Jak drahé je zdarma?

Jak drahé je zdarma?
https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59782/bmid_jak-drahe-je-zdarma-OJ1-59782.jpg 4 376 376

Taky si namlouváte, že máte svá životní rozhodnutí pod kontrolou? Myslíte si třeba, že nikdy nenaletíte na kouzelné slovíčko "zdarma"? Nebo že lék, který je drahý, je také automaticky účinnější? Tato kniha vám ukáže, že tomu tak není. Při rozhodování nás ovlivňuje spousta skrytých, iracionálních faktorů - od rozbouřených emocí přes společenské zvyklosti a předsudky až po rafinované marketingové triky. Autor této vysoce ceněné knihy vám na konkrétních, překvapivých příkladech, které jsou podloženy jeho výzkumy, předvede, jak se rozhodovat lépe - a jak už nikdy nesednout marketingu na vějičku.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Práh
Originální název:

Predictably Irrational , 2008


více info...

Přidat komentář

elenai
06.05.2024 5 z 5

Možná jsem právě objevila Ameriku, pro mě byla kniha každopádně velmi poučná a zajímavá. V některých kapitolách jsem se obracela do minulosti a vybavovala si zkušenosti ze svého vlastního života, a jak jsem na ně leckdy stejně iracionálně reagovala. No, jsem teď nachytřená a ke knize se určitě budu vracet. Je totiž kratší než Psychologie peněz, moc hezky se mi četla a autor má zdravou sebereflexi, umí si ze sebe dělat legraci a i sám přiznává, že i přes to všechno není neomylný. Což velmi kvituju. 90%

Karabach
13.11.2023 5 z 5

Zajímavé experimenty.


kristyna.havlov
28.04.2023 3 z 5

Po dlouhé době konečně dočtena. Jako kniha je zajímavá, má tam hodně informací o tom, proč se lidé rozhodují jak se rozhodují, ale neuchvátila mě tolik, jak jsem předpokládala. Do čtení jsem se pak trochu nutila, abych to vůbec přečetla. Za mě stačí přečíst jednou a stačí.

jirijanovotny
21.02.2023 4 z 5

Často nedokážeme správně posoudit hodnotu něčeho, co dostáváme zdarma, což může vést k nevhodným rozhodnutím a chování.

Kniha "Jak drahé je zdarma?" od Daniela Arielyho ukazuje, že občas se vyplatí zastavit a zamyslet se nad tím, co je pro nás skutečně hodnotné. Jinak bychom totiž mohli skončit jako ti, kteří si myslí, že když si koupí tři věci za cenu dvou, ušetřili peníze, i když vlastně utratili více, než původně chtěli.

alekis
20.07.2022 5 z 5

Je to literatura naučná, jak se dočítáme již v charakteristice. Ale je psaná zajímavě, naprosto srozumitelně - a čtenářka se s potěšením a trochu i s údivem poučí ze svých i z cizích chyb.
Dívám se, že autor napsal ještě další knihy, asi podobného ražení... možná si nechám vysvětlit další věci - člověk se učí, dokud je živ :-).

xTerezax
25.05.2022 4 z 5

Knížka je populárně naučná, nelze tedy vše, co je v ní napsáno, brát se 100% účinností. Pěkně ale na jednoduchých pokusech/příkladech ukazuje, jak iracionálně my lidé občas uvažujeme a jak lehce nás jde zmanipulovat. Navíc se velmi pěkně čte a občas vás donutí se zamyslet. Doporučuji jako oddechovou knížku pro ty, kteří se zajímají o psychologii či behaviorální ekonomii.

HelenBarbora
18.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, stojí za přečtení

Bajirek
15.04.2022

Díky této knize, jsem se nenechal oscamovat v Bangkoku. Jakmile na mě hráli divadlo, dokázal jsem to rozeznat během pár minut. Konkrétně jde o tento scam: https://www.reddit.com/r/Thailand/comments/vb8hj/i_just_got_scammed_in_bangkok_glorious_tailor/

Jako kdyby ti scameři šli stránku po stránce. Neuvěřitelné

nokid
04.04.2022

Po přečtení si i já mohu říct slovy pohádkového dědečka-hříbečka: "Nechytil, nechytil!"

radimch
22.12.2021 3 z 5

Pár dobrých postřehů, zajímavé výzkumy. No ale celkvově je to trošku nesourodá knížka.

mich4l.b
04.12.2021 odpad!

Neskutečná ptákovina. Sborník skutečně trapných hokus-pokusů, kdy daňový poplatník financuje volnočasové blbiny nějaké profesora, který vám v každém druhém odstavci musí sdělit, s kým důležitým na té či oné "studii" pracoval. Dočetl jsem jen proto, abych se přesvědčil, jestli to celý není jen "joke". Nebyl. Neuvěřitelný, že s tímhle vylezl ven a ještě to prodává dál. OMG!

IXOXI
03.12.2021 4 z 5

Populárně naučná psychologie vysvětlená na základě pokusů. Jen se nesmí brát příliš vážně, protože některá tvrzení jako skládání Hippokratovi přísahy není tak jednoznačné, jak zde bylo naznačeno. Celkově se už dnes nejedná o objevné myšlenky, kniha je oddechová a nejspíše jen člověka utvrdí v tom, co už si beztak myslel.

muf-rodrigo
15.07.2021 4 z 5

Srozumitelně napsaná kniha, čte se svižně, řada zajímavých psychologických fíglů podložených pokusy. Třeba když jsem četl o cenové kotvě, úplně jsem si uvědomil, že přesně tak se chovám. Jinak je ale dost nesourodá, hup sem, hup tam, jak se hodí.

janka2000
28.06.2021 5 z 5

Kniha je FAKT SKVĚLE NAPSANÁ A KONCIPOVANÁ. z knih o BE se mi zatím líbila asi nejvíc (Kahneman, Thaler..). Nejen že ukazuje, jak neracionálně se chováme, ale dává i příklady jak je naší iracionality zneužito, jak ji porazit nebo naopak z ní těžit.

Nicole_picole
23.05.2021 3 z 5

Četla jsem 2x a potřetí už bych to číst nechtěla. Zas taková pecka to není. Neřekla bych, že mi to něco dalo.

Artim
04.05.2021 5 z 5

Jsem analytický typ a proto mi tato kniha opravdu vyhovovala. Vše podloženo experimenty, které byly pro mě mnohdy velmi překvapivé. Obohatil jsem se o nové výrazy jako cenová kotva a poznal, že ty velmi výhodné nabídky, které mě přeci nemohou ovlivnit, jsou velmi promyšlené návnady a že i já se mnohdy chytím a někdy dokonce velmi rád.
Člověk některé závěry knihy tak nějak podvědomě tuší, ale teprve černé na bílém s jasnými důkazy v konfrontaci s vlastními zkušenostmi si musí přiznat, že i on je mnohdy lapen, že i on podléhá iracionalitě a že je to tvor omylný a rozhodně ne smithovsky ekonomický:-)

Vlasťa Macík
07.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha i s několika výsledky výzkumů, která rozhodně stojí za přečtení.

0047
06.12.2020 4 z 5

Asi nejlepší kniha od Arieliho, vhodný úvod k tomu, jak lidé obecně jednají. Napříč mnohým tvrzením stojím za tím, že behaviorální ekonomie nijak nevyvrací klasickou ekonomii a pouze ji rozšiřuje.

Snadná kniha i pro laika.

petrakrskova
25.11.2020

Tahle knížka od Dana Arielyho je jedna z klíčových, co se behaviorální ekonomie týče.
Osvětluje skryté, iracionální faktory, které ovlivňují naše chování - od společenských zvyklostí a předsudků po rafinované marketingové triky. Ukazuje konkrétní příklady, kdy na nás působí, a předvádí, jak se rozhodovat lépe.
Obecně bych řekla, že je to trochu konkrétnější a stravitelnější verze složitějšího díla Myšlení rychlé a pomalé. :)

knihyKeMne
19.10.2020 4 z 5

Autorova první kniha na toto zajímavé téma vyvracející to, co si o sobě a hlavně o ovlivnitelnosti (či spíš neovlivnitelnosti) svého rozhodování myslíme.

Ovšem jako první jsem přečetla autorovu druhou knihu Jak drahá je intuice, která je obsahově značně podobná, dle mého názoru i obsahově bohatší, a sama o sobě by bohatě stačila. Zkrátka, jestli jste četli dvojku, tohle bude v lepším případě opáčko, v horším ztráta času.