Jak jsem vyhrál válku

Jak jsem vyhrál válku https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23317/jak-jsem-vyhral-valku-23317.jpg 4 1233 213

Nesmrtelný válečný román z roku 1963, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody, si od svého prvního českého vydání získal řadu příznivců i u nás a stal se knihou, kterou lze bez váhání označit za kultovní. Ač svérázný důstojník zůstává na stránkách příběhu naivně přesvědčen o bezpodmínečné oddanosti své jednotky, je stále více zřejmější, že zásady vojenské taktiky se tu spíše než v boji za Krále a Vlast uplatňují při zápolení o zdroje alkoholického či erotického uspokojení. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání - válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

How I Won the War , 1963

Arsi
12.04.2018 2 z 5

Snažila jsem se, ale docela jsem se u knihy trápila. Pro mě nic moc.

druzickaster
06.04.2018 5 z 5

Britský Švejk v podání poručíka Goodbodyho. I když Goodbody byl naivní a poctivý, chyběla mi u něj švejkovská "vyčůranost". Příběhy jsou zábavné plné absurdit a potvrzují, že pokud na vojně uděláte sebevětší pitomost, jste za to nakonec pochválen. Pokud dělátě něco správně, je to špatně. V knize je i silný moment a to monolog na lodi v 17. kapitole. Jinak se ale budete bavit i když se jedná o né moc veselé téma. Rozhodně plánuju se ke knize vrátit.

aginecka
28.03.2018 4 z 5

Britové nikdy nezklamou - oddechovka plná ironie a absurdit!

Rawen616
27.03.2018 4 z 5

Aneb válka z pohledu křížence mezi Švejkem a Arnoldem Rimmerem :-D

cukrovka
24.03.2018 3 z 5

Příběh z války plný ironického nadhledu, ale nic pro mne.

Alma-Nacida
18.02.2018 4 z 5

Co k tomu dodat? Asi jedině, že válka je vůl, a nejen ona. :) Občas sranda a absurdistán a občas smutno a absurdistán. Rozhodně dobrá kniha.

Lazy
10.02.2018 3 z 5

Nemít nohu v sádře, tak jsem se k tomu asi nedostal. A jsem příjemně překvapený. Teda ne vždy se mi to četli dobře, bo jsem se po delší době dostal k běžné literatuře. Ale je to psané s nadhledem a vtipem. Přemýšlím o filmu s Lenonem, jen si nejsem jistý, jestli mám odvahu.

Malýmedvěd
04.02.2018 3 z 5

Výborná oddechová kniha. Zase jsem dělal v autobuse ostudu, když jsem se nahlas smál a nemohl jsem se zastavit. Absurdní historky, které snad ani nelze vymyslet. Hlavní "hrdina" je ukázkový mááágóóór, mohl by si s Rimmrem z Červeného trpaslíka hned podat ruce.

vterinka
03.02.2018 5 z 5

Není to kniha, kterou bych si sama zvolila, ale jelikož jsem ji dostala jako dárek, tak jsem si ji přečetla a rozhodně toho nelituji. Je to jedna z nejvtipnějších knih, které jsem kdy četla. Na odreagování úplně super. Kniha je čtivá, hlavní hrdina je sympaťák, nemám co vytknout. Rozhodně doporučuji. :-)

čef
24.01.2018 5 z 5

Opravdu originální a inspirativní náhled na druhou světovou. No, dnes už se všem těm scénám v knize můžeme jen chechtat a chechtat, ale kdo by je chtěl zažít? "Už nikdy neberte válku moc seriózně" a všechnu tu idiotskou pakáž, která jí připravuje(dodávám) a možná se jí i za našeho života vyhneme! Pohled na válčení z této knihy jako humorná přehlídka trapnosti až blbosti a omylů a je podle mne jediný, který nám dává jakous takous naději.

monthy70
04.01.2018 4 z 5

jsem na tom podobně jako Rajen. poprvé jsem jí četl někdy v 15ti a válel jsem se smíchy. takový Švejk po anglicku, psaný typickým anglickým humorem. byla i zfilmovaná, s Johnem Lennonem, ale z filmu jsem moc nadšený nebyl

rajen
02.01.2018 3 z 5

Četla jsem na střední a tenkrát jsem z knihy byla nadšená. Tentokrát jsem ji četla kvůli výzvě a jde vidět, že holt jsem už po letech někde jinde. Nebo je to tím, že jsem ji už prostě četla a pro mě toto není kniha na vícero čtení. Takže hodnotím průměrně. A doporučení je určitě pro ty, co rádi válečnou tematiku a mají smysl pro humor.

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Tohle je další z mých srdcovek. I když knihu čtu opakovaně, stále mě dokáže hlasitě rozesmát, což se nestává zas tak často.

slawa.cap
18.12.2017 5 z 5

Výborná satira, je až neuvěřitelné, jak velké muže mít člověk sebevědomí a jak může mít silné růžové brýle. I když je kniha smyšlená, je až zarážející, jak silně odráží každodenní realitu.

Ramiel
16.12.2017 4 z 5

Trošku jiný (humorný) pohled na válku očima nižšího důstojníka britské armády, který všechny jemu svěřené úkoly plní s velkým nasazením, který je za svou (ne)schopnost postupně povyšován, který je ke své smůle skoro při každé akci zajat nepřítelem, a který se snaží své mužstvo uchránit před nástrahami alkoholu a lehkých žen. Jeho úsilí a nejčistší úmysly však málokdy dojdou pochopení u nadřízených a ještě méně u podřízených.

Raszkulce
05.12.2017 5 z 5

Tak tahle kniha se po přečtení hned vyšvihla do top 10. Krásně popisuje nesmyslnost válčení s nadhledem a velkou dávkou humoru. Doporučuji!

boxas
01.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha!

Katie008
25.09.2017 5 z 5

Na to, že knížka byla čtená jako povinná četba k maturitě se mi velmi líbila a vysloužila si důstojné místo v mé knihovně.Po celou dobu čtení jsem se nemohla přestat smát :D

Warty
21.09.2017 4 z 5

Humorný pohled na armádu a na válku. Kniha mě velice pobavila. Mohu jen doporučit.

frantisek8863
24.08.2017 3 z 5

Jednoduché, místy více a jindy méně vtipný pohled na absurdní situace okolo armády, války a pokus o britské Švejkování.