Jan Werich za oponou

Jan Werich za oponou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390564/bmid_jan-werich-za-oponou-nth-390564.jpg 5 79 35

Kniha Jan Werich za oponou přináší na tři stovky unikátních fotografií z rodinného archivu. Mapují jeho život od narození až do smrti a objevují Werichovy málo známé tváře – světáckého dandyho, geniálního komika, advokáta proletářů, kumpána známých umělců i neznámých rybářů, obskakovaného pacienta i osamělého Mistra. Mluví se v ní také o Werichových nectnostem. Že někdy býval nespravedlivý, panovačný a sebestředný. Přepadaly ho frustrace i zlost, když se z populární herecké hvězdy stal nepohodlnou osobností, kterou bývalý režim odsunul do ústraní. Sužovaly ho zdravotní potíže. Nejenže si je sám způsobil, ale prohluboval je zálibou v dobrém jídle, pití a kouření. Spojení jedinečných fotografií a dvanácti obsažných rozhovorů Jiřího Janouška, v nichž se Jan Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, doplňují dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku, zejména Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého, ale také lékařů, kteří ho ošetřovali nebo spoluhráčů mariáše. Kniha Jan Werich za oponou přináší plastický portrét Jana Wericha a jeho soukromí, které nebylo právě šťastné a zůstávalo skryté za legendou moudrého klauna.... celý text

dagmar7365
10.05.2019 5 z 5

Kniha, která je nejen ozdobou mé knihovny díky svému velkorysému zpracování, ale současně je jednou z těch, po kterých v budoucnu ještě mnohokrát a ráda sáhnu. Pan Werich měl jistě i své stinné stránky, jako každý z nás, ale současně to musel být velmi zajímavý, inteligentní a přemýšlivý člověk, který má tu schopnost, že i obyčejným prostým jazykem dokáže formulovat neskutečně zajímavé myšlenky. Byla to radost číst.

radusak9806
05.03.2019 2 z 5

Ono je to krásná vzpomínka plná sentimentu (což vzpominky bývají) na člověka, který nesnášel sentiment.
Je to svým způsobem manifest člověka, který viděl dál a hlouběji než my ostatní. Člověka, který už navždy zůstane v našich očích velký, i když měl jistě své mouchy.
Kniha není tintitko, ale je to spíše fotografiemi a papírem, který je více než kvalitní, takže přečíst by ji zabralo i den. Osobně jsem některé vzpomínky již slyšela, ale za těch pár nových jsem vděčná.
Děkuji
Nemůžu se zbavit dojmu, že je dělaná víc na efekt (mohutná kniha, tlusté strany, masivní přebal - prostě je třeba tu 500 obhájit). Neříkám fotografie jsou krásné, ale pokud by někdo hledal víc o hrách a kontextu doby jejich vzniku tak spíše kniha Igora Inova.

maryzka
04.02.2019 4 z 5

Kniha je plná fotografii - známých i ty co jsem neviděla. Jinak text mě připomínal jednu knihu od Janouška z roku 1982 .

KristýnaMy
03.02.2019 4 z 5

Knížka proložena fotografiemi, rozhovory o člověku/lidech, který/é tu zanechal/i spoustu pěkných věcí.

Sandruš
27.01.2019 5 z 5

Krásná kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně.
Pan Werich zůstane navždy legendou, na kterou se jen tak nezapomene.

evice26
25.01.2019 5 z 5

Jedním slovem úžasná!
Jen bych měla malou připomínku ke str. 216, kde se píše: "Ten kus Otavy od Sušice přes Čepice k Židlochovicím..."
Židlochovice se nachází v Jihomoravském kraji. Takže zde by mělo jít o Žichovice, které leží na pravém břehu řeky Otavy .-)

alzbeta4340
18.01.2019 5 z 5

Zajímavá kniha o pozoruhodném životě jednoho zajímavého muže. Žádné překvapivé odhalení nečekejte, přesto se nudit nebudete. Textu není mnoho, velkou část knihy zabírají fotografie, které pěkně ilustrují svoji dobu. Jan Werich, narozený v roce 1905, byl z generace, která si dějinné zvraty chtíc - nechtíc opravdu důkladně vychutnala.

Vladimir8177
11.01.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha, doporučuji.

maid
30.12.2018 5 z 5

Kniha je poklad jak ze strany obsahu, tak i po grafické stránce. Jan Werich byl génius a pokud by žil v antice, patřil by ke slavným myslitelům, kteří za sebou měli hlouček učenců, již si zapisovali filozofovy moudra. Solidní pevné desky, perfektně zvolený font jen více vystihuje Werichovu osobnost. Vybrané fotky jsou velmi roztomilé. Jen co mě mrzí je podivná bulvární anotace, které zdůrazňuje především hercovy záporné vlastnosti. Pochopitelně nikdo není černobílý, ale moc to nechápu, vzhledem k obsahu knihy, která Wericha nijak nekritizuje (maximálně do prvních kapitol jsou vloženy vzpomínky Jiřího Voskovce, ale to bych nebrala jako kritiku spíše dokreslení osoby, která znala Wericha skoro celý život. A od toho máme nejlepší přátele, kteří nás nevidí jako svatostánek a občas si to nás rýpnou). Sám autor zůstává v pozadí. V rozhovorech starý herec dominuje a autor retrospektivně jeho výpovědi nijak nekomentuje ani mimo daný rozhovor, což oceňuji, a proto ještě více nechápu, proč Janoušek zvolil v roce 2018 takový dodatek.

zdenekhajek
24.12.2018 4 z 5

I když kniha není právě drobná, ať už počtem stran nebo použitým fontem, čte se velmi rychle. To je proto, že většinu obsahu tvoří fotografie. Fotografie do doby vydání knihy skutečně neznámé. Zbytek tvoří rozhovor s Werichem, který je členěn do několika tematických kapitol. Rozhovor je poměrně příjemný, poutavý, pěkně se čte a i faktograficky je poměrně významný.

MilBart
15.12.2018 5 z 5

Skvost v knihovně.

Smiley96
13.12.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla za včerejší noc, nedalo se od mí prostě odejít. Je zajímavá, dojímavá, úsměvná i poučná. Pan Werich byl Mistr s velkým M. Možná přeháním, ale byl to génius českého humoru. Doporučuji všem. Kniha je dokonalý počin.

edith79
12.12.2018 5 z 5

Tak tomu říkám KNIHA. Pro mne jako velkou milovnici Werichových moudrostí naprosto senzační. Moje emoce při čtení létaly nahoru dolů. Bylo to veselé, bylo to dojemné, bylo to moudré a poučné. Byl to Werich. Tak jak má být. Byla to zkrátka paráda. Moc za tuto knihu děkuju.

bookcase
21.11.2018 5 z 5

Nádherná, vymazlená kniha o charismatickém velikánovi naší kultury.

1amu
31.10.2018 5 z 5

Velký poklad pro příznivce nesmrtelné trojky V+W+J, Osvobozeného divadla, Divadla ABC a v neposlední řadě rodiny Jana Wericha. To vše dává čtenářům Jiří Janoušek, autor rozhovorů s Janem Werichem. Rozšířil tuto knihu o fotografie ze zapůjčeného archivu "miláčka národa" . A právě ty kouzelné fotografie dávají knize "šťávu". Už jen pohled na malinkatého Jeníčka v roce narození (1905) je kouzelný. Milovník všech výše uvedených se kochá, ale i tetelí se pohledy na všechny známé v podobě, jak je možná vidí poprvé.
Výborný nápad je i tučné, černé písmo, které knihu tvoří. Tato kniha bude krásnou relikvií v knihovnách fajnšmekrů.