Jih proti Severu 1

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižan... celý text

Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1360/jih-proti-severu-1-1360.jpg 4.6550

Gone With the Wind 1 (1940)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Cari

Takhle si představuji skutečné milostné drama bez přikrášlování, jaké je typické pro většinu ženských autorek. Souhlasím s tím, že některé popisy byly zbytečné dlouhé a daly by se proškrtat, ale druhá půlka byla skvělá - četla jsem jim jedním dechem! Postavy jsem si oblíbila, ač jsem se Scarlett nesouhlasila ohledně mateřství a absolutně se mi nezamlouval ten chladný vztah k jejímu dítěti. Ta válečná doba je tady opravdu dost autenticky vykreslená, autorce jsem věřila každou část. Skvělá klasika... řadím ji ke svým srdcovkám!

Katranis

Filmové zpracování je také velmi pěkné.

Kerberos

V mládí má nejoblíbenější kniha.

palka452

Moje nejoblibenejsi kniha

Domca1

Kniha, o ktorej nemôžem povedať, že je zlá, ale zato ani nijak obzvlášť dobrá. Prvá polovica knihy mi ubiehala veľmi pomaly- poriadne kvetnaté opisy, veľa charakteristík, samé odbočky od deja a to celé rozťahané na temer dvesto stranách. Scarlett bola navyše hrozná postava, stelesnenie sebeckosti a bezcitnosti, s ktorou som sa nijako raz nemohla stotožniť. Túžba"zmáknuť" túto klasiku ma však nútila čítať ďalej a v konečnom dôsledku to neľutujem. V istej chvíli začína dej gradovať a na rad príde i napätie a dobrodružstvo. Scarlett už nie je rozmaznané dievčisko, ale tvrdá žena, síce stále dosť svojská, ale zrelá. Úplným opakom je Melanie, ktorá mi prirástla k srdcu najviac zo všetkých postáv. Zlaté to dievča.
Druhá polovica knihy teda napravila spočiatku zlý dojem, ale predsa len by som to už na druhý krát nečítala.
Záver? Potrebovalo by to riadne poškrtať, poskracovať, trochu pridať dynamiku (nielen v podobe Scarlett, ale dynamiku deja) a hneď by to bolo lepšie:)

Kviky

Čtiva kniha. Scarlett je mi líto, nesmyslně milovat nekoho koho nemůže mit, přestože by ji to byvalo táhlo k Rhettovi.. Naivní sestry, věrní černoši.. Nesmyslná válka. Kolik komu zbylo pychy?

jana3866

Nechapu, jak se mi tenhle pribeh mohl skoro tricet let vyhybat, kdyz docela dost ctu. Ale diky bohu se ke me knihy dostaly a rozhodne je to po vsech strankach skvost.

Apoška

Na tuto knihu jsem se těšila, bohužel mě vůbec nezaujala. Už jen ta čeština byla složitá ,autorka se strašně dlouho vykecávala a nešla rovnou k věci, takže jsem musela přeskočit asi 200 stran, abych se posunula. Jinak je to romantické.

boxas

Skvělá, jedinečná, nezapomenutelná! A také jedna z mála těch knih, u nichž jsem opravdu upřímně litovala, že je konec... i když kniha nekončí tak, jak bychom asi my, romanticky založené nátury, chtěli. Autorka si žádný hollywoodsky nasládlý konec nepřála a byla to také její zásadní podmínka pro jakékoliv filmové zpracování. A když tak nad tím uvažuji, musím uznat, že měla pravdu. Slavná závěrečná slova Rhetta Butlera jsou jen logickým vyústěním jeho komplikovaného vztahu ke Scarlett, stejně tak jako je logickým vyústěním úvah Scarlett O Harra její rozhodnutí vrátit se domů na Taru. Je věčná škoda, že se u nás vžil z nějakého nejasného důvodu pro tuto knihu název Jih proti Severu. Originální název Odváto větrem daleko výstižněji vyjadřuje to, o co M. Mitchellové asi šlo. Tedy vrátit se aspoň ve vzpomínkách k časům, které jsou nenávratně pryč. Poznámka na okraj: postavu Scarlett prý autorka "modelovala" podle své babičky.

Christo

Čím je vztah delší, tak se bohužel romantika kamsi vytrácí....existují světlé výjímky s přímou úměrou...stejně tak knihy...ale není to tento případ...kdyby kniha byla kratší, tak bych si jí určitě více zamiloval...

bábuška

Často jsem o této knize slyšela, ale v češtině nevycházela, byla jsem ráda, že byla vydána ve Slovenském spisovateli. Od té doby jsem ji už přečetla několikrát a líbí se mi stále stejně.

Dagnov157

Tahle kniha je mou společnicí už desítky let. A přestože je Scarlett vlastně negativní postava, často jsem ji chápala a obdivovala a řídila se jejím heslem: Na to budu myslet až zítra, dnes to nesnesu.

Jessybelle

Skvělá kniha, rvu si vlasy, že jsem se k jejímu přečtení neodhodlala už dávno. Určitě si ji koupím a zařadím do knihovny vedle Scarlett.

Aymira

Strhující příběh! Milostný příběh je zde zcela v pozadí a ději dominuje popis života lidí na americkém Jihu zmítaném občanskou válkou. Velmi se mi líbilo, jak autorka vše popisuje barvitě a do nejmenších detailů - od venkovského prostředí Georgie, přes život na plantáži a v Atlantě, až třeba po šaty a jiné oblečení. Děj výborným způsobem gradoval, kdy nejprve nám ukazoval život jižanských zbohatlíků a jejich soužití s černošskými otroky a posléze všechnu tu krutost a bídu, kterou sebou přináší válka. Ta změna byla excelentně popsaná.

Scarlett je zcela dominantní hlavní postavou a za celou dobu snad nezmizela ze "záběru". Málo bylo v příběhu snad jen Rhetta, ale kdykoliv se objevil na scéně, jako by se děj naplnil správně dávkovaným testosteronem a zájem čtenářek v tu chvíli musel značně stoupnout. Hned se pouštím do druhého dílu.

Mátová

Když jsem si Jih proti severu pořídila, říkala, jsem si, že to nejspíš i dle anotace bude červená knihovna, ale když mi dá trochu ochutnat atmosféru občanské války, budu spokojená. A dostala jsem mnohem víc, než jsem očekávala. Náhled do jižanské kultury, samotný průběh války z pohledu obyčejných lidí. Příběh který je na začátku vyprávěný s humorným nadhledem se s nadcházejícími událostmi přehoupne k realistickému náhledu do drsných poměrů během války. Celý "milostný příběh" se odehrává na pozadí historického dramatu a rozhodně není pro celou knihu stěžejním tématem, tím je válka a to hlavně z pohledu žen, jejichž synové, manželé, snoubenci, otcové, bratři a přátelé bojovali a umírali za svou Věc.
Scarlett rozhodně není prototyp kladné hrdinky, kterou si člověk oblíbí od první stránky, ale o to je zajímavější sledovat vývoj jejího charakteru. Bez ní by to prostě nebylo ono. A ostatní postavy skvěle dokreslovaly prostředí, žádná nebyla černobílá, každá byla na svém místě.
Výborná kniha, která ale není pro líné čtenáře, kteří potřebují akci na akci jinak je čtení nebaví. Mě ale šla hodně hluboko pod kůži a našla si stálé místečko v mé knihovně. Chvíli si odpočinu a půjdu na další díl, jsem opravdu zvědavá, co všechno mi tam autorka naservíruje.

Ajrad1981

Scarlett mi od začátku přišla cokoliv, jen ne sympatická. Rozmazlená namyšlená egocentrická nána (dost tomu pomohla i zmínka, že od školy nevzala do ruky knihu). Přestože tak byla vychovávána a stejným dojmem působila i většina ostatních dívek, na moje hodnocení její osoby to nemělo pozitivní vliv ani v nejmenším. Prostě káča, když není po jejím, udělá první pitomost, co ji napadne – třeba se vdá…
První polovina knihy byla sice zajímavou sondou do života, chování a přemýšlení Jižanů, ale protože jsem se nedokázala s touto společností a jejími zvyky ztotožnit ani v nejmenším, výrazněji mě to neoslovilo. „Starosti“, kterými si lámala hlavu Scarlett, byly k smíchu. Nebo k pláči, jak se to vezme.
V druhé polovině se konečně začalo „něco dít“, popisy války jsou pro mě podstatně zajímavější. Ale hlavně jsem postupně měnila názor na Scarlett, protože ona se také měnila. Kdo by byl na začátku řekl, že tahle slečinka, která nevyjde na slunce bez klobouku, aby jí nenaskákaly pihy, podnikne odvážný útěk před vojáky? Kdo by si dokázal představit, s jakou rozhodností se ujme role paní na zpustošené farmě? Ani ona sama ne. Za to, že ji válka a neštěstí nedokázaly zlomit, si rozhodně zaslouží obdiv.

carcassonna

Knihu som čítala tak 14 rokov dozadu, ale stále si vybavujem,ako veľmi ma bavila. Dodnes používam Scarlettinu "mantru" :"Teraz sa s tým nemôžem zaoberať...Budem na to myslieť zajtra." Veľmi jednoduchá, ale skutočne funguje.
Ja viem, že Scarlett nebola typická hrdinka, ku ktorej by mohli ľudia vzhliadať - bola sebecká, nemala veľa priateľov, zmanipulovala všetko, čo jej prišlo do cesty, ale bola aj odvážna, tvrdohlavá, silná, vedela dosiahnuť svoje, a nájsť si v tej ťažkej dobe svoje miesto tvrdou prácou a odhodlaním. Možno práve preto mi sadla - rozhodne viac, než hrdinka Večnej Ambry, ktorú som neznášala.
Tiež sa mi páčilo, že boj o prežitie a nezávislosť bol ústrednou témou viac ako "lovestory"
s Rhettom.
Mohlo by sa zdať, že príbeh bude plný klišé, ale skôr je to tak, že všetky klišé vznikli práve kopírovaním knihy Juh proti Severu, pretože je to proste tak DOBRÉ.

petronella1

Tuto knihu mám ve své knihovně už přes deset let a teď na ni přišel čas. Až na jednu příliš popisnou nezáživnou část se mi kniha líbila a dobře se mi četla. Hned jdu navázat druhým dílem.

HD-gwtw

Informace o knize i autorce, výpisky, různá vydání a mnoho dalšího

15.12.2016

Ze začátku jsem se nemohla začít, moc popisování a zdálo se mi to o ničem. Pak z toho byla najednou červená knihovna, vše hodně předvídatelné a v půlce jsem se už nemohla odtrhnout. Říkala jsem si, jestli jsem normální, že se mi líbí takováhle literatura v mém věku:)

Netopyr07
12.12.2016

Konečně jsem dočetla tuto úchvatnou knihu. Je to jistě známá klasika, ale mně dala moc zabrat. Všechny ty popisy a opisy. Dokonalé... ale v tomto období pro mě zdlouhavé. Jakmile se objevila přímá řeč, ať hovořil kdokoli z postav, bylo to v pohodě, četla se krásně. Jestli se někdy pustím i do druhého dílu, ví Bůh. Ale zajímalo by mě, jak moc se Scarlettin osud liší v knize a ve filmu, co si budem nalhávat :-)

Scarlett80
08.10.2016

Moje srdcovka :-)

MirijamFrankl
20.09.2016

Kniha je velmi půvabně napsána,ale zároveň se čte pomalu.
Postavy nejsou dokonalé a Scarlett mě skoro celou knihu neskutečně štvala,avšak to z nich dělá opravdové lidi.Melanie a Carreen se líbí snad každému,jenže celý román o vzorných superhrdinech by byl poněkud nezáživný.
Když se to vezme kolek a kolem,kniha se mi líbila a určitě si přečtu druhý svazek.

Peta1607
02.09.2016

Bohužel tato kniha není můj šálek kávy. Hlavní hrdinku bych nejradši profackovala už od začátku knihy.

von Bahnhof
06.08.2016

Scarlett O´Harová měla oči zelené beze stopy hnědi.
Zapomněl jsem snad něco podstatného?
(Film jsem naštěstí neviděl.)

AllyKumari
20.07.2016

Když jsem sedala k této knize, už jsem dávno byla zamilovaná do slavné adaptace s Clarkem Gablem a Vivien Leigh. Příběh samotný, zachycení zmizelé jižanské civilizace a pohled na tak závažnou politickou událost jako byla americká občanská válka očima jednotlivce, je dobře zpracovaný a "chytlavý". Přesto je kuriózní, že Scarlett O´Hara je mi dodnes protivná :)

Paja85
20.06.2016

Knížka mě moc bavila, i když jsem ji četla docela dlouho. Asi 14 dni a to kvůli stylu, který je dost vzdálený od dnešního modernějšího. ( nebo je to překladem pana Hron. Viz.negativní komenty níže. Tak jako tak mi Scarlett vůbec nevadila a dokonce bych řekla, že její sobecka povaha mě hlavně za války a potom při návratu na Taru bavila.

Jane007
15.05.2016

Kniha se mi dostala do rukou náhodou, ale jsem ráda, že ji vůbec mám. Trošku mě mrzelo, jak sobecky a drsně se Scarlett chová, obzvláště ke svým blízkým. Ale postupem času jsem jí přišla na chuť a fandila i jejímu vztahu k Rhettu Butlerovi. Jsem ráda, že se autorka nesoustředila jen na romantický příběh a ukázala i dobové problémy mladé Ameriky. Z toho jsem opravdu nadšená.

kaja77
24.04.2016

četla jsem to už několikrát a vždycky si to maximálně užiju

1v8na
19.04.2016

S příběhem jsem měla už trošku problém hned od začátku. Vadila mi a přímo mi neseděla ta stará čeština, jakou byla kniha napsána - pro to mi čtení trvalo celkem dost dlouho. Příběh byl romantický a emotivní - nicméně v některých pasážích mi Scarlett neskutečně "pila krev" a lezla mi na nervy svojí povahou a svým chováním. Druhý díl si však přečtu taktéž.