Jednoducho na mňa zabudli

Jednoducho na mňa zabudli https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373558/bmid_jednoducho-na-mna-zabudli-9bG-373558.jpg 5 434 155

Jednoducho na mňa zabudli súčasného českého spisovateľa Jiřího Holuba je citlivo vyrozprávaný príbeh sedemročnej Kláry, ktorá prichádza so svojimi rodičmi z Prahy do Sudet. Wolfgang, dedina, v ktorej sa usadili, má však svoje tajomstvá. Klára objaví starú skrývajúcu sa Nemku Helgu, ktorá jej rozpráva svoj životný príbeh. Príbeh, ktorý vyznieva úplne ináč, ako ho interpretuje kočiš Červinka. Klárina rodina doplatí na rozorvanú spoločenskú situáciu tesne po druhej svetovej vojne. Klára navyše odhalí strašné tajomstvo, ktoré sa vznáša nad nič netušiacim a opäť sa zaľudňujúcim Wolfgangom. Tému autor čerpal čiastočne z rodinného príbehu, a pichol tak do osieho hniezda mlčania okolo česko-nemeckých vzťahov tesne po druhej svetovej vojne. Napriek boľavým skúsenostiam zostáva pohľad hlavnej hrdinky čistý, detský, obohatený o skúsenosť, ktorá predurčila jej život.... celý text

Literatura česká Historické romány
Vydáno: , Perfekt

Prostě na mě zapomněli , 2015

kudrdlinka
26.08.2016 5 z 5

Příběh krátký, ale silný a smutný. Přečetla jsem knížku za odpoledne a nebyla schopná ji odložit dokud jsem nedočetla.

stanza
13.08.2016 5 z 5

Krásný příběh s vážným tématem který mě hned zaujal. Drsné, přesto jemně napsané určitě stojí za přečtení.

Zdenullinka
21.07.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha!!!

kacirek55
16.07.2016 5 z 5

S očekáváním jsem ji otevřela a s pocitem uspokojení odložila po dočtení posledních slov. Bylo to silné téma, které je velmi nenásilnou formou podáno čtenáři. Je ale už jenom na něm, aby si vytvořil svůj úsudek.
Jirka mě velmi překvapil výběrem tématu a předvedl mi, že dokáže i takové téma vhodit do světa.

JankaK
15.07.2016 5 z 5

Tuto knihu by si měl každý, opravdu každý přečíst. Pořád se na to, co dělo, zapomíná. Přibývají knihy s tématem koncentračních táborů a zvěrstev Němců, ale co páchali Češi, tu strašnou nespravedlnost, to se zřejmě pořád bojíme pustit do světa. Nejedná se o lehké téma, snad nikdy jsem se za Čechy tak nestyděla, jako při čtení této knihy, ale je to potřeba. Líbilo se mi i předznamenání následujících událostí spojených s hraběnkou Eusébií, bohužel je to také část historie.
Celý děj krásně plyne, autor umí skvěle vylíčit prostředí, jako kdyby přede mnou celá vesnice znovu ožila. Ačkoliv je hlavní autorkou malá holčička, rozhodně bych knihu nezaškatulkovala jako knihu pro děti.

O knížce budu ještě nějaký čas přemýšlet :).. I když vím, že to není ojedinělý příběh, ale ty následky, dohry celého příběhu, jsou snad ještě naléhavější.

Lucina88
01.07.2016 5 z 5

Moc mě těší, že v poslední době vidím čím dál častěji toto téma..jak se chovali Češi po válce, na to se nesmí zapomínat. Mohu s odvahou napsat, že když čtu tyto knihy, tak se stydím, upřímně. Napáchali jsme tolik zla...a naše povaha taková bohužel zůstáva - závist. A v tom se páchají ty nejodpornější zvěrstva....Nikdo by neměl soudit jiné národy, protože to, co jsme udělali my, je hanba.

Co se týče děje knhy, naprosto jsem viděla tu úžasně tichou vesnici, les a Klárku, která po všem pátrá :) Děkuji za tuto knihu, ještě pár dní ji budu mít v hlavě.

magnolia
21.06.2016 3 z 5

Vážné téma, čtivě a jednoduše pojaté, místy i napínavé. Jako vždy u knížek s nedospělými hrdinkami mám knihovnické dilema - je to pro dospělé čtenářky nebo pro dospívající?

danazeskolky
21.06.2016 5 z 5

Moc, moc pěkné, i když vlastně strašné... Už toho na podobné téma bylo napsáno hodně, přesto působí nově, neotřele. Jen ten konec bych trochu víc rozepsala, i když by se tím stejně nedalo zlu zabránit...

Kacyarina
27.03.2016 5 z 5

Ve škole jsme dostali za úkol přečíst tuto knížku. Řekla jsem si, bezva, další povinná četba, která mě díky tomu, že je povinná, nebude bavit. Není divu že jsem byla velmi překvapená, když jsem se od příběhu nedokázala odtrhnout. Základ knížky je podle skutečnosti, což umocňuje požitek ze čtení. I tak je ale šílené si uvědomit, že taková...zvěrstva se opravdu stala. Knížku doporučuji a zvláště těm, kteří se chtějí dozvědět něco víc o poválečném období. A pak také těm, kteří hledají srdceryvný příběh do kterého by se mohli ponořit.

Deny95
18.02.2016 5 z 5

Zajímavá kniha se zajímavým a poutavým příběhem. Chvilkama mi šel až mráz po zádech..

Určitě doporučuju!

květáček
13.02.2016 5 z 5

Pěkné čtení, zajímavý příběh .. doporučuji! Večerní lahůdka pro knihomoly. Souhlasím s komentářem od hedvabi, mohl být delší a navíc, kniha je opravdu vázaná a moc pěkně udělaná, díky :)

mone
05.02.2016 4 z 5

Přestože příběhy s touto tematikou moc nemusím, tohle bylo skvělý!

suchasusenka
18.01.2016 5 z 5

Příběh mě hned pohltil. Jednu dobu jsem měla tak reálný strach, jako kdybych byla tam někde já. Skvělé čtení.

hedvabi
18.01.2016 5 z 5

Nádherně vystavěný příběh, zatím nejlepší kniha pana Holuba. Knížka je moc krátká:-(. Klidně by ten příběh mohl pokračovat. Děkuji .

Janasem
23.12.2015 5 z 5

Konečně! Jiří Holub po čtyřech letech dopsal knížku - jsem pyšná, že opět v JaSu - díky, Jiří. Knížka plná emocí, vtipu a přitom tolik vážná.