Jane - moderní příběh Jany Eyrové

Jane - moderní příběh Jany Eyrové https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107820/bmid_jane-FpC-107820.jpg 4 230 66

Novodobé zpracování klasického příběhu o Janě Eyreové je současným milostným příběhem s dramatickou zápletkou. Jane Mooreová se po smrti rodičů vzdá studia na výtvarné škole a přijme místo chůvy malé holčičky, jejímž otcem je stárnoucí bývalý rocker. Dívka se sžívá s malou Maddy a chodem domácnosti Thornfield Parku, postupně začne podléhat kouzlu zkušeného podmanivého muže a poprvé v životě se zamiluje. Dům ale skrývá tajemství, které život všech obrátí naruby...... celý text

Holanka
25.08.2016 5 z 5

Na knihu Jane od spisovatelky April Lindnerové jsem narazila v knihovně. Když jsem si přečetla anotaci a zjistila, že je to moderní příběh Jany Eyrová, tak jsem si ho musela přečíst. Věděla jsem, že pokud jsi ji přečtu, tak se mi bude buď moc líbit nebo to bude naprostý brak. Docela mě zajímalo, jak si spisovatelka poradí s tím, jak Janu Eyrovou umístit do 21. století. Knihu jsem měla přečtenou velmi rychle. Musím uznat, že se to povedlo. Kniha se mi moc líbila. Byli tam značné podobnosti mezi oběma knihami. Těším se, až jsi od ní přečtu její další knihu Cathrine.

KnihomolTerka
20.07.2016 5 z 5

Moc hezká, odpočinková kniha. Přečetla jsem ji ted v nemocnici.

Nikolaoss
04.06.2016 4 z 5

Původní Jana je původní Jana, ale přes to musím říct, že se mi příběh líbil. Držíme se předlohy :) a proto, že se jí držíme, je celá kniha naprosto předvídatelná. Věděla jsem, co přijde a v jakém pořadí to bude, ale nevěděla jsem, jak to paní autorka zaonačí, aby jí to sedělo do jejího moderního pojetí příběhu. Na celé věci toho bylo tolik k pokažení, že jsem opravdu mile překvapená z výsledku psaní paní Lindnerové. Některé původní situace sice v moderním pojetí kulhají na obě nohy, ale i tak se mi kniha četla moc hezky.

Tess.96
13.05.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Originální příběh o Janě Eyrové zná opravdu každý, takže jsem byla hodně zvědavá, jak se s tím autorka poprala a napsala to vážně skvěle. Ze začátku jsem se nemohla skoro vůbec začíst, ale pak to šlo samo od sebe. A nakonec se mi příběh líbil o něco více než originál.

ppetaa27
07.04.2016 4 z 5

Na pravou Jane to nema, ale i tak je super. Sice jsem porad mela pocit, ze jsem v dobe Jane Eyre a az po chvilce jsem si vzdycky uvedomila, ze je to vlastne moderni Jane. Ale i tak jsem celou knizku hltala.

stepka3765
22.09.2015 5 z 5

Já nemám slov. Úplně jsem knížkou proletěla a když jsem byla na poslední stránce, hledala jsem další :D. Po přečtení téhle knížky určitě někdy sáhnu po orginálu Jana Eyrová! :)

*Pájuše*
19.08.2015 3 z 5

Ke knize mě vlastně přivedla anotace, díky níž v blízké době sáhnu po originálu. :-)
Autorce se musí nechat, že dokázala oživit příběh do 21. století. Je poutavý, čtivý a napínavý. Hlavní hrdinka je obyčejná holka, která si na nic nehraje, pravdomluvná, rozumná a bez hořkosti ze života, který vedla. Nico mi byl sympatický, choval se přesně tak, jak jsem od rockové hvězdičky předpokládala. Nicméně, v několika věcech mi kniha prostě nesedla.
*SPOILER*
Knihu musím hodnotit na dvě poloviny. Ta první byla naprosto dokonalá. Byla sem knihou posedlá a nemohla ji odložit.
Pak ale přišel zvrat číslo JEDNA! Do příběhu se zamotala nějaká káča fotografka a z Jane se stal uzlíček nervů. A Nico se do té doby choval jako rocková hvězdička.
Pak ale přišel zvrat číslo DVĚ! Jane to nevydržela a vyznala se mu. A Nico, světe div se, její lásku opětoval. U Jane jsem věřila, že se tam ten přerod citů skutečně stal, ale Nicovi jsem to opravdu nebaštila. To, jak se pak choval, mi na člověka jeho rázu moc nesedělo - důležitá otázka: Kolik mu vlastně bylo let? Jane ho nazvala "fotbalový taťka", takže něco kolem 40? - Každopádně moje rozčarování bylo... může se z dospělého rozumově založeného chlapa během chvilky stát puberťák se splašenými hormony?? Autorce se to povedlo totálně zničit jeho charakter.
Pak se Jane dozvěděla Nicovo tajemství a zdrhla mu. Což je ta druhá polovina knihy, kterou bych nejraději vymazala. Obzvlášť proto, že mi přišla tak neuvěřitelná! A kniha se mi už nelíbila. Ztratila pro mě to kouzlo. Bublina praskla, zmizel mi obláček, na kterém jsem se vznášela...
Zvrat číslo TŘI. Jane, bez prostředků, s nervy u konce, se zhroutila v restauraci. A voiala... před ní se z čista jasna objeví dobrá duše, - dívka - která ji nejen, že zavede k sobě domů, nakrmí ji, ale dlouhodobě poskytne střechu nad hlavou bez toho, aniž by musela platit nájem. Cizí dívka domů přivede člověka, kterého nezná... No, zajímavý altruismus, ovšem těžko stravitelný a uvěřitelný. Jsme v 21. století… Kdo vám dá dneska něco zadarmo, proboha?! Ta dobrá duše navíc měla celkem vykutáleného bratříčka, který byl v knize popisován jakou moudrý člověk, sice trošku "jiný", ale génius. Mě spíš přišel jako vymývač mozku. Prostě po*uk.
Zvrat číslo ČTYŘI. Ještě míň stravitelný se mi zdálo, že by se Jane - v 21. století! - ocitla na takovém místě, kde by za celých šest měsíců neuviděla ani jeden bulvární plátek, neuslyšela nic o mediálních kauzách, celebritách, politice. Prostě o ničem... Z luxusního domu do města, kde si sotva vydělá na živobytí? Není tam televize, žádné stánky s novinami, ale mobil má po ruce kdykoliv... Nezměnila náhodou kontinent???
*KONEC SPOILERU*
Knihu můžu hodnotit na polovinu. Ta první byla dokonalá a nemám ji co vytknout. Ta druhá mě nebavila, byla jsem jak v jíříkově vidění a měla jsem problém uvěřit tomu, čím se mě autorka snažila nakrmit. Hlavní je, že konec má happy-end. Kdo by to čekal, po takovém dramatu. ;-)
Knihu bych hodnotila 3,5*

Lauralex
03.08.2015 3 z 5

Jaké to musí být, když se rozhodnete napsat knihu podle předlohy a máte dané podněty, kterými se musíte řídit, a ještě si vyberete tak uznávané dílo. April se toho zhostila vcelku dobře.

Miluju originální Janu Eyrovou od Brönteové, takže na tuhle knihu jsem byla zvědavá a jinak bych ji ani nečetla. Samozřejmě, že jsem věděla, o čem to je, jak se to bude vyvíjet a jak to skončí, ale zajímala mě ta moderní verze, úplně jsem si to nedokázala představit. Jana je Jana, o tom žádná, ale tahle verze je s velkou dávkou odpoutání od originálu, fantazie a neočekávání taky ke čtení. Není to žádná náročná četba, je to oddychové čtení na léto, možná až trochu, no asi dost hloupoučké, ale já se přiznám, že jsem měla v 19 pro tyhle příběhy trochu slabost. No jo no.

Nicméně zůstanu u své Jany, klasiky.

milunka21
23.02.2015 4 z 5

Konec sem čekala jiný,kniha mě velmy překvapila. :-)

milunka21
23.02.2015 4 z 5

Konec sem čekala jiný,kniha mě velmy překvapila. :-)

Anýsek :***
06.02.2015

Po dlouhé době kniha do které jsem se začetla.. :)

esussi
14.01.2015 2 z 5

Ani mi to nestálo za dočtení. Z knihy jsem cítila dost velkou křečovitost, když se autorka snažila za každou cenu držet příběhu Jane Eyerové. Bohužel, po převedení do současnosti příběh ztratil veškeré kouzlo původní verze.

Er.es
17.12.2014 2 z 5

Kniha se mi nelíbila a těsně za půlkou jsem ji odložila. Tyhle literární poklady by se dle mého názoru neměly modernizovat. Bohužel zasazením do současnosti a držení se "přesného" obsahu, se z toho stal podprůměrný román zajímavý možná pro ty, co nečetly původní verzi a berou knihu jako oddechovku.

vikimi
16.11.2014 4 z 5

Autorka se tématu zhostila moc pěkně. Knížka byla čtivá, založena na hlavních prvcích Jany Eyrové a v některých pasážích velmi podobná a výstižná.
Bylo to moc hezké až do scény, než se Jane s Nicem měli vzít. Od té doby mě to nebavilo, šlo to z kopce a přišlo mi to její chování - i když to bylo myšleno jako skutečná Jana E., kde Jane od Rochestera uteče - nelogické, divné. Asi bych byla lepší, kdyby se v téhle chvíli odchýlila od předlohy - aspoň pro mě!
Tím mě to zklamalo. Do pasáže, než se vezmou bych si knihu přečetla ještě jednou, ale jinak bych ten zbytek znovu číst nemusela.
Nakonec jsem si dočetla poznámku od autorky, která se snažila dovést čtenáře zpátky k Jane Eyrové, to je dobrá myšlenka. Zajímavě i uskutečnitelně zavedla děj do Ameriky 21.století, ale od té svatby - jak už jsem řekla - mi to vůbec nesedlo!

Paja.
28.10.2014 4 z 5

Od autorky už jsem četla Catherine a proto jsem v knihovně neváha a drapla Jane. Originál jsem bohužel nedočetla, ale hodlám se k němu vrátit. Novodobá Jane byla krásná, odpočinková a přečtená jedním dechem. Pokud máte zrovna chuť na dobrý román pro ženy doporučuji tenhle. V našem světe trošku nerealné, ale to ženy přece mají rady, že ? :)
Akorát trochu moc přitažené za vlasy to, že Jane nikdo nenašel :/

13.10.2014 4 z 5

Kráááásný :) moc se mi to líbilo.Určitě si přečtu i originál :)

Danuscka
19.09.2014 4 z 5