Jih proti Severu 1

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 4.6702

Jih proti Severu (1.)

Gone With the Wind (1936)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Jih proti Severu 1

andrii24
dnes

Hoří nebe nad námi. Hoří rty Rhettovy a Scarlettiny...

Jenette

Čekala jsem červenou knihovnu, ale je to plnohodnotný historický román s tou nejkomplikovanější literární hrdinkou, kterou jsem měla tu čest poznat. Je dobré mít trochu povědomí o historických skutečnostech, protože autorka je zde podává poměrně jednostranně, a navíc z toho druhého pohledu, než jsme zvyklí - není divu, že jsou kniha i film tak oblíbené na americkém jihu. Rozhodně doporučuji číst mezi řádky a přemýšlet.
Kromě toho je to ale strhující společenský román s bravurně vykreslenou tehdejší morálkou i vztahy mezi postavami. Scarlett i Rhetta nelze nemilovat... ale co probůh viděla na tom ňoumovi Ashleym? :)
Knížka se dá poměrně dobře číst i v angličtině, až na pasáže v černošském slangu - tam je to trochu detektivka :)

rampapa

Pěkný příběh. Knížku velmi doporučuji

I.Zi...
15.11.2018

Je to opravdu poctivý, plnokrevný román (žádná rychlokvaška). Přesně díky takovým jsem si zamilovala čtení.

marhoul
22.10.2018

Oba dva díly mi přinesl Ježíšek, kdysi dávno, když jsem byla mladinká slečna. Ilustroval je Adolf Born a dnes je pokládám za šperk mé knihovny. Velmi krásný, dnes už klasický příběh.

cca
16.10.2018

Dlouho jsem se zdráhala si knihu přečíst, přestože jsem na ni všude narážela kvůli její popularitě. Nemám ráda romantické knihy a obvykle je ani nečtu, ale od této knihy jsem čekala a zároveň i dostala něco jiného. Jsem ráda že navzdory původní neochotě si příběh přečíst jsem to udělala a byla jsem velmi mile překvapena. Je zde úžasně vylíčena hrůza války a pomýlenost jejích účastníků. Především mě uchvátilo, jak mě autorka dokázala vtáhnout do děje. Přestože toto období dějin nepatří mezi mé oblíbené, hltala jsem každé slovo.

Lujza031
10.09.2018

Kniha se velmi dobře čte, člověk si připadá jakoby se vrátil v čase. Vše je dost dobře popsáno. Líbí se mi jak se Scarlett postupně mění dle věku, ale zároveň je to stále ta povahově stejná žena.
Nejlepší na knize je to, jakoby jste si sedli s člověkem, který si to pamatuje a vykládal co zažil. Docela dost to změní Váš názor na to co jste probírali v dějepise. Zjistíte, že ne vše je jen černé nebo bílé.

Ran
27.08.2018

Knížka se mi nelíbila, jediné co mě zaujalo byl popis americké občanské války. Nicméně hodlám dát šanci i druhému dílu.

Jirinamac
12.08.2018

Krásná.

Igor1311
16.07.2018

s velkým očakávaním som sa pustil do tohto svetovo známeho románu, ne už okolo strany 180 som to zatvoril a už ju zrejme nikdy neotvorím,...príbeh možno ani nie je zlý, no vobec mi nesedel, preto knihu ako takú ani nejdem hodnotiť

Jana283
29.06.2018

Můj životní román, ke kterému se stále vracím. I když proč vlastně? Rozmarná sobecká Scarlet. A Rhett taky není žádný "vzorňák". Je to pro tu nezlomnost, sílu vždycky znovu vstát a poprat se s nástrahami osudu. Pro tu velkou touhu po lásce, která nikdy nekončí....

patrik0816
22.06.2018

Čekal jsem nějakou červenou knihovnu a tu jsem vlastně i dostal, ale Sever proti Jihu musí být možná nejlepší knížka z červená knihovny všech dob. Líbilo se mi, že postavy Scarlett a Butlera nejsou černobílé. Oba mají hodně záporných, ale i kladných vlastností a svou rebelskou povahou jsou zajímavým kontrastem k ve své oddělené bublině si žijícímu tehdejšímu (možná ale i dnešnímu) americkému Jihu.

Ono je to vždycky těžké posuzovat vzhledem k tomu, že má obrovský vliv překladatel, ale nejspíše kombinací jeho správného používání českých slov a hodně popisného stylu psaní originálu Margaret Mitchell, vznikla taky kniha, která se hodně hladce čte.

Puntíkatýhrnek
02.05.2018

Tahle kniha patří do mé Top 10...Tomu kdo nečetl a tomu, kdo by chtěl znát i druhou stranu mince z historie USA vřele doporučuji...

Alizon
02.05.2018

Nezdolna, palicata, vasniva, krasna (i kdyz podle knihy ne klasicky krasna), na svou dobu velice nezavisla Scarlett , sarmantni "pirat" Rhett Butler - je treba neco dodavat? Ten nejuzasnejsi pribeh vasne, lasky, nedoruzumeni a zivotniho boje v dobe valky jihu proti severu.
Cerne vlasy mam, jeste jsem v puberte touzila po tom mit zelene oci :)

oladnb
25.04.2018

Takovy nadherny rozkvetly sloh jsem necekala. Od prvnich stran vim, ze budu hodnotit 5ti hvezdami jak pro autorku, tak prekladatele. Podrobne popisy postav, myslenek a cele atmosfery doby jsou tak silne, ze to ve me v prubehu cteni nechava jakesi napeti.. Dej neni predvidatelny, krutost strida jakoustakous alespon chvilkovou radost a stastnejsi chvile. Proste pecka!

20.04.2018

Nemám co dodat - nádherný příběh, kterému jsem se z nějakého záhadného důvodu vyhýbala celá dlouhá léta. Scarlett mi k srdci moc nepřirostla - hlavně jsem nedokázala pochopit její vztah hraničící až s neláskou k jejím dětem, ale svoje oblíbence jsem si v románu našla ;-). Poslouchala jsem jako audio a kolikrát jsem posouvala odložení knihy na další den až do pozdních nočních hodin, protože jsem se od ní prostě nedokázala odtrhnout...

16.04.2018

co dodat,krásný přáběh

pedroK
19.03.2018

Báječný příběh, krásně napsaný. Vůbec jsem netušila, jak skvělý příběh to je. Skvěle vykreslené postavy, prostředí, doba. I film byl hezký, ale kniha je kniha. Doporučuji, bylo to dobrodružné, místy romantické, když byla Scarlett ještě mládě, místy realistické, a tím lépe.

Palorizek85
16.02.2018

Přistupoval jsem k tomu trochu skepticky, protože mi bylo řečeno, že se jedná o "dámský román", nicméně po přečtení prvního dílu si myslím, že si tam každý něco najde. Pro mě to je spíše historický román, který úžasným způsobem popisuje tuto válku z pohledu žen a obyčejných lidí. Zachycuje strádání, kterému byli lidé vystaveni a celou nesmyslnost daného boje. Jistě, vše se točí kolem Scarlett, ale příběhu to myslím neškodí, jen to umocňuje jeho zážitek.

harena
09.01.2018

Jedna z mých nejmilejších knížek. Když byly děti malé, na každou dovolenou jsem ji měla s sebou. Na postavu Scarlett se nedá zapomenou, nejprve rozmazlená, tvrdohlavá a pak když je v životě potřeba, tak tvrdá, statečná i obětavá - žena, která zvládne holýma rukama přenést skálu. A Rhett Buttler? Hmmm - která by se s ním nechtěla poznat? Zkrátka je to moje srdcovka. Určitě doporučuji.

beatleska
15.12.2017

Výborná kniha.

PrincessIvi
11.12.2017

Tato knizka je naprosto uzasna a Scarlett predstavuje moj zensky idol. Ako jedna zena dokaze bojovat proti nezdarom osudu, potlacit vsetky emocie a ist za svojim cielom cez mrtvoly. Jedna z najlepsich knih ake som citala.

Pohodová
07.12.2017

No anoo, krásny příběh boje o přežití, lásky a ženské duše.. mimo jiných důležitých podrobnosti.

lisc
11.11.2017

Je to oblíbená kniha mojí maminky, kterou jsem já četla poprvé asi ve dvanácti, od té doby ještě několikrát a s chutí teď znovu. Pro mě nesmrtelná klasika romantického románu. Ačkoliv se se Scarlet často nemohu ztotožnit, přesto ji obdivuji, že se nevzdává a bojuje za to, v co věří.

ddkk
18.10.2017

Kniha, poplatná době svého vzniku, nicméně příběh Scarlett a Rheta je prostě klasika...film je navíc podle mne zbytečně přeceňovaný, ale opět - klasika. A proč ji nepřečíst nebo na ni nejít, že?

MayaBu
23.09.2017

No, jsem zklamaná. Scarlett byla jedna z nejméně sympatických hrdinek s jakou jsem se zatím setkala a to byl asi kámen úrazu. Místo ní jsem měla daleko radši Melanii.
Začátek byl velice pomalý (do strany 120 se vlastně nic nestalo a u scén typu Scarlettiny přípravy na zabijačku, či co to bylo, která trvala asi osm stran, jsem protáčela oči), ale jakmile do děje vstoupila válka, kniha nabrala obrátky. Po chvíli to ovšem bylo stále totéž dokola, zachraňoval to snad jen Rhett. Myslím, že druhý díl s klidným srdcem vynechám.

snimcibdim
10.09.2017

Pro mě je to přeci jen trochu lepší červená knihovna - na druhou stranu je to ale i trochu klasika mezi romány pro ženy.
Co mě na ní bavilo a baví dodnes je to, že celá ta zápletka vlastně zrovna moc romantická není.
Rhett Butler sice byl a je prototypem "Pana Božského" - ale Scarlett je vlastně záporná postava. Ocenit na ní jde sílu, houževnatost, cílevědomost a emancipovanost - ale jinak je vlastně bezcharakterní a trochu vypočítavá zlatokopka. Přesto je napsaná tak, že se s ní celé generace čtenářek dokázaly a dokáží nějak identifikovat a fandit jí.

MOu598
24.08.2017

Četla jsem již několikrát. Podle mých poznámek:
Čtivé, zajímavé, se zvraty. Lidské.
Hezké.
Citát:
"Půda je jediná věc na světě, která za něco stojí..., protože je to jediná věc, která na tomto světě trvá."

Cari
08.07.2017

Takhle si představuji skutečné milostné drama bez přikrášlování, jaké je typické pro většinu ženských autorek. Souhlasím s tím, že některé popisy byly zbytečné dlouhé a daly by se proškrtat, ale druhá půlka byla skvělá - četla jsem jim jedním dechem! Postavy jsem si oblíbila, ač jsem se Scarlett nesouhlasila ohledně mateřství a absolutně se mi nezamlouval ten chladný vztah k jejímu dítěti. Ta válečná doba je tady opravdu dost autenticky vykreslená, autorce jsem věřila každou část. Skvělá klasika... řadím ji ke svým srdcovkám!

Katranis
03.07.2017

Filmové zpracování je také velmi pěkné.