Jantarová komnata

Jantarová komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368401/bmid_jantarova-komnata-TmE-368401.jpg 4 44 12

Jednou z neobjasněných záhad druhé světové války je krádež unikátní Jantarové komnaty. Právě touto událostí se zabývá kniha Heinze G. Konsalika, která však není čistou literaturou faktu, jak by se mnozí čtenáři mohli podle názvu domnívat, nýbrž barvitou epickou fikcí. Autor na základě dějinných faktů popisuje vzájemné vztahy Pruska a Ruska za vlády Bedřicha II. a Petra Velikého, střet obou zemí v době, kdy jejich protagonisty byli Hitler a Stalin, líčí válečné tragédie zemí, měst a lidí na východní frontě. Stopu Jantarové komnaty sledují dvě hlavní postavy románu, dědičný správce Jantarové komnaty Michael Wachter a jeho nastávající snacha Jana Petrovna. (přebal knihy)... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historie
Vydáno: , BB art

Das Bernsteinzimmer , 1988

Hobo
11.12.2023 5 z 5

Nejdřív zklamání, protože jsem myslel, že se pouštím do literatury faktu. Nicméně zklamání brzy překonáno.

Kortez
08.10.2023 5 z 5

Moje první seznámení s autorem a musím říct že jsem našel velice zajímavý román z II. světové války a nejen z tohoto období. Určitě sáhnu i po dalších knihách od Konsalika.

ZUZANA-123
30.12.2022 5 z 5

Konsalik je autor který nezklame.Stále platí i v součastnosti,že Jantarová komnata byla darována, uloupena,ztracena a zatím nenalezena.Možná ji potkal i podobný osud jako v této knize.Nicménĕ na jejím místĕ už se nalézá její kopie.Líbí se mi,že román není úplná fikce,historické postavy jsou reálné.

Babo
31.08.2022 4 z 5

Kniha byl zajímavá,dobře se četla,jen ten konec se mi zdál tak nějak navíc. Jantarová komnata je jistě jedna z mnoha záhad minulého století. Škoda,že se nedovím,jestli ji opravdu někdo někdy najde.

JanKonsalik
13.05.2022 5 z 5

Jantarovou komnatu jsem přečetl během 10 let třikrát. Nevím ani proč mě tato kniha tak učarovala, ale rád se k ní vracím.

baji42
04.05.2021 4 z 5

Zajímavá kniha díky níž jsem si i trochu rozšířila obzory.

babiočka
28.04.2018 4 z 5

Zajímavé čtení o historických událostech, až na ten, místy příšerný, překlad.

Milos74
02.02.2017 4 z 5

Ke své ostudě musím přiznat, že do doby přečtení Konsalikovy knihy jsem o Jantarové komnatě neměl tušení. Knížka mne tak nejenom potěšila při vlastním čtení, ale také mi rozšířila obzory a donutila mě nad její rámec zajímat se o osudy tohoto uměleckého díla, včetně jeho nástupce, nedávno vytvořené repliky. A asi mě jen tak nepřestane zajímat, kam ta původní komnata zmizela...

nukulkaf
13.03.2016 4 z 5

dlouho mi trvalo nez jsem se zacetla, ale s vypetim sil jsem docetla a jsem rada :) konec me opravdu velice prekvapil

Kozel
26.07.2015 4 z 5

Pochopím, že nikdo nikdy nenajde Atlantidu, nevysvětlí Stonehenge nebo sochy na Velikonočních ostrovech. Ale jak se může ze zemského povrchu ztratit místnost? Jednu variantu nabízí zčásti fiktivní román, který mě nadchnul a donutil zadat do googlu jména, o kterých jsem věděl, že jsou fiktivní. Ale to už je síla Jantarové komnaty, jedné z největších záhad nejen moderních dějin=o)

Vojslava
26.01.2014 4 z 5

Celkem čtivá beletrie na historické téma - autor fundovanost nezapře a fiktivní konec Jantarové komnaty (a kdo ví, jaký byl a jestli byl?) mohl a nemusel být realitou - a pravděpodobnost všech řešení je stejná. Střední část o historii Jantarové komnaty a prvních Wachterech by obstála i jako samostatná novela, líbila se mi z celé knihy asi nejvíc. Každopádně lze doporučit.

LooneyCZ
17.08.2011

Přečetla jsem prvních třicet stran a kniha mne bohužel neoslovila, takže jsem ji nedočetla. Vzdávám se tedy hodnocení...

Heinz Günter Konsalik
německá, 1921 - 1999