Jednoducho na mňa zabudli

Jednoducho na mňa zabudli https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373558/bmid_jednoducho-na-mna-zabudli-9bG-373558.jpg 5 434 155

Jednoducho na mňa zabudli súčasného českého spisovateľa Jiřího Holuba je citlivo vyrozprávaný príbeh sedemročnej Kláry, ktorá prichádza so svojimi rodičmi z Prahy do Sudet. Wolfgang, dedina, v ktorej sa usadili, má však svoje tajomstvá. Klára objaví starú skrývajúcu sa Nemku Helgu, ktorá jej rozpráva svoj životný príbeh. Príbeh, ktorý vyznieva úplne ináč, ako ho interpretuje kočiš Červinka. Klárina rodina doplatí na rozorvanú spoločenskú situáciu tesne po druhej svetovej vojne. Klára navyše odhalí strašné tajomstvo, ktoré sa vznáša nad nič netušiacim a opäť sa zaľudňujúcim Wolfgangom. Tému autor čerpal čiastočne z rodinného príbehu, a pichol tak do osieho hniezda mlčania okolo česko-nemeckých vzťahov tesne po druhej svetovej vojne. Napriek boľavým skúsenostiam zostáva pohľad hlavnej hrdinky čistý, detský, obohatený o skúsenosť, ktorá predurčila jej život.... celý text

Literatura česká Historické romány
Vydáno: , Perfekt

Prostě na mě zapomněli , 2015

Hana62
27.03.2022 4 z 5

Bohužel, stále mě udivuje, co dokáže udělat člověk člověku... jsme nejhoršími predátory v celém vesmíru. Je mi smutno, i v kontextu války v Jugoslávii, Sýrii, Ukrajině a nevím, kde ještě všude jinde.

Jajina564
23.03.2022 5 z 5

Hodně smutný a dojemný příběh

Lenka541
20.03.2022 5 z 5

Krátký,ale velmi silný příběh... Někdy není třeba zbytečných kapitol a slov.

Fidibus
23.02.2022 5 z 5

"Přiznám se, že občas vyjdu nahoru na verandu a dívám se do tmy... Čekám, že... bude tam stát ona. Helga."
Hezky napsaná útlá kniha o poválečné situaci očima dítěte, pro něž je to také určeno. Popravdě nevím, kolik z nich si to přečte, ale mně se to líbilo.

Iveta248
04.02.2022 4 z 5

Povojnový príbeh z pohraničia vyrozprávaný dievčatkom, Pekný, dojemný a smutný príbeh z neľahkého obdobia . Odporúčam, čítanie na jeden dych. Obludnosť tejto doby už skončila, no memento by malo platiť práve aj tomto čase.

Josh
31.01.2022 4 z 5

Jak může vidět po válce přesun s rodiči z Prahy do Sudet malá holka? Nejen, že je zvědavá, ale také statečná a umí se ve světě dospělých dobře orientovat a sdílet ho se čtenářem. Děkuji pane Holube, bylo to smutné, ale hluboké a pravdivé.

Iki1
22.01.2022 5 z 5

Jedna z několika knih, po jejichž přečtení je plně nasycena duše. V tomto případě emoce - smutek, bolest, hrůza a vztek na naše skvělé "bojovníky". Jedná se o hodně depresívní čtení. Autor se převtělil do dětské hrdinky, která dobu divokého odsunu Němců popisuje ze svého pohledu. Využil jednoduchý jazyk a přímočarý děj s dějinnými vsuvkami. To vše napomohlo lepšímu pochopení i čtivosti, takže jsem se od knihy téměř nemohl odtrhnout.

tami1
04.01.2022 5 z 5

Krásně napsané, smutné.
Jedna z knih, která mě bude v myšlenkách provázet ještě nějakou dobu. Pravdivě ukazuje nevinnost dětí a jejich nezatíženou mysl. Ty předsudky získáváme až věkem.

Doporučuji!

Jurajovamaka
04.01.2022 5 z 5

Spoveď dievčatka, ktoré sa s rodičmi presťahuje do opustenej dediny v Sudetoch, kde zistí, že hoci sa už nestrieľa, vojna v hlavách ľudí ešte neskončila. Kniha je citlivo napísaná.
Prečítaná na jeden dych...
ODPORÚČAM

bafometamendes
25.12.2021 4 z 5

V jednoduchosti je krása.

Domca1
20.12.2021

Odhliadnuc od všetkých logických nezrovnalostí a puncu deus ex machina ma na tejto knihe zarazila ešte jedna vec. Aj vzhľadom na pomerne malý rozsah sa autorovi podarilo vtesnať do deja asi všetky depresívne udalosti, na aké si možno spomenúť – vraždu, samovraždu, šialenstvo, psychózu, genocídu, znásilnenie, detskú traumu... a v rýchlom závere na poslednej strane, len aby sa nepovedalo, otcovi nepríde na pohreb ani jedno z jeho detí, pričom jeden syn skončil vo väzení a ďalšia nevesta čaká už len na to, kedy bude dediť... (isteže, to je len tak narýchlo spomenuté bez akéhokoľvek kontextu či zmyslu). Samozrejme, že existujú omnoho ponurejšie knihy a zároveň žiadna fikcia nikdy nevystihne skutočné utrpenie vojny...ale tu mi táto koncentrovaná depresívnosť prišla samoúčelná a bez hlbšieho psychologického ukotvenia. Pripadalo mi to, ako keby si autor dal za cieľ nahustiť do deja čo najviac zla, zasadiť ho do emotívneho rozprávania malej dievčiny a nenechať žiadny priestor pre nádej...Čo je podľa mňa škoda.
P.S.: V slovenskom vydaní sa uvádza, že titul je vhodný pre deti od 12 rokov... Dovolím si nesúhlasiť, keďže niektoré scény sú podľa mňa dosť explicitné.

jana.hud
11.12.2021 5 z 5

Tak to byla jízda.
Těžké téma vyprávěné dětskou hrdinkou Klárkou se četlo neskutečně lehce, byť nejen z konce knihy mrazí. Doporučuji.
Toto by měla být doporučená kniha pro druhý stupeň!

Karcoolka2210
27.11.2021 5 z 5

Krásne spracovaný príbeh s náročnou tématikou. Možno je písaný jednoduchšie, keďže ho rozpráva malé dievča, ale kniha je určená pre deti od 12 rokov a myslím, že toto spracovanie im trochu priblíži jedno z ťažkých období našich dejín. Odporúčam.

martina1797
03.10.2021 5 z 5

Kniha není velká rozsahem, ale hloubkou. Opravdu nádherný a smutný příběh z poválečného období o odsunu Němců. Na knížku jsem narazila náhodou a jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Rozhodně doporučuji...

Olous1
02.10.2021 5 z 5

Tuto nádhernou knihu přečtěte za chvilku,ale emoce bude ještě dlouho trvat. Moc hezký,ale zároveň i smutný příběh. Bohužel i brzo po válce to nebylo snadné. Za mě určitě 100%.

i.stefany
16.09.2021 5 z 5

Přidávám se ke čtenářům, kterým se tato útlá knížečka líbila. Chvílemi mi příběh připadal skoro jako pohádka, snad proto, že ho vyprávěla svým pohledem osmiletá Klárka. Ale i přes jemný styl vyprávění, jsem si zase připomněla hrůzy, které se při vysidlování a odsunu Němců děly a jen stěží hledám slova pro to, čeho všeho jsme my lidé schopni !!!

bábuška
07.08.2021 2 z 5

Hodně jednoduše napsaný příběh pražské rodiny, která ihned po válce patří mezi první obyvatele v osidlovaných Sudetech. To vše očima malé školačky, i písemné vyjadřování tomu odpovídá. Ale přečíst se to dá.

lištička123
03.08.2021 4 z 5

Sice jednoduše a čtivě napsaný příběh, skvělá jednohubka.

Gigy
31.07.2021 4 z 5

Příběh byl jednoduchý, většinou velmi předvídatelný, nijak zvlášť komplikovaný ani hluboký - možná právě proto je uvěřitelný. Jazyk byl jednoduchý, bez zbytečných kudrlinek a vzletností. Postavy prakticky nepropracované, líčené jen povrchově. Přesto ale dávám 4 hvězdy. Proč? Protože v jednoduchosti je zkrátka někdy ta krása. Autor si vybral téma, které je dosud nevyčerpané, není jednoduché, ale zároveň je třeba o něm mluvit.

eva3992
24.07.2021 5 z 5

Příběh se odehrává v roce 1945, kdy se osmiletá Klárka s rodinou odstěhuje z Prahy do Sudet. Němci byli vyhnáni a domy si zabírají jiní obyvatelé. Klárka si nový svět okamžitě zamiluje, i její novou přítelkyni – Helgu. Ta ve vesnici vyrostla, vychovala děti, ale teď je sama. Díky Klárce však dostane novou šanci.

Tahle knížka byla nádherná! Její čtení jsem si užívala a když jsem skončila, měla jsem sto chutí začít číst znovu od začátku.

Knížka je sice útlá, avšak vydá za tisíc stran. Je tam všechno – emoce, napětí, dětský pohled na krutý svět i rozvážnost zkušených, ale třeba i poválečný život šlechty. Navíc je neskutečně krásně napsaná, veškeré popisy jsem si zamilovala, vše jsem si dokázala reálně představit a díky tomu jsem vše prožívala společně s Klárkou a její rodinou.

Konec knížky jsem nečekala a rozhodně mě nenechal chladnou. Nejen knihy přímo z války jsou kruté, ale i doba těsně po ní nebyla vůbec jednoduchá. Tím, že je knížka útlá, tak v ní nejsou zbytečné a zdlouhavé pasáže. Všechno má svůj význam, každé slovo tam patří a u čtení se rozhodně nebudete nudit. Ba naopak, já hltala slovo za slovem a nemohla jsem ji odložit.

Tuhle knížku si prostě přečtěte, nezapomeňte na ni.