Jak přežít padouchy

Studie hluboce filozofická, ale ironicky humorně laděná se věnuje všudypřítomnému fenoménu v dějinách lidstva - padoušství. Padouši byli, jsou a budou - v totalitách i demokracii. Britsko-český spisovatel, novinář a dramatik, objasňuje jak padoušství vzniká, jak se udržuje na živu, proč se mu daří, jak je v druhých i v sobě poznávat, jak mu čelit či předcházet....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272277/jak-prezit-padouchy-Btc-272277.jpg 4.128
Fejetony, eseje, Humor, Literatura česká
Vydáno, ELK - Evropský literární klub

Kniha Jak přežít padouchy

kap66
24.03.2020

Nenechala jsem se odradit módním názvem připomínajícím návody na šťastný život ani nelibou obálkou. Jsem ráda. Ne že bych souhlasila naprosto se vším, ale musím uznat, že mě autor výběrem a interpretací faktů silně zaujal, někdy pobavil a často poučil. Spojil historii, sociologii, filozofii, psychologii, ekonomii, etiku, politologii,… Sice se občas po novinářsku dopouští zkratek, ale výsledek je působivý a zanechává ve mně chuť popřemýšlet. Jednak nad dvěma částmi, které mě zaujaly nejvíc (stručný a téměř světský výklad talmudu a teorie sobeckého genu), jednak nad sebou – nikoliv ve smyslu „jak já můžu přežít padouchy“, ale spíš „jak bojovat proti padoušství v sobě samé“.
Je to hodně dobré.

cicon
26.09.2018

Od Kurase jsem už pár věcí četl a nevím proč, ale k této knize jsem přistupoval trochu s předsudky. Možná ten název? A zrovna i předsudky v této knize autor řeší :-)) Zpětně musím zhodnotit, že se mi právě asi tato kniha od něj líbí nejvíc. Někoho může kniha zastavit a ponouknout k bilancování a sestavení hodnot, někoho může "nakopnout", nasměrovat, pomoci zorientovat se, a velmi trefně, s nadhledem a vtipem odhaluje lidské padoušství s tím, že i nabízí rady, jak s tímto odvěkým fenoménem naložit))

kamibe
26.05.2012

Na sto šedesáti stránkách si počtete o věcech, z kterých vám nebude úplně dobře. Zjistíte, jak velký počet padouchů kolem vás vlastně žije, ale vy jste to ani netušili. Dozvíte se o vymoženostech, o kterých byste radši ani nic nevěděli.
No, žádná laskavá kniha to není!
Posledních dvacet stránek stačí autorovi k tomu, aby nás přesvědčil, že se nemusíme cítit tak hrozně, protože tu jsou způsoby, kterými je možno padoušství eliminovat.
Poslední kapitola začíná větou:
"Bezmocnost druhých je základním předpokladem padoušství."
Abychom nebyli bezmocní, k tomu dostaneme návody právě v této poslední kapitole s názvem Zásady přežívání.
A nakonec se můžeme dočíst, že někteří padouši mohou být vlastně dobří.

Benjamin Kuras patří k mým kultovním autorům. Mám ráda jeho svižný styl, kterým podmanivě vylíčí jak něco odporného, tak i něco překvapivého, dokonce snad i pěkného.