Víc než žena

Autorka bestselleru Jak být ženou se vrací. Starší a zkušenější — a ještě vtipnější! Caitlin Moranová před deseti lety předpokládala, že má všechny trable za sebou. V globálním bestselleru Jak být ženou se vypořádala s patriarchátem, feminismem a vůbec vším, co obnáší moderní „ženství“, a měl ji čekat spokojený dospělý život plný skvělého sexu a harmonického rodičovství. Víc se mýlit nemohla. V nové a neméně úspěšné knize se proto populární spisovatelka zaobírá výzvami, které v současnosti čekají na „zralé“ ženy. Víc než žena je břitkým průvodcem dospělostí i smířením s faktem, že seznam povinností, potřeb a potíží se bude jen prodlužovat. Ale ať už to jsou stárnoucí rodiče, dospívající a náladové děti, odcizující se partner, nebo proměňující se vlastní tělo, Moranová neztrácí nadhled a smysl pro řádně kousavý humor. Stárnutí je v jejím pojetí oslavou života — i když obnáší nudný sex, protivné puberťáky a nezničitelné faldy. Nebo možná právě proto....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476572/big_vic-nez-zena-4q1-476572.jpg 4.314

Vydáno: , Host

More Than a Woman, 2020

Kniha Víc než žena

bosorka

Já tu ženskou miluju. Její psaní mi sedí, je v mnohém trefná, navíc aktuálně jsme se ocitly ve stejném věku a komentuje tedy mně mnohdy velmi blízká témata. Jak jsem při knížce"Jak stvořit dívku" zavzpomínala na svoje dospívání a do hrdinky se přímo vcítila, jak jsem si při čtení "Jak být ženou" tolikrát říkala: "Ta ženská vážně trefuje kladivo do hřebíku naprosto přesně." Tak i u Víc než žena s Caitlin Moran souzním. Zase jsem neudržela smích, zase jsem měla chuť číst úryvky nahlas lidem na potkání, klidně i v mhd (takhle si toho pár vyslechl aspoň manžel).
Zároveň ale Moran šlápla i do několika velmi citlivých témat - už dlouho mi nebylo tolik úzko jako u kapitoly Hodina běsu. Jak si umí sama ze sebe i ze svého okolí dělat legraci, nebojí se vzít si pod pero cokoliv, nic jí není "svaté", tak jak se jedná o děti, jde i u ní ten humor na dřeň trochu stranou. Ale zase se ukazuje, že umí psát i o závažných tématech stylem, že se vás dotknou v takové hloubi, o níž skoro ani nemáte tušení, že tam ještě někde je. Mám aktuálně dospívající děti a dceru třináctiletou, takže kapitoly o poruše příjmu potravin, depresích, sebepoškozování a pokusech o sebevraždu dětí mi přímo ždímou srdce, načež ho obrací několikrát naruby. Je to silné a bolavé, něco, co si rodič v životě nepřeje zažít.
Caitlin Moran stárne (a není sama), ale umí to výborně, stále přesně ví, kam píchnout a kde polechtat. A stále platí, že bych s ní někdy zašla na gin s tonikem. Nebo třeba jen na čaj. Končím stejnou větou, jako u knížky Jak být ženou. Svěží závan do ponurého února.

dagmar7365

Výtečné. Nečetla jsem předchozí knihy Caitlin Moranové a asi už ani nebudu, bojím se, že už jsem v jiné životní etapě a tak bych se s ní nemusela protnout. Kniha Víc než žena byla trefou do černého. Mám ráda lidi, kteří umí i závažná témata podat s humorem, okořenit vtipem, udělat si ze sebe legraci a setřít z nich nádech moralizování nebo suchopárství. Bylo to svěží, vtipné, ale současně Caitlin Moranová přinesla i řadu vážných témat. Mnohokrát jsem si v ducho říkala "Přesně!" a rozhodně mě to velmi obohatilo.
Čtenářský rok 2022 jsem nemohla zahájit lépe :-)

IreneP

Knížka se dost liší od předchozích, ale je to prostě tím, že autorka zestárla a sama v životě řeší jiná témata. Osobně mi připadá tato knížka nejhlubší. Našla jsem v ní spoustu témat k vlastnímu přemýšlení a také humor. Ikdyž je to méně, než bylo dřív. On i ten život přináší náročnější výzvy. Sama jsem skupina 40+, tak snad i proto je mi její myšlení blízké. Mladším ročníkům zatím nedoporučuji.

Ditules
23.12.2021

Cynická a vtipná zpověď o životě. Autorka zestárla, ale pořád je ve střehu.