Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi

Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181074/mid_jeden-za-vsechny-vsichni-proti-kard-xmE-181074.png 3 9 5

Armand-Jean du Plessis de Richelieu - život a doba. Nemám jiné nepřátele než ty, kteří jsou nepřáteli státu, prohlásil Richelieu na smrtelné posteli, ale málokterý státník před ním byl tak napadán a hanoben jako on. Kdo tehdy vlastně byl stát, král či kardinál? Koho a co představoval kardinál ve své době? Politickou moc, zdroj inteligence, či neukojenou ctižádostivost bez skrupulí a morálky? Dumasovi hrdinové s ním v královských službách bojovali na život a smrt, kardinál je tu doslova ztělesním mocného zloducha, ale přesto d´Artagnan nakonec obdrží dekret poručíka královských mušketýrů. Nejen současníky, ale především literaturu a historii fascinovala a vzrušovala tato historická postava svými osudy, názory i činy do té míry, že o ní vždy znovu a znovu čteme. Jaké byly jeho názory na politiku, vysokou šlechtu, prostý lid, souboje, ženy, špionáž, umění, vědu, jaká byla skutečnost a jaká byla představa? Historie versus literatura, smyšlenky proti faktům, antipatie vedle sympatií, to vše představuje příběh kardinála Richelieu na půdorysu Dumasova, Mauroisova, Merleho, Huxleye a mnoha dalších, barvitého vyprávění v konfrontaci a korekci generací historiků. Autor tu nabízí příběhy v příběhu spolu s bohatou ilustrační dokumentací.... celý text

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Kniha se čte trochu obtížně, protože zvolený styl psaní je takový zvláštní, ale informace v ní za to stojí.

Kabuky
01.01.2023 5 z 5

Zajímavá kniha.

soukroma
11.10.2021 3 z 5

Spousta informací, jejichž vstřebání nejen nepomáhá, ale dokonce spíš urputně brání zvolený styl a forma. Jednak se skoro neustále odbíhá bokem tu k podrobnostem o nějaké další osobnosti, tu k dějinné informaci (nejen starší, ale často i novější, kam se teprve bude historie ubírat), čímž se nosné téma i kapitoly poněkud zamlžuje.
Ale hlavně text působí jakoby jen prvotně nahozen, bez jakéhokoli cizelování a úprav, které by tedy nutně potřeboval: celé to působí jak neumělý překlad z cizího jazyka, což samozřejmě není - psáno českým autorem by to tedy mělo česky znít. Přistihla jsem se, že každou třetí větu musím číst opakovaně, abych pochopila, který větný člen k čemu patří a co tím jaksi chce autor vlastně říct. A ještě horší bylo, že každá druhá věta ve mně vyvolala automaticky myšlenkový "přepis do českého jazyka" (editaci, a často dokonce korekturu), což nebylo k ničemu a jen mne dále zdržovalo a znechucovalo.
Sice se mi docela líbilo, že zdroje (fakta i fikce) autor jaksi uvádí přímo v textu, nekomentuje či nepolemizuje, ale aspoň čtenář ví, odkud vítr vane. Tím frustrovaného čtenáře případně může navést k dalšímu studiu tématu, či rovnou k oddechové literatuře, kde se ostatně lze historicky také na pozadí příjemně poučit.
Takže prvotní nadšení nad útlou knihou o významné osobnosti dějin vydrželo jen krátce a celkově kniha pro mne nepřekračuje průměr.

Pozn.: když teď po sobě komentář čtu, připadá mi, že jsem se při psaní nechala negativně ovlivnit právě tím "češtinářským odstrašujícím stylem" (ale pořád je to jen slabý odvar toho, co je v knize)

Jack93
12.07.2016 4 z 5

Kniha nešla tolik do hloubky a občas i zdánlivě odbočovala od hlavního tématu, ale už na jejím obalu stojí: Armand-Jean du Plessis de Richelieu - život a doba. Doba, resp. tehdejší Francie a politická situace v Evropě zde byly vylíčeny velmi dobře, ale je pravda, že o životě kardinála se toho člověk zase tolik nedozvěděl. I tak jde o zajímavou knihu, která se každému, kdo má rád historii, bude zamlouvat. Literatura faktu od Epochy skutečně stojí za to a rozšíříte si s ní obzory. Kniha má pro mě o to větší význam, že znám autora osobně, a tak moc dobře vím, jakým přehledem disponuje. A kdo chce mít alespoň taky trochu nějaké znalosti, nechť si přečte Osudy moudrých.

Alizon
03.06.2015 3 z 5

Trosku zklamani. Prislo mi ze kniha nejak klouze po porvchu. A vadily mi tam vsuvky z beletrie (napr. jak kardinaluv vzhled popisoval ve svych knihach Merle atd).