Jak se spřátelit s temnotou

Jak se spřátelit s temnotou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445687/bmid_jak-se-spratelit-s-temnotou-gfX-445687.png 4 104 30

Tohle se ti stane, když ti umře máma. Venku je ten nejzářivější letní den, ale uvnitř je tma. Tma je ve tvém domě, tma je ve tvém pokoji, tma je ve tvém srdci. Máš pocit, že tě ta temnota každou chvíli roztrhá na kusy. Tiger se cítí právě takhle. Ona a její máma, samy dvě proti celém světu – takhle to bylo vždycky. A pak její máma zničehonic zemře. Teď je v tom Tiger sama. Takhle se člověk učí spřátelit s temnotou... Grace Tolliverová, řečená Tiger, je šestnáctiletá dívka z městečka Mesa Luna v Arizoně. Studuje střední školu, kde poznala svou nejlepší kamarádku Cake, s níž hraje i ve školní kapele, a ačkoli bydlí sama s matkou a svého otce nezná, zdá se, že jí nic nechybí. Bohužel jenom do okamžiku, kdy banální hádka s milující, ale až příliš úzkostlivou maminkou přeroste v drama s fatálním koncem.Tiger se tak zničehonic musí vyrovnat s obrovskou ztrátou, na kterou absolutně není připravená. Ve svém novém životě se však postupně setkává s jinými mladými lidmi a s překvapením zjišťuje, že mnozí z nich jsou na tom daleko hůř než ona. Zároveň ve svém smutku a bolesti objevuje další kamarády a přátele, kteří jí pomáhají, a nakonec i příbuzné, o nichž neměla ani ponětí. Tento román nepojednává pouze o smutku a truchlení. Je to zároveň silný příběh o lásce, přátelství a naději, který přečtete jedním dechem a ještě velice dlouho o něm budete přemýšlet.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

How to Make Friends with the Dark , 2019

_Bára_
04.08.2021 3 z 5

Tahle knížka patří mezi ty, na které pak ještě nějakou chvíli budete myslet. Pojednává o docela závažném tématu, který si nikdo jen tak nedokáže představit. Zároveň se tam vyskytuje i myšlenka, že rodina by si měla pomoct. Krev je krev. Kniha je čtivá a rozhodně vás nezklame.

,,Život dává, život bere a vždycky se zase objeví něco nového, je to jako vlny na moři. A my v těch vlnách plaveme. Někdy jsi dole, někdy nahoře, pak znovu dole a jindy se jenom tak necháváš unášet."

Knihomedvěd
05.05.2021

Tak nad touto knihou budu přemýšlet ještě dlouho. Bylo to úžasné. Čtivé, krásně napsané a hodně smutné. Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak zasáhla, ale tato mě vážně dostala. Ten příběh měl prostě něco do sebe. Ještě zmíním, že kniha má hrozně pěknou obálku, která mě k jejímu přečtení vlastně nalákala a musím říct, že toho opravdu opravdu nelituju. Chtěla bych ji doporučit snad úplně všem, protože myslím, že Jak se spřátelit s temnotou nesmí na vašem seznamu přečtených knih chybět.

PetraBery
07.03.2021 4 z 5

Šestnáctiletá Grace "Tiger" Tolliverová po smrti své matky prochází temnotou, kterou dokáže pochopit pouze ten, kdo přišel o někoho z nejbližších. Hledání dalšího smyslu života, odkrývání dosud neznámých příbuzných, síla přátelství, snaha jít dál... Kniha o zármutku, bolesti ze ztráty i překonávání překážek. Těžké téma, dobře zpracované.

Petraxxx
29.11.2020 5 z 5

Silný příběh o ztrátách, bolesti a žalu. O to smutnější, že není neskutečný.

adriane9
25.11.2020 5 z 5

Milion a plus sto dalších věcí jsem chtěla v recenzi zmínit a prostě nevím jak začít. Tak moc mě kniha ranila, tak moc jsem ten příběh prožila s Tiger, protože všichni máme mámu a někdo už mámou taky je a dostal se dál, je tam daleko za hranicí dospělosti jako já a pro mě to má úplně jinej rozměr a hodnotu než pro který je kniha určená a to jediné vytýkám. Nemyslím, že young adult je ta správná skupina, protože hodnotu slov, vět a všeho co Kathleen v knize použila pochopí ti co už prostě nějakej svůj delší životní příběh maj. Strašně to bolí a bylo to úžasně napsaný. Uf.

LiKa00
05.11.2020 5 z 5

Moc krásně napsaná kniha. Četla se úplně sama. Samozřejmě moc těžké téma, které nezažije každý, takže se snažíme vcítit do té hlavní postavy. Je to smutné, ale některým lidem to může otevřít oči, to ano.

martinakraus
26.10.2020 4 z 5

3,5*
Ačkoliv čtu hodně tzv. "Heavy contemporary" (soudobých příběhů s vážnou tématikou), téma smrti blízkého - v tomto případě matky - jsem se do dnes úspěšně vyhýbala. Asi jsem podvědomě věděla, že na to nejsem úplně připravená.
Tahle knížka se nečte lehce. Osobně jsem teda měla trochu i problém se stylem psaní/vyprávění autorky, ale to jsem teď nemyslela (ačkoliv na to v hodnocení rozhodně přihlížím). Nečte se lehce, protože pokud se vám už něco takového v životě nestalo (a já doufám, že ne, především, pokud jste ve věku hlavní hrdinky téhle knihy), ať chcete nebo ne, nahlodá vás to. Začnete přemýšlet. Jak by bylo vám, jak byste reagovali a chovali se vy. Jak by se změnil váš život.
A to pro mne osobně nebylo vůbec jednoduché, protože smrt je jedna z mých fóbií. Ať už jde o mou vlastní nebo smrt blízkého. Tohle téma se nedá napsat nijak "líbivě" a je mi to jasný. Stejně tak jsem sama sobě vyčítala občasné myšlenky, že "už by stačilo", ačkoliv je mi úplně jasný, že ve skutečnosti to tak prostě je, nejde to vypnout ani ztlumit, i když mozek ví, že tohle je fiktivní příběh - pořad to jsou velmi reálná témata a problémy, o kterých je dobře, že se píše i v knihách pro mladistvé.

KatChiss
01.10.2020 4 z 5

4,5✨
Očekávala jsem, že mě tahle kniha totálně položí. Nemůžu říct, že by mě zlomila, ale k slzám mě párkrát dohnala. Nicméně můžu říct, že bych se nechtěla ocitnout v kůži hlavní hrdinky.

Styl psaní autorky mi děsně sedl. Líbila se mi všechna přirovnání, která byla vždy něčím neobvyklá. Některé kapitoly byly psané v druhé osobě, na což jsem ještě v žádné knize nenarazila. Podle mě je to způsob jak více vtáhnout čtenáře do příběhu.

Půl hvězdičky dolů je za až moc uspěchaný konec. Hlavní protagonistce se dějí příšerné věci, ale přišlo mi, že nemám čas to vstřebat a pořádně si to uvědomit, jelikož to bylo moc strohé a rychlé. V kontrastu s předchozími kapitolami, které jsou popsané do detailu, mi to přijde dost škoda.

Shrnutí: Knihu doporučuji. Jen vás upozorňuji, že to není příjemné čtení. Pokud jste ztratili někoho blízkého, zasáhne vás to o to víc. Ale možná vám to pomůže. Kniha je plná myšlenek a pocitů, které spousta lidí zažívá, ale třeba je nedokáže tak dobře vyjádřit.

Aprilek
18.09.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

knihomolkaŠárka
14.09.2020 2 z 5

Mám pocit, že ani slovo zklamání nevystihuje, jak moc špatná mi tato kniha přišla. Moje očekávání bylo hodně vysoké hlavně z důvodu, že znám autorčinu předchozí knihu a tu jsem si neskutečně zamilovala. Dívka na kusy mě totiž dokázala rozebrat a zároveň všechny mé rozbité kousíčky poskládat opět v celek. Jak se spřátelit s temnotou na mě působilo především depresivně, ale takovým způsobem, že na to za chvíli zapomenete. Nic vám to nedá a nic si z toho neodnesete, což je zrovna u takovéhoto žánru špatně.
Najdeme tu sice témata, jako jsou poruchy příjmu potravy, problémy pěstounských rodin a celého systému, vyrovnání se se ztrátou blízkého a deprese spojené s úzkostí. Bohužel se ale autorka ničemu nevěnovala natolik, aby měl příběh na čtenáře větší dopad...