Jazyk a ticho

Jazyk a ticho https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527599/bmid_jazyk-a-ticho-656d931336a7f.jpg 5 3 2

Tato kniha se primárně zabývá jazykem – jazykem a politikou, jazykem a budoucností literatury, jazykem a úklady totalitních režimů, jazykem a kulturním úpadkem, jazykem a ostatními způsoby sdělování významu (hudba, překlad, matematika), a konečně: jazykem a tichem. Co se děje s jazykem, je-li ve službách totalitních režimů, je-li využíván k obhajobě jejich zvěrstev a vražedných lží? A jak se na něm podepisují poměry západní masové, na konzum orientované demokracie s dominantními postuláty kulturního průmyslu? Jsme v současnosti svědky konce dějinné fáze, jež se vyznačovala dominancí verbálního vyjadřování a klasické gramotnosti? Jsme svědky fáze všeobecného úpadku jazyka, fáze, kdy od slova a klasické gramotnosti přecházíme k „postlingvistickým“ formám a k částečnému tichu? To jsou otázky, na něž se v těchto textech pokouším nalézt odpověď, nebo na ně přinejmenším obrátit pozornost.... celý text

Fejetony, eseje Filozofie Jazyky, lingvistika
Vydáno: , Dauphin

Language and Silence: Essays 1958-1966 , 1967

Egertová
09.02.2024 5 z 5

Obsah velmi zajímavý, obálka hezky zelená, ale kdo to má držet otevřené tak, aby se to dalo číst.

puml
18.12.2023 5 z 5

Trochu dobovka. Zrání autora. Ale je to dobré. Škoda jen, že to nevyšlo komplet. V závěrečné poznámce je odůvodnění, že byly vyřazeny texty, kterým by našinec třeba tolik nerozuměl. Vyřazen tak byl například text o Günter Grassovi, Lawrenci Durrellovi a esej o povaze románové tvorby v Americe a Anglii s tajnosnubným názvem Výstavba pomníků. Ale jinak další skvělá kniha z řady "Steinerovek" od nakladatelství Dauphin. Doporučuji.