Jak být ženou

Jak být ženou https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137389/bmid_jak-byt-zenou-pse-137389.jpg 4 235 57

V roce 1913 se sufražetka Emily Wilding Davisonová vrhla pod kopyta králova koně… V roce 1970 vzaly feministky útokem Miss World… A nyní přichází kniha Caitlin Moranové… Nikdy v minulosti nebylo lepší být ženou. Máme volební právo, pilulky a od roku 1727 nás neupalují jako čarodějnice. Ale přece jen zbývá položit pár rýpavých otázek… Proč se od nás čeká, že budeme chodit na brazilskou depilaci? Měla byste zajít na botox? Je pravda, že nás muži vskrytu nenávidí? Jak máme nazývat svou vagínu? Proč bolí nosit podprsenku? A proč se vás všichni ptají, kdy už budete mít dítě? Caitlin Moranová zodpovídá tyto a další otázky v knize Jak být ženou, která je zčásti vyprávěním o životě autorky a zčásti plamennou tirádou. Moranovou sledujeme od jejích strašlivých třináctých narozenin („vážím osmdesát kilo, nemám žádné kamarády, a když mě vidí kluci, házejí na mě štěrk“) přes dospívání až po práci, striptýzové kluby, lásku, obezitu, potrat, nakupování, mateřství a ještě mnohem dál. V roce 2011 získala Caitlin Moranová ocenění Galaxy National Book Award.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Pro ženy
Vydáno: , Host

How to be a Woman , 2010

felix6338
05.03.2015 odpad!

Půjčil jsem si ji od kamarádky ve škole, abych věděl, co to obnáší být ženou a byl jsem neskutečně zklamán zaskočen a znechucen.
Nejen tím, že někdo popíše veřejně své tolik špatné dětství jako něco zcela normálního, ale místa, kde píše o tom, jak vulgárně říká svému orgánu, jak mluví s kamarádkami ( též vulgárně) byla prostě NECHUTNÁ.
(stejně jako sama autorka - neskutečně nevkusný namyšlený člověk).
Toto není ženské, ani přitažlivé a už vůbec ne věc k napodobování..
Vulgarity nevkus a rádoby sebevědomí z vás ženu neudělají...ani to, že se nebudete holit a budete "moderně feministická!"
Zdá se, že autorka ne zcela chápe, o čem feminismus je a tak jen slepě kope a zkouší.
Napsat něco o tom, že nosila gaťky své mámy?
Nechutnost.
Je mi líto, že tomuto se říká "bestseller" a "skvělé tipy a rady" a že se toto vydává...zatímco spousta kvalitní autorů bývá opomíjena.

Teresisa
02.03.2015 5 z 5

Jsem nadšená! Tahle ženská má páru a nebojí se ji upustit pěkně veřejně. Měla jsem radost z jejího stylu psaní, rozhledu, slovní zásoby, obratů, obsahu... A ano, taky neznám skoro žádné vtipné zástupkyně něžného pohlaví. Třeba tomu knihy jako je tahle můžou pomoct, co, dámy? :)))

lushi
28.02.2015 4 z 5

Jsem nadšená! Jak být ženou není bible feminismu, neproniknete do hloubky problémů, které Moran řeší, ale zjistíte, jak se k těmto problémům staví jedna britská feministka. (A že jsou její názory střízlivé!) Pro utváření vlastních názorů je nezbytné přijít do konfrontace i s jinými subjektivními názory, takže já jsem rozhodně spokojená, objektivita a podložená argumentace mi tady rozhodně nechyběla. Tu objektivitu může doplnit jiná literatura.

Raspberry
25.01.2015 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila úplně náhodou. Zaujal mě její obal a heslo "proč jsou kalhotky stále menší a menší." Přečetla jsem ji jedním dechem a styl i forma vyjadřování Caitlin Moran mě úplně okouzlily. Musím říci, že se problematikou genderu a feminismem zabývám poměrně často, ale s tkovýmto ryzím a čerstvým pohledem se setkávám poprvé. Ačkoli nesouhlasím se vším, co Caitlin tvrdí, moje ženskost od ní dostala pořádný kopanec! :) Když jsem zjistila, že u nás vyšla i Morantologie, letěla jsem do knihkupectví a teď říkám jediné: "Go, Caitlin, go!!!" :D

dobroslav9182
10.01.2015 5 z 5

Inu jsem sice teprve v polovině, ale už teď potřebuju vyventilovat své nadšení z této knihy. Je prostě perfektní :-D
P.S.: Část komentáře Dámy s hranostajem "Feminismus mě moc nebere..." je poměrně úsměvná. Pokud Dámu feminismus moc nebere, tak by asi měla zůstat sedět doma s dětmi, zapomenout na volební právo a jakýkoliv kariérní postup v práci. Vlastně celkově na práci, manžel se určitě postará ;-)
EDIT: Dočteno, sečteno a podtrženo - perfektní kniha, která nejen dokáže pobavit, ale také jsem si z ní odnesl i spoustu informací, které mi snad pomůžou být když už ne lepším člověkem, tak rozhodně lepším mužem :-) Doporučuju všem :-)

Warronika
19.05.2014 3 z 5

No, někdy jsem myslela, že knihu nedočtu a musela jsem se někdy nutit, abych vůbec četla dál. Nelíbil se mi vulgární styl některých kapitol a také některé kapitoly všeobecně jsem považovala za zbytečné, o ničem. Tři hvězdičky dávám za občasný spontální výbuch smíchu, který ve mě v některých kapitolách autorka vzbudila. Někdy jsem se 10 stránek nudila a pak narazila na větu, dvě a chechtala jsem se jak blázen.

MuFick
09.01.2014 5 z 5

Vtipná, ironická feministická kniha, napsaná s velkou mírou nadsázky, ale také osobních zkušeností a nadhledu. Pro mne to bylo velmi zábavné a osvěžující čtení, okořeněné břitkým humorem a pojmenováním mnohých situací ze "života ženy":)

Sengee
05.12.2013 2 z 5

Čekala jsem nějakou vtipnou srandu, něco odlehčeného, ale je to fakt strašně feministické. Byť jsem svým způsobem rváč za ženská práva, ale tahle knížka mě nenadchla. Popisování do opravdu podrobna menstruace mi přišlo trochu moc. Knihu jsem nedočetla. Zvládla jsem cca do půlky.

doubax
16.07.2013 2 z 5

Jako bych četla nějaké feministické články v časopise...knížka se mi docela líbí, ale nemohla bych ji číst v kuse...

Oophaga
17.06.2013 3 z 5

Feminismus pro každý den. Abych nemátla zcela průměrným hodnocením - za otevřenost a témata, o kterých se obvykle neodhodláme mluvit ani s nejbližšími lidmi (jen hodně hodně opilí), i za čtivost podpořenou mnohými autorčinými historkami ze života si kniha místy téměř zaslouží ****. Nicméně její subjektivita je nejen její výhodou (upřímnost, přímočarost), ale i nevýhodou. Caitlin Moran totiž nepředkládá všechny náměty týkající se "každodenního feminismu", nýbrž jen ty, které zajímají ji a jsou pro ni důležité. Často by mohla jít víc do hloubky a důsledněji se zamyslet nad původem nastíněných fenoménů - jenže její pohled sahá pouze tam, kde se jí daný motiv ještě týká nebo ji irituje. Publicistka bohužel jen prezentuje svá stanoviska, většinou je však nepodpoří argumenty. Což je prostě škoda. Feminismus si totiž zaslouží to, co mu měla v úmyslu poskytnout - nebýt absurdně desinterpretován, považován za vyřešený či překonaný a působit zase cool. Do jisté míry se to titulu i daří naplňovat, ale má zkrátka své limity dané osobní zkušeností a nedostatečnou intenzitou vhledu (nehledě k tomu, že má jako hudební novinářka tendenci poněkud zveličovat třeba význam Lady Gaga). Naštěstí je pisatelka rovněž dost sebeironická a vtipná (a díky své práci i zajímavá - u autobiografického žánru podstatná věc), ačkoli místy její metaforika maličko zavání exhibicí. Jako lehce zploštělá, zábavná soukromá výpověď se ale svazek pravděpodobně dostane do rukou širšímu publiku, které si ve spisovatelčině duchu možná řekne: "Něco na tom feminismu kurva je!" Což je fajn. V několika případech bych také nedala ruku do ohně za ideální překlad, autorčin hravý styl protkaný vulgarismy ovšem není z těch, které se do češtiny převádí snadno. Doporučuji všem zmateným teenagerkám a mužům.

Dáma s hrnstjm
05.06.2013 2 z 5

Nemohla jsem se dočkat, až dočtu tuto knihu... abych si tu na ní mohla pořádně postěžovat! Nevím, co je to za novou módu, že autoři vyslovují své názory s maximem známých i neznámých vulgarit - copak si myslí, že čím sprostší projev mají, tím větší budou mít úspěch u čtenářů? V prvních kapitolách se autorka vyjadřuje jako všech kanálů futrál a nejsem si jistá, co mi tím chtěla říct. Dále jsem měla pocit, že autorka nesmyslně generalizuje a má tendenci házet všechno a všechny do jednoho pytle (příklad: její svatební den nebyl ideální = žádná nevěsta si neužije vlastní svatbu, protože to je nemožné). S mnohými názory nesouhlasím, s některými souhlasím, nad něčím jsem se upřímně zasmála, z něčeho se mi dělalo lehce nevolno. Feminismus mě moc nebere a v tomto vulgárno-vtipném pojetí mě vůbec nezaujal. Další hroznou věcí, za kterou ale autorka nemůže, je český překlad - nechápu, jak překladatelka přišla na to, že je vhodné všechna ženská příjmení v knize (a že jich tam je) přechylovat; zaprvé je to vůči tématu knihy maximálně necitlivé, zadruhé je to do očí bijící ("Katy Perryová" - ovšem na další straně naštěstí bez úprav "Courtney Love"). Snad jsme my čtenáři nebyli podceněni, že bychom z textu nepochopili, jestli se jedná o muže či ženu! A přechýlené autorčino příjmení přímo na obálce nemá smysl komentovat. Dávám jednu hvězdičku za nápad a druhou za otevřenost a upřímnost.

Kaihomielisyys
24.04.2013 4 z 5

Tak na tuhle knížku jsem se vážně moc těšila a zklamaná rozhodně nejsem - "princezny jsou debilní" :D. V některých názorech se s autorkou úplně neshoduji, ale to její knize rozhodně neubírá. Možná by neuškodilo mužům, si tuhle knihu také přečíst...

Tinuse
09.03.2013 3 z 5

První polovina se mi četla dobře a nestíhala jsem "hltat" všechny vtipné autorčin poznámky a její osobitý styl humoru, druhá polovina knihy už byla horší a začalo se mi zdát, že už začíná psát trochu o zbytečnostech, nicméně, vše, co autorka napsala, byla naprostá (!) pravda.

marqetka
08.03.2013 4 z 5

Už konečně vím, jak je to s kalhotkama, módou, Lady Gaga, porody a potraty. Kniha mě pobavila.

Kula
19.11.2012 4 z 5

Kombinace úvah a memoárů jedné přesvědčené ženy určené ženám ostatním, aby byly přesvědčeny. O čem? Že život se dá prožít jako žena se stejným požitkem, jako ho žijí muži.

Bolkonská
15.11.2012 4 z 5

Až se stydím, že se mi to líbí - a přece, zbytečná inťoušská krize. Ta ženská píše dobře. To je fakt. Pokud jí něco nechybí, je to důvtip. Smíchy ležím. Něco z toho, co řeší, je mi cizí, přesto i to mě baví. Snad je to dokonce poučnější pro muže - hlavně v tom, jak to ženy hodně rychle vidí hodně daleko. To, vztah. Přestože jde nejspíš opravdu jenom o takové projekce na zkoušku.
Rozhodně stojí za přečtení. Rozhodně.

Frakira
24.10.2012 4 z 5

Tohle je přesně ta kniha, u které vám nevadí sprostá slova, protože to není povrchní, nýbrž inteligentní čtení, ale přesto zůstává pořád lidské. Autorka popisuje to, co ji trápí velice osobitým vtipným způsobem a zároveň vás provokuje. Myslím, že spousta žen se u toho opravdu pobaví a zjistí, že některé věci je třeba řešit a nahlížet na ně i z jiného pohledu...

ženy anglická literatura dospívání feminismus sufražetky

Caitlin Moran
anglická, 1975
2012  71%Jak být ženou
2016  63%Jak stvořit dívku
2021  75%Víc než žena
2014  77%Morantologie

Kniha Jak být ženou je v