Jedovatá houba

Jedovatá houba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368501/bmid_jedovata-houba-8F9-368501.jpg 2 65 25

Tato ilustrovaná kniha, dle originálního podtitulu pro mladé i starší, je klasické antisemitské dílo německé nacionálněsocialistické propagandy. V roce 1938 jej ve svém nakladatelství Der Stürmer vydal jeden z nejaktivnějších kritiků Židovstva své doby Julius Streicher. Ležérní formou dětem například radí, jak poznat Žida: podle odporného, nasládlého zápachu, anebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý. Už na očích mu člověk okamžitě pozná, že je to špatný a prolhaný člověk. Nesmlouvavě autor zkomponoval taktéž básně, kterými zakončuje každou jednotlivou kapitolu. Kvůli svému břitkému antisemitismu byla Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) i tehdejšími německými elitami přijímána různě: vedením strany vychvalovaná, některými špičkami SS naopak klasifikovaná jako mládež ohrožující.... celý text

Kniha se podle Databáze knih neslučuje s pravidly demokratické společnosti. Ačkoliv její existenci neschvalujeme, vyšla legálně, takže jsme se rozhodli ji zde ponechat.

Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Guidemedia

Der Giftpilz , 1938

LordByron
23.10.2023

Neskutočne stupídny a vtipný blud : )
Človek by až neveril v existenciu dačoho tak stupídneho. Smial som sa ako už dávno nie : ) Najlepší bol príbeh o židovskom lekárovi ktorý v celom príbehu neurobí nič iné zlé než, že má,, obličej ďábla "a,, tlusté ruce" a nemecké uvedomelé dievča ho za to udre do ksichtu : )
Alebo to ustavičné o tom ako sú Židia najhorší z ľudí a ako medzi nimi nie sú vynimky atd atd. No berme to ako zábavnú literatúru : )

Jehumaja
18.05.2023 1 z 5

Jsem se v zápalu historického nadšení pustila do čtení propagandistických nacistických bloudů. Už mám za sebou mein kampf, to byla jízda. A teď už i Houbu. Co k tomu říct? Je to nechutné, zvrácené a i to vedlo k smrti tolika lidí. Nevím, co na tom Němci viděli. Vudce zkrátka uměl nadchnout pro věc.

Ovar
14.11.2022 5 z 5

I toto je kus historie. Pět hvězd za zprostředkování pro německy nemluvící.

adevr
25.07.2022 5 z 5

Taková byla doba... Řadil bych ji po bok Mavlíka Morozova, který před časem také vyšel... Je o vychváleném mladém aktivistickém bolševickém práskači, co udal své rodiče, protože špatně smýšleli o evropské komisi, ééé... vlastně o komunistické straně..., a přesto že je to hnus, doba zase ,,pokročila" a mnoho současných stejně smýšlejících aktivistických sviněk, se vesele bije v prsa svým udavačstvím, donašectvím, práskačstvím, a chválou cenzury na sociálních sítích.

cepice
26.10.2021 5 z 5

Marek Prchal tehdejší doby. Napsáno naprosto bravurně pro účely one knihy. Smutné je, že se i v dnešní době stále tvoří texty takového charakteru.

GavinMilarrr
03.10.2021

Je to politická pornografie. Nicméně bych rozhodně nezakazoval, právě takovéto duševní zvratky, resp. míra jejich přitažlivosti jsou nejlepším ukazatelem intenzity "obecné a politcké mravnosti" v tom smyslu, jak o ni mluví Masaryk. Když si to koupíte jako raritu, kterou posléze uložíte do knihovny, když ji použijete jako jakousi "dolní mez" literatury, když ji budete jako takovou i vykládat, je to v pořádku. Ale pokud právě tuhle knihu začnou masy přijímat jako součást kánonu, jako knihu, která jim "otevřela oči", potom je něco špatně s národem jako takovým.

Souhlasím, hvězdičky se něčemu, co je natolik z jiného světa, se prostě udělit nedají. A brousit si kritický ostrovtip na tak hloupém díle je přinejmenším nesmyslné.

Luque17
27.06.2021 odpad!

Snahám o zákaz této knihy se jen trpce směji - nic mě nedokáže vytáčet tak, jako politická cenzura. Předpokládám, že pro 99% je tahle kniha v dnešní době jen srandovní - primitivní propaganda. Primitivnější, než projevy poslance Volného v Parlamentu. No, dávám 0 bodů, přestože kniha pobavila.

Osice
06.06.2021

Nebýt vášní, které tato kniha vzbudila zde na DK, tak bych o existenci nějaké Jedovaté houby vůbec nevěděla. Takže konečně přečteno, hodnotit hvězdičkami nebudu, ale o svůj názor se ráda podělím:-)

První příběhy mi přišly úsměvné. Autorův záměr byl tak okatý, že nešlo číst s vážnou tváří. Říkala jsem si, že tohle přece nemůže nikoho zmanipulovat. Jenže jak jsem četla další a další příběhy, cítila jsem, že to stále omílané, začíná působit najednou víc „důvěryhodně“. Po přečtení celé knihy se nezdráhám věřit, že na tehdejší děti měla velký vliv. I když nejsou příběhy kdovíjak dobře propracované a mnohdy jsou useknuté „v tom nejlepším“, tak vysílaly k německým dětem jasný vzkaz. Doprovodné karikatury a básničky ještě umocňují sílu sdělovaného. Takže pokud jde o sugestivitu, s kterou byla Jedovatá houba napsaná, zasloužil by autor plný počet hvězdiček a vlastně na jednu stranu chápu, proč se někteří tak rozčilují nad vydáním této knihy.

Na druhou stranu si však myslím, že tento text v sobě dnes skrývá velký potenciál pro práci s dětmi. Sama jsem si z hodin dějepisu (na ZŠ i SŠ) odnesla jen to, že byli Židé za 2. sv. války pronásledováni a likvidováni. Jedovatá houba může posloužit jako odrazový můstek k získání širších souvislostí. Osobně bych se nebála příběhy s dětmi dešifrovat, zbavovat propagandistického rasistického balastu a následně pátrat v jiných zdrojích po dalších informacích. To je jeden z možných směrů, kterým se dá při práci s textem s dětmi ubírat. Tím dalším je např. zaměření na téma manipulace (se čtenářem).

Myslím si, že cenzurou a zavíráním očí před minulostí si prokazujeme medvědí službu. A už vím přesně, které učitelce dějepisu ji doporučím:-)

PS. Nebuďme naivní, podobnými texty jsou určitě manipulovány severokorejské děti. Jen v nich nehrají prim Židé. Zajímalo by mne, jakým směrem by se zde ubírala diskuze, kdyby se nějaký textík dostal až k nám.

JulianaH.
28.05.2021 4 z 5

Odkazovala jsem na knížku v seminárce, kde jsem se zmiňovala o tažení NS-režimu proti košer jatkám, a při té příležitosti jsem si ji přečetla celou. Vzhledem k tomu, že je to původně dětská knížka, mě překvapilo, že se autoři nevyhýbají explicitnímu líčení brutality při zabíjení zvířat a jejich bolesti – slovně i obrazem. Osobně jsem stoupencem toho, že by se utrpení před dětmi nemělo skrývat a eufemizovat, takže mi to nevadilo.

A celkově tahle kniha překračuje mnohem víc tabu než jedno (antisemitismus). Třeba tematizuje zneužívání dětí a sexuální obtěžování, což mi u díla z roku 1938 přijde neobvyklé. Nevím, nakolik je to záměr, a nakolik vedlejší efekt, ale příběh o Inge pracuje se strachem dospívajících dívek z tělesných prohlídek u lékařů tak účinně, že se mi až svíral žaludek a běhal mi mráz po zádech – nikterak metaforicky.

Minus samozřejmě vidím v jednostrannosti, která je sice běžnou výbavou dětské literatury (a propagandy, jak jinak), nicméně mně vadí i v pohádkách, tím spíš kdekoli jinde. Zjednodušovat svět na konflikt dobra se zlem se nutně musí vymstít (ne že by moderní propaganda vypadala jinak). Poslední kapitolou ostatně jdou autor a nakladatel Streicher i proti praxi režimu – a nevím, jak Hiemer, ale Streicher byl odsouzen už v nacistickém Německu. Taky mě pobavilo, jak moc kniha leze Streicherovi... kamsi („Luther, papež a Julius Streicher říkají…“) – to jako naprosto vážně? :D

Český překlad je hrůza, takže jsem přešla na originál a zjistila jsem něco, o čem bych si s překladateli ráda promluvila. Tady zmíním jen špatné přechodníky (což je věc, na kterou jsem citlivá) a neadekvátní výrazy (např. der Neger = prostě „černoch“ – neutrální slovo, ne nadávka – minimálně v roce 1938). Naopak oceňuji, že české vydání má vysvětlivky reálií; třeba „pimpfy“ jsem neznala. Hodnotím tedy jako pramen editovaný pro studijní účely, jímž taky (podle tiráže) je.

SputnikV
20.03.2021

tato kniha je neomluvitelné svinstvo

los
16.01.2021 2 z 5

shoduji se s recenzí čtenáře níže (n.ezn.amy), mimoto mám výhrady k českému překladu a také k dodaným (tendenčním) poznámkám pod čarou

v literárních pozůstalostech ve fondech pražského Národního muzea jsem našel několik podobných propagačních brožur s ilustracemi téhož autora, ovšem určených dospělým; lidská nenávist je věčná

n.ezn.amy
06.01.2021

Tak jsem zrovna během půl hodiny dočetl toto dílo. A asi půjdu proti proudu, protože ho úplně neodsoudím. Jako osobně jsem proti tomu, aby se odebíraly čestné občanství těm či oněm lidem, kteří jej dostali v té či oné době, tak jsem proti tomu, aby se cenzurovaly knihy, které byly napsané v určité době ač jsou třeba ideově zaměřené se snahou o ovlivnění názoru určité skupiny obyvatel. Myslím, že zrovna v dnešní době kdyby si tuto knihu kdykoliv z mladých lidí přečetl, tak se z něj zaručeně nestane nacionální socialista. V dnešní době tato kniha nikoho extra nezaujme a koho z dnešních dětí zajímá jak poznat Žida. Toto dílo je poplatné době a mělo by tak být na něj nahlíženo jako na historickou knihu, která se snažila působit na tehdejší mládež a nějak jí ovlivnit. Můžeme si na ní udělat svůj názor, můžeme jít odsoudit, ale hlavní chyba by byla jí zakázat či jinak cenzurovat, neboť mnoho děl v minulosti již bylo takto zakazováno a kdo chtěl, tak si vždy cestu našel, aby si jí přečetl. Čímž opět nechci srovnávat, ale tato kniha není extra literární skvost. Domnívám se ale, že již není nebezpečím pro dnešní mládež. První kniha zde, kterou nehodnotím

Bulldog
22.12.2020

Nedá se to nějak hodnotit..kniha je prostě součástí historie a tu vymazat nelze..každý ať si tuto knihu zhodnotí sám v sobě.

Damato
16.12.2020 1 z 5

Knihu jsem si stáhla na netu a to v době mediálního humbuku, který kolem knihy prošel. Byla jsem zvědavá. Po přečtení mi vstávaly vlasy hrůzou. Ne ani tak z textu, který jsem četla jako dospělá s vlastním úsudkem, ale z toho, jaký to muselo mít vliv na malé děti. Já v dětství kolem sebe často slyšela v kontextu se svým milovaným dědou - koncentrák, hlad, zima, neštěstí a dala jsem si to do spojitosti s německým národem, odkud nacismus pocházel. Na druhou stranu se ve mě pere to, co jsem slyšela z jiné strany- židovský národ byl ( ovšem pouze naoko) vždycky mimo dění, ovšem ekonomicky vládl světem ( a dodnes vládne) Dodnes to ve mě vězí. A zůstalo mi to v nějaké mozkové komoře a ne a ne pryč. Takže nacismus versus židovství. Mám svoji cestu- češství, to mi rodiče vtloukali a na to jsem hrdá. V tom jsem vyrůstala. A proto, jako dospělá naprosto chápu, jak mohla taková literatura ovlivnit myšlení dětí a celé mladé generace. A že antisemitismus i nacismus pořád žije, na to vemte jed z jedovaté houby . A když k tomu přidáme muslimskou víru - výsledek této nerovnice se rovná naprosté degradaci lidství.
Jinak můj názer na humbuk a medializace této knihy se velice shoduje s komentářem ctuaucturad, myslím, že perfektně vystihl lidskou blbost.

zbožňuju_knihy
11.07.2020

Kniha přečtena jako pdf. V mé knihovně netřeba. Hodnotil nelze, jedná se o "obrázek doby" a ukázka toho, jak lehce se dá člověka zfanatizovat. Taková byla doba a je třeba si připomínat, co se dělo a také kam to vedlo..

Hyacint
07.07.2020

Fakt perla, kterou nemůžu hodnotit hvězdičkami. Jako brutální propaganda zaměřená na děti to mohlo být účinné, ale za to asi hvězdičkovat netřeba. Osobně pochybuju o smysluplnosti jejího vydání, vyzdvihovat její vzdělávací potenciál je podle mě dost mimo. Nechutná sračka.

Hobo
07.06.2020 1 z 5

Ta jedna hvězda je tam jen z toho důvodu, že shledávám mnoho důvodů, proč i tyto knihy mají být dostupné. Zákazem se jen a pouze stanou zakázaným ovocem, čímž zákaz slouží právě k propagaci knihy a názorů, jež hlásá. Normální zdravě uvažující čtenář si to v hlavě srovná. Takže všechna čest nakladatelství Guidemedia, že nás neodkazuje pouze na nějaké předžvýkané názory, ale umožňuje osobní konfrontaci.

Re@ding_9-wine
20.03.2020 odpad!

Četla jsem v rámci své DP. Jelikož jejím tématem byl právě antisemitismus 30. let 20. st., tuhle knihu jsem nemohla minout. Moje téma bylo sice zaměřené na časopisy vychazející v Čechách, nicméně autoři se často a rádi inspirovali u "povolanějších" a "pokrokovějších" kolegů...
Souhlasím s již řečeným ohledně propagandy a nutnosti ji znát - my i naše děti bychom měli vědět, jak proti ní obstát. A v době nových médií o to více...

Metcheque
19.03.2020 3 z 5

Knihu jsem použil již před dvěma lety v hodině dějepisu, abych dětem ukázal, jak v dobách nacistického Německa vypadala školní výuka (ke stažení v materiálech Moderních dějin). O to překvapující byl ten šrumec ohledně vydavatelství Guidemedia. Takže i když by byla kniha v budoucnu zakázána, potenciální čtenář si ji může kdykoli stáhnout z internetu, a to v českém překladu.

fojtikjirik
16.03.2020 odpad!

Tak to byl upřímně děs! Publikace je místy nasáklá neuvěřitelnou pověrečností. Vydavatelovo neustálé zaštiťování se studijním materiálem je obyčejná výmluva, na jedné straně si totiž můžete pod čarou všimnout poznámky odkazující na otevřeně antisemitský web Národně vzdělávací institut. Ilustrace, nad nimiž se tady kdosi kochal, jsou stejný hnus jako samotný text. Nejděsivější ovšem byly pasáže naznačující další plány nacistické vlády s židovským obyvatelstvem, které pak SS začala plně realizovat jen pár let po vydání této knihy.