaj ty senátoři? Brzdí parlamentní jednání a usilujou o znovuzvolení a pak jdou domů a umřou si, tak nějak bych to viděl. (str. 72)
Žádné víno nechutná sladčeji než to, které nám podají v pravý čas. (str. 90)
Déšť pláče proto, aby rostlo obilí, a všichni měli chleba. Déšť pláče, aby zrály hrozny, a všichni měli víno. Déšť pláče proto, aby rostly květiny, a všichni se mohli kochat krásou. Déšť pláče, aby na ulicích nebylo tolik marastu. (str. 134)
Přečetl jsem za 2 dny a dávám asi tak 40%. 6.8.12.

kniholka
07.12.2011 3 z 5

Spousta užitečných poselství, ale celkově mě to zas až tolik nezasáhlo...