Jana a Jan

Jana a Jan obálka knihy
Mé hodnocení:

Obsahuje tři díly: 1/Příběh mladé dvojice. Seznámení na diskotéce. Láska, chození. Autorka popisuje jaké jsou nesnáze vojenských lásek. Proč chce mladý člověk ukončit svůj život.... 2/ Příběh mladého manželství a narození syna Honzy.... 3/Strasti mladé rodiny, kdy se oba rozhodnou studovat vysokou školu a mezi tím vychovávají syna.... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47716/jana-a-jan-47716.jpg 3.780
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Jana a Jan

jankor
09.07.2020

Dnes musím konstatovat, že možná jsou tam momenty poplatné době, ale když jsem ji četla v 17 letech a sdílela stejné osudy a stejná jména jako hlavní hrdinové, tak to bylo úúúúžasné !

Han-nah
30.12.2019

K této knize se občas vracím, s manželem jsem se poznala, když sloužil v kasárnách, naproti byl panelák s důstojníky, takže sledovali náš pohyb, samozřejmě byl i trest, ale zvládli jsme to až do svatby. Zároveň teď dávali Tankový prapor, pro někoho nepochopitelné - ano doba byla taková, ale ráda na ni vzpomínám a teď se tomu už jenom směji.

cori
26.09.2019

Tuto útlou brožurku z roku 1973 jsem našla v bedně s papírem do sběru. Jedná se o normalizační červenou knihovnu, která vycházela na pokračování v časopise Československý voják. Autorka byla redaktorkou tohoto časopisu a jak se píše v doslovu, redakce byla zaplavena stovkami dopisů, v nichž vojáci základní služby a jejich dívky, babičky a maminky radili hrdinům, co mají dělat, a děkovali jim za povzbuzení a naději, kterou jím četba poskytovala.
Příběh je dost jednoduchý (četla jsem jen první díl). Sedmnáctiletá Jana a o čtyři roky starší Jan se do sebe zamilují, Jan odchází na vojnu, píšou si dopisy, Jan Janě zahne, rozejdou se, ale láska vše přemůže.
K pobaveni byly vážné rozmluvy politicky uvědomělých vojáků. "Nie, my predsa nechceme tankami dobývať. Iba chrániť. Aj také bohatstvo ako je umenie." Laco je kandidátem strany, ve všech debatách je vždycky vážný a neústupný, ale nikdy nic, co řekne nevyzní pozérsky. Ve všem je hluboký přesvědčení, a to se pozná."

Hebrey
28.04.2019

Musím přiznat, že jsem to čekala horší. Román pro ženy - či spíš něco, co by se dnes nazvalo "young adult" - ze sedmdesátek ve mne velká očekávání nevyvolával. Samotný příběh je překvapivě docela čtivý, možná je v něm trochu moc postav a zápletek, ale jako román "ke kafi" je snesitelný. Samozřejmě mi trochu vadila přehnaná komunistická propaganda,která byla v dané době v knihách povinná, ale zde byla prakticky na každé stránce a všechny postavy byly až nepřirozeně zapálenými budovateli socialismu (v sedmdesátkách, vážně?). Jako kontrast k ní se to v románu hemží farmami namísto JZD, postavy se běžně živí olivami a jinými pochutinami, které jsem prakticky neznali, a hlavní hrdinka je dlouho nezaměstnaná, aniž by to někomu vadilo. Ale dobrá, na ty tři hvězdičky to je ;)

hrdlickova_61
31.03.2019

Knížku jsem četla na nadšené doporučení mé kamarádky. Mám navíc moc ráda příběhy psané z více pohledů - a právě v tomhle směru jsem si přišla na své, protože některé kapitoly vypráví Jana, jiné (často o těch samých událostech) Jan. Vojenskou propagandu jsem brala jako obvyklý přívažek, tak jak to v těch letech často bývalo a bralo se to s nadhledem, a stejně jako asi pro většinu ostatních pro mě byl podstatný vztah těch dvou, jejich smutek při loučení, jejich dobré úmysly a občasná selhání... to vše nám bylo blízké a je to v knížce hezky vykresleno. Jako důkaz můžu použít to, že si hodně podrobností pamatuju dodnes, i když jsem tu knížku neměla nějakých 40 let v ruce.

stju
14.09.2017

Kdo neprožil - nepochopí. Já jsem zažila vydávání časopisu "Voják"(román v něm vycházel na pokračování), který byl pro mladé lidi ve věku 15 a víc na svou dobu velmi atraktivní. Stejně tak byl pro mnoho dívek (chlapců nevím) přitažlivý román Jiřiny Trojanové "Jana a Jan". Pro mne tím víc, že jsem se provdala za vojáka z povolání a mnohé z popisovaných situací jsem prožívala na vlastní kůži.Takže pro mne je z celé knihy to nejautentičnější věčné čekání na manžela, samota při výchově dítěte, bezmoc a starost o nemocné dítě, když rodina je daleko a manžel ve službě a stálé stěhování. Myslím, že pro nás "důstojnické paničky" to opravdu není jen červená knihovna.

Petrstik
31.05.2017

Hezký, i když trochu propagandistický román o milostném vztahu dvou mladých lidí a o jeho přeměně v manželství a rodičovství.

gabra03
18.05.2016

Tuto knihu mám moc ráda. Když si člověk odmyslí ty reálie minulé doby a života vojáků z povolání, tak z toho vychází příběh, který mě chytil už jako mladou holku. Třeba i tím, jak jsou zde určité situace líčené jednou z pohledu Jany jako ženy, podruhé z pohledu Jana jako muže. Velmi názorný příklad různého chápání různých situací.