Jediný muž

Jediný muž https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366327/bmid_jediny-muz-nAN-366327.jpg 4 257 75

Poručík spravodajskej služby Nathan Blum rutinne dekóduje správy z obsadeného Poľska. Po úteku z krakovského geta, kde nacisti popravili celú jeho rodinu, však Nathan túži urobiť niečo veľké pre svoju rodnú krajinu ťažko skúšanú vojnou. No nikdy by neočakával návrh, ktorý dostane od svojho nadriadeného Billa Donovana. Má preniknúť na najhoršie miesto na svete, priamo do centra ľudského utrpenia, kde treba nájsť a zachrániť jedného človeka, jediného muža, ktorý môže Spojencom pomôcť zvíťaziť vo vojne. Ten muž sa volá Alfred Mendl a je to svetovo uznávaný fyzik. Dokážu vyviaznuť živí z pekla menom Osvienčim?... celý text

Literatura světová Válečné Thrillery
Vydáno: , Plus

The One Man , 2016

nikola3345
16.05.2020 4 z 5

Není to reálné..... A ano jde to poznat. Ale je to sakra dobře psané. Taková špionážní "oddechovka" ve stylu 007 situována do prostředí Osvětimi. Kniha se mi líbila. Byla plná napětí a taky zvratů. Četla se jedním dechem.

lištička123
18.04.2020 5 z 5

Výborná knížka, moc se mi líbila.

beatamajta
01.04.2020 2 z 5

Můj názor? Lidi, kteří nezažili holokaust by o něm neměli psát.

lucie9998
23.03.2020 4 z 5

Super knížka! S hlavním hrdinou se sžijete a příběh vás úplně vtáhne do děje.

Pistácie
21.02.2020 5 z 5

Teď už vím, že je to fiktivní příběh, ale z části vlastně založený na pravdivé minulosti. A je mi jedno, že se to nestalo přesně tak, jak autor popisuje. Stejně jsem nemohla přestat číst. Po celou dobu jsem měla nervy v očích a kousala si nehty na každé další straně. Nikdy jsem hlavnímu hrdinovi snad nefandila tak, jako tady. Je to kniha, u které si nevydechnete, nenechává vás v klidu. Neustále vás nutí přemýšlet o tom, co bude dál. Jestli přežije další den. Jestli dojde tam, kam chce. Ale o tom to je. Takové "napínáky" mě baví.

klokan.1905
13.02.2020 5 z 5

Jediný muž...
Válečný román od Andrewa Grosse...
Autor nás seznámí s poručíkem Nathanem Blumem, který slouží v armádě Spojených států amerických - u zpravodajské služby... Tam se dostává po útěku z židovského ghetta v Krakově... Nyní však touží udělat něco pro svoji zemi... Od svého nadřízeného dostává návrh, aby se pokusil nejprve dostat do koncentračního tábora v Osvětimi - zde najít jednoho člověka a poté s ním odtud utéct... Muž, kterého se má Nathan pokusit zachránit se jmenuje Alfred Mendl a je světově uznávaným fyzikem a vědcem...
... Posadil se a procházel si ranní hlášení. Počet vězňů "zpracovaných" za včerejší den - přes jedenadvacet tisíc... Velmi dobře... Celých dvanáct procent nad normu... Většina jich přijela ještě ten den a šli rovnou do plynu... Podíval se, jaké pokroky se očekávají dnes... Další pěkné číslo... Dva vlaky... Jeden z Terezína ležícího nedaleko Prahy, jeden z Maďarska... Čeká je další rušný den...
... Myslíš si, že jsi sám... Myslíš si, že vyvázneš ze sítě... Ale to se mýlíš... Tohle je moje síť... Můj nos, který tě vyčenichá, jakmile tě uvidím... Teď jsme jen my dva, ty a já...
Přiznávám se, že jsem měl ke konci slzy v očích... Mé hodnocení je nejvyšší, kniha určitě stojí za přečtení...

soukroma
23.01.2020 2 z 5

Pro mne velmi nevěrohodné: důvěru v obsah ve mně autor rozhodně nevzbudil chemickými vzorci - ty se do vyprávění vůbec nehodily, nebyly nutné k pochopení děje a svědčí spíš o prapodivném stylu.
Autor se zřejmě veze na vlně "oblíbeného" tématu německých koncentračních táborů, uprchlých evropských fyziků a amerického válečného jaderného programu.

Ainyska
06.01.2020 4 z 5

Je to skvělá kniha, ale přesto jednu hvězdu musím strhnout za věci, které mě trošku štvaly. Ze začátku mi velice vadilo neustále přeskakování v čase, bylo to matoucí. Bylo by lepší, kdyby tam byla nějaká posloupnost (jde jen o první třetinu). A druhá věc, která mě utvrdila v tom, že je to přece jen fiktivní příběh na reálném základu, je ta, že (jak tu už někdo psal) je zde až moc náhod, díky kterým hrdinové vyvázli. Pravdou je, že konec to kapánek vyvažuje. I tak si myslím, že tato kniha stojí za ten čas. Je možné, že se k ní později ještě vrátím.

mirunda
29.12.2019 5 z 5

Ze začátku knihy jsem byla skeptická, zda mě vůbec bude bavit. Nakonec jsem četla každou volnou chviličku, jen abych ji přečetla co nejdříve a dozvěděla se, jak celý příběh skončí. Za mě 5*

Lka
25.12.2019 5 z 5

audio :

Na toto téma jsem už přečetla několik knih. Ale tohle byl pro mě silný zážitek. Svůj podíl má i ozvučení v audioknize. Měla jsem takový svíravý pocit v žaludku, trnula jsem hrůzou, zda to ve zdraví přežijou..Napínavé od začátku až do konce. Tuhle knihu určitě doporučuji všem, co mají rádi tuto tématiku.

josska
17.12.2019 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem,byla napínavá,smutná,slzy v očích,,,jsem štastná,že žiji tady a ted......

Lenka8418
12.12.2019 4 z 5

Četla jsem již několik knih o koncentračnim táboře Osvětim a je to vždy silný,emotivní příběh. Nechápu,jak v těch hrůzách mohli ti lidé přežívat tolik dní,týdnů,měsíců,let. I slzy v očích jsem měla.

martinaandulka
07.10.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla na doporučení a nelituji toho.Je to silný emotivní příběh z Osvětimi kde je v hlavní roli muž,který se nechá zavřít v koncentraním táboru a má najít do 3 dnů muže profesora,ktreý je pro fyziku důležitý,aby zachránil svět.... .Popisuje jak to tam vypadalo a chodilo a jaké hrůzy se tam děli.Je to vymyšlený příběh na pozadí pravdy.

Marekh
17.09.2019 5 z 5

Na tuto knihu mne nalákala Irenka a její mamka. Zařekl jsem se, že dlouhodobě se budu vyhýbat knihám z prostředí 2. světové války směřované do koncentračních táborů, poněvadž v poslední době jsem toho hodně přečetl.. Když jsem však viděl jejich videa, kde o knihách mluvily, tak jsem jednoduše neodolal a musel jsem si knihu přečíst.

Kniha má 4 části. Zpočátku mi trvalo, než jsem se do knihy dokázal začíst. Říkal jsem si, proč se kniha tolik líbí Irence a její mamce a pokládal jsem si otázku, jestli mne kniha bude bavit do takové míry jako je. Postupem času jsem se více a více začetl a ponořil jsem se plně do příběhu, od kterého jsem se nemohl odpoutat. Knihu bychom mohli zařadit do kategorie válečný thriller, anebo thriller odehrávající se převážně v Osvětimi. Většina příběhu se zakládá na pravdě. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba byli skuteční a jejich výpověď o koncentračním táboře Auschwitz pronikly do americké vlády. Také porady prezidenta Roosevelta a jeho válečného kabinetu se zakládají na pravdě. Také je pravdivý příběh o vittelských Židech a jejich padělaných latinskoamerických dokumentech a jejich osud. Samozřejmě autor povolil uzdu své fantazii a vystavěl napínavý thriller, kde není nouze o napětí, akční scény, překvapivé momenty.. Oblíbil jsem si postavy Nathana Bluma, profesora Alfreda Mendela, mladého chlapce Lea a další postavy. V knize nalezneme také odborné věci z oblasti fyziky včetně vzorců. To mi připomnělo, když jsem studoval předmět Fyzikální chemie na vysoké škole, kde jsme probírali jev zvaný difúze a další fyzikální procesy. Trochu jsem se obával, že těmito odbornostmi, které vysvětloval profesor Alfred Leovi, bude věnován větší prostor, ale naštěstí toho moc nebylo, ačkoliv to byly zajímavé informace. V knize je popsaný také život vězňů v Osvětimi, ale nikoliv do hloubky jako v jiných knihách, což jsem přivítal.

Autor čerpal z hodně publikací, což oceňuji. V knize použil také vyprávění několika lidí, z jejichž vyprávění čerpal. Autor v POZNÁMCE AUTORA uvádí, že provedl některé změny v časové posloupnosti. Autor čerpal mimo jiné také z knihy MUŽ, KTERÝ PRONIKL DO OSVĚTIMI, kterou jsem přečetl a tuto knihu určitě doporučuji pro čtenáře, kteří rádi čtou příběhy z 2. světové války odehrávající se v koncentračních táborech. Tato kniha je založena na skutečných událostech.

V knize se vyskytují události, které si autor samozřejmě vymyslel, aby kniha byla přitažlivější pro čtenáře, aby obsahovala v sobě dynamičnost, akční scény, lásku, momenty, kdy budete cítit v očích slzy, kdy budete plný napětí, jak se bude příběh vyvíjet dále. Některým čtenářům to však může připadat v jistých momentech přitažené za vlasy.. Nicméně v Osvětimi často přežili lidé, kterým pomohlo k přežití štěstí, anebo jim někdo podal pomocnou ruku, anebo se jednoduše řečeno nepoddali a bojovali ze všech sil, aby přežili. Když zhodnotím celkově tuto knihu, tak se mi kniha líbila až na ten počátek, který byl pomalejší. Čtenář se u této knihy může nad některými věcmi zamyslet. Knihu hodnotím na 5*.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

A právě z toho důvodu byl člověk poprvé stvořen jako jediná bytost, abyste zvěděli, že kdo zničí jeden život, je Písmem nahlížen, jako by zničil celý svět; a kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět.

Není na světě většího neštěstí než jednotlivce, který se bojí udělat správnou věc. Že couvnout před morální odvahou, třebaže víte, co je správné, je smrtí všeho světla.

Vesina
08.09.2019 4 z 5

Nějak se mi tomu nechce věřit.... i přesto přečteno jedním dechem !!

Misoso
31.08.2019 5 z 5

ÚŽASNÁ, jedine slovo, ktoré popisuje knihu. Do knihy sa začítate veľmi rýchlo a nebudete sa môcť odtrhnút ,preto knihu odporúčam čitať keď máte v práci voľno. A dej? Ten je skvelý nádej pretrváva do konca knihy. A vy do poslednej stránky neviete ako to skončí.

Rodaw
30.08.2019 5 z 5

JEDINÝ MUŽ
Tato knížka mě přesvědčila o tom, jak ošemetné a těžké je (pro mě) hodnotit knížky hvězdičkami. Protože když dám této 5 z 5, správně bych měla většině z ostatních „pětihvězdičkových“ přečtených snížit hodnocení.. jelikož tato kniha patří fakt mezi ty mé „zářivé hvězdy“ a do kategorie, která je úplně mimo „normální“ knížky. Geniální, úžasná, dechberoucí, napínavá, emotivní a pro mě dokonalá záležitost. Vždy jsem uváděla jako svou nejmilejší knížku z prostředí 2. světové války Slavíka – samozřejmě, miluju ho stále! – ale Jediný muž ho „dorovnává“ a co se týká napětí a akce, snad ho i předčil.. Asi není nejlepší nápad tyto knížky porovnávat, každá je jiná, jen chci říct, že Jediného muže byste si dle mého vážně neměli nechat ujít. Patří mezi nejlepší knížky, co jsem kdy četla (a nejen s tématikou války). Náš hlavní hrdina Nathan – chytrý, neskutečně statečný a osudem zlomený (nacisté mu vyvraždili rodinu) mladý muž – je poslán na nebezpečnou misi, do pekla na Zemi – do Osvětimi. Má za úkol zachránit pro spojence velice významného a důležitého muže – vědce – fyzika – Alfréda. Což je šílené i z toho důvodu, že nikdo neví, zda Alfréd vůbec ještě žije… Už zde se nabízí otázka: šli byste do toho jako Nathan také? … Možná Vám to přijde šílené – a ano, tato mise je šílená a nebezpečná… dalo by se to nazývat i sebevraždou a nebo minimálně hazardem o život… ale jak sami při čtení pochopíte – spojenci TOHO muže zkrátka potřebují. Pan autor vymyslel vše do nejmenšího detailu, tato knížka nemá žádná hluchá místa. Postavy jsem si zamilovala (třeba mladého Lea – geniálního šachistu!!) a o to víc děj prožívala, protože jsem se v podstatě neustále bála, že o někoho z nich přijdu… protože… protože Osvětim. A můžu říct, že Osvětim je tu popsána a vystižena dokonale. Skvěle popsané prostředí a opravdu nahlédneme do „života“ a rutiny vězňů… V souvislosti s Osvětimí a Březinkou jsem vždy všem doporučovala knížku Dívčí orchestr (která samozřejmě stále zůstává perfektní a skvělá), ale odteď budu doporučovat i Jediného muže. Jediný muž se čte jedním dechem. A se zatajeným dechem. Přináší velké množství zvratů a překvapivých momentů. Napínavé k prasknutí… některé scény jsem musela pomalu rozdýchávat… Potřebovala jsem číst dál, ale zároveň jsem se i bála (několikrát jsem se přistihla, že jsem knížku odložila s pocitem a myšlenkou na to, že: „teď se sice už mají špatně, ale žijou, bojím se číst dál, co přijde, nechci je ztratit“..) a do toho jsem nechtěla, abych se blížila konci… Sám konec byl.. monumentální. Doporučuji, doporučuji, doporučuji..
PS: tuto knihu maximálně doporučuje i má maminka.
Více na mém YouTube :-).

lukas9608
14.08.2019 3 z 5

Místy napínavý fiktivní a nepříliš realistický příběh na pozadí skutečných událostí.

evask
11.08.2019 5 z 5

Knížka se mně moc líbila, napínavá, dobře se četla. Příběh vymyšlený, někdy možná trochu nevěrohodně, ale to odpouštím.

Lucik666
28.06.2019 5 z 5

Neuvěřitelně napsané. Hlavní hrdina se mi líbil hned od začátku a jeho cesta koncentrákem byla jedna velká jízda. On před vojáky nebyl dva kroky napřed, on před nima byla napřed dvě vteřiny. Vždycky něco udělal a vzápětí už mu byly v patách vojáci a on jim dokázal utéct, i když to byla otázka vteřin. Udržovalo mě to v napětí, až do poslední stránky. Konec mi přišel strašně líto. Čekala jsem jiný závěr, nicméně jsem knihu nechtěla odložit dřív, dokud ji nepřečtu.