Je to komedie? Je to tragédie?

Je to komedie? Je to tragédie? https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1680/mid_je-to-komedie-je-to-tragedie-7Xf-1680.jpg 5 28 3

Soubor povídek Thomase Bernharda nastoluje všechna ústřední témata a postupy autorovy tvorby: problém viny a trestu, institucionální moci a osudu jedince, tradice moderního myšlení i jeho sebedestrukce. A jakkoli svět Bernhardova Rakouska připomíná čtenáři takřka nezaměnitelně současný český kontext, jakkoli se autorova nenávist a láska k osudovému místu střední Evropy zdá tak důvěrně blízká našim banálním a tragikomickým příběhům, jakkoli slova o tuposti státní moci často doslovně mapují i český prostor, právě v povídkách se snad ještě průzračněji odhaluje smysl zvláštní litaničnosti Bernhardova vyprávění, v němž rytmus řeči zpochybňuje každou ustálenou myšlenku a každou tezi mění ve svůj protiklad. Bernhardův povídkový soubor navazuje na nejlepší evropskou tradici tohoto literárního žánru: jen málokterý současný vypravěč ovšem dokáže stylistickou vypjatostí a pohybem své promluvy vyjádřit nepřímo napětí existence postav, které zobrazuje. Bernhardovy povídky jsou neodmyslitelnou součástí jeho velkých románů, stejně jako je dnes už jeho dílo neodmyslitenou součástí velké prózy dvacátého století.... celý text

palka452
12.02.2021 5 z 5

Toť je u tohoto světa stále otázka...

puml
26.03.2018 5 z 5

Asi nejčtivější a zároveň nejucelenější obraz autorova temně lákavého furianství. Doporučuji.

kristleko
07.01.2018 5 z 5

Rozmanitý soubor povídek představuje zásadní témata a motivy, které rakouský spisovatel rozvinul v svých delších prózách a dramatech. Jsou to malé, ale mistrně vyprávěné a vypointované sondy do životů choromyslných, depresivních nebo jinak duševně i fyzicky zmrzačených lidí. Na jejich pozadí však Bernhard vypráví ještě jiný příběh, v němž si vyřizuje účty s celou rakouskou společností. Pro našince je zajímavé, jak je Rakousko líčeno – místo malebných hor a jezer a velkolepé Vídně čteme o ponuré zemi prodchnuté depresí a znechucením ze života... Celkově je tento povídkový soubor opravdovou intelektuální a čtenářskou lahůdkou a lze jej doporučit i coby „úvod do Bernharda“. Zvláště bych pak vyzdvihl povídky Havelok, Je to komedie? Je to tragédie? a Viktor Pomatený. Končím parafrází citátu z poslední jmenované: „Co je to za člověka, ten Bernhard? Je šílený?“ (10/10)