Jablko je vinno

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lehce ironický pohled Miroslava Horníčka na slavné milenecké dvojice minulosti. Součástí nevelké společnosti několika manželských dvojic, které se spolu občas scházejí na popovídání, pojedení i popití, jsou také František a jeho žena Marta. Žijí spolu již mnoho let a jejich manželství je kořeněno drobnými neshodami i tím, jak si navzájem vidí do duše a dovedou si jeden druhého dobírat. František vytrvale hlásá názor, že muži jsou hybnou silou dějin, a že kdyby osudy lidstva závisely na ženách, vysedávali bychom dnes u ohňů doby kamenné. Marta reaguje na Františkovy výpady shovívavým úsměvem a v její mysli se rodí příběhy, které uvádějí na pravou míru známé historické vyprávění o Samsonovi a Dalile, Ctiradovi a Šárce, Oldřichovi a Boženě, Břetislavovi a Jitce či Orfeovi a Eurydice....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292883/jablko-je-vinno-wPB-292883.jpg 3.935
Žánr
Humor, Literatura česká
Vydáno, Motto
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Jablko je vinno

Přidat komentář
PeterBahn
13. června

Můj první Horníček a nečekaně příjemné čtení. Nepřestával jsem být udiven, že tak chytrý, veselý a chytlavý text může být prost hrubých slov. Smekám před všemi, kteří to dovedou. Nejvíce mně odboural výstup Františkovy manželky na prvním večírku. Moc povedené!

IHT
28.10.2018

Milé, moudré, ale přesto na mě někdy působí trochu vyumělkovaně. První části s (pre)historickými příběhy z českých dějin jsou podle mě nudnější. Zato Napoleon mě prostě nadchnul. Na jednu stranu to je napsáno velmi chytře a je vtipné, jak se střídá "ženský" a "mužský" pohled na mezilidské vztahy, na druhou stranu, pan Horníček to napsal velmi šablonitě, se zveličením mužských a ženských stereotypů. Právě lpění na stereotypech v mých očích knihu poněkud shazuje.


DriftBooks
21.01.2018

Horníček si opět skvostně hraje s drobnými nuancemi, které umí vytvořit jen dlouhodobý vztah jednoho muže a jedné ženy. Manželství, dnes spíše partnerství. Zároveň si pohrává – lehce, s jemnou ironií a přesto bez jakéhokoliv náznaku škarohlídství, se vztahem muž versus žena obecně. Dnes se říká korektně a genderově vyváženě… ovšem ta slova sama o sobě jsou hrubá a kostrbatá a do světa Miroslava Horníčka nepatří. Nepotřebuje je. Ví, že je zbytečné si cokoliv vynucovat a cokoliv generalizovat. A o tom je ta kniha asi nejvíce. Alespoň pro mě. A tak nezbývá než dodat – chápu, mistře, jestliže tak dokonale znáte mou drobnou ženu (s útlým zápěstím), je samozřejmé, že dokonale znáte i mé manželství… :-)

RADOST
08.08.2013

Okouzlila mě tato milá, moudrá a vtipná knížka o mužském a ženském pohledu a jednání, o znalosti partnera. Inteligentní humor a mistrovská práce s češtinou, to jsou hlavní kvality této knihy. Pan Horníček opravdu uměl.

Doporučujeme

Draculův švagr
Draculův švagr
Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii
Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii
Účastníci zájezdu
Účastníci zájezdu
Život, na který metr nestačí
Život, na který metr nestačí