Jak vidím svět

Sborník statí, ve kterých autor vyslovuje své filozofické a politické názory, obsahuje rovněž odborné statě týkající se nejenom teoretické fyziky, ale také etiky vědeckého bádání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33545/jak-vidim-svet-33545.jpg 4.454

Mein Weltbild (1956)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

ewkat

No nic jednoduchého, ale měla jsem dobrý pocit když jsem to dolouskala. Velké plus je, že to píše "přímo" Albert Einstein a to mě motivovalo pokračovat :-D

gemi
13.04.2017

Úvodní část knihy je velmi zajímavá a uvedené myšlenky za skoro sto let nezestárly ani o minutu, což beru jako další důkaz, že čas je relativní. :-)

Lector
14.04.2015

Jak už jsem v DK párkrát zmínil, letošní rok je tak trochu ve znamení A. Einsteina. Pro mě určitě. Připomínáme si v něm tři kulatá výročí spojená s tímto velikánem moderní teoretické fyziky: 110 let od zveřejnění STR, 100 let od zveřejnění OTR a 60 let od smrti jejich autora. To poslední výročí připadá na tuto sobotu, 18. dubna. „Zavázal“ jsem se, že si na počest AE letos přečtu i pár knih s ním spojených. První z nich je „Jak vidím svět“.
Je to kniha, která lidem dnes už „mnoho neřekne“. Výjimkou jsou autentické výpovědi o obou hlavních Einsteinových dílech. Ty pro „zasvěcence“ mohou být zajímavé vždy bez ohledu na kalendářní datum. Těm je ovšem věnována zhruba třetina knihy. Ty dvě zbývající třetiny jsou zaplněny úvahami o událostech a společenské situaci v době jejich vzniku s těžištěm ve třicátých letech 20. století. Einstein v nich vystupuje jako velmi angažovaný člověk, který navíc odpovědně nakládá se svoji gloriolou celebrity. Jeho názory především na politická řešení tehdejších problémů však vnímám jako značně naivní. Mimochodem, skutečnost, že jsou našimi problémy i takřka po sto letech, mne v mém názoru jen utvrzuje.
„Jak vidím svět“ nepřináší žádná převratné odhalení týkající se AE, ale tomu, kdo se o Einsteina zajímá, přináší autentickou výpověď o tom, kým vlastně byl. Rozhodně ne poťouchlým vědcem s vyplazeným jazykem.
Knihu jsem četl už podruhé, poprvé to bylo krátce po jejím vydání (tedy mluvím o vydání z r. 1993). Číst takové věci opakovaně není nikdy na škodu.
Další moje postřehy ke knize naleznete v recenzi: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/svet-ocima-a-einsteina-3711 .

lazarus
16.12.2014

Einsteinovi názory na svět jeho doby.

JiříŠkorpík
25.08.2013

Jeho představy o bytí jako takovém, jsou úžasné, ale také mě překvapilo na jaké otázky často musel odpovídat, či na jaké přednášky byl zván (viz. některé přednášky ke konci knihy). Jako by jeho publikum bylo spíše filozoficky než fyzikálně zaměřené, protože poslední statě jsou běžnou součástí výuky na VŠ technického fyzikálního směru-je ale pravda, že v jeho době tak být ještě nemuselo.

BaraO
30.06.2013

Velmi zajímavá knih, která nabízí pohled do mysli jedné z největších osobností minulosti. Ukazuje jeho názory a postoje, zabývající se náboženstvím, pacifismem, židostvím a podobně. Poslední část- vědecké statě- je těžší na pochopení zvláště pro laiky a vyžaduje větší zamyšlení.

knedlik
19.02.2012

Tato kniha představuje Alberta Einstina především jako humanistu a pacifistu. V neposlední řadě se zabývá i vědeckými statěmi, které však vyžadují jistou znalost fyziky.