J jako Jestřáb

Helen Macdonaldová byla od dětství rozhodnutá věnovat se sokolnictví. Učila se proto terminologii pro zasvěcence a přečetla všechny klasiky z tohoto pozoruhodného oboru. Později, když jí zemřel otec, rozhodla se vycvičit vlastního jestřába. V jednom skotském přístavu za 800 liber koupila jestřábici Mabel, vzala si ji domů do Cambridge a pustila se do zdlouhavého, prazvláštního výcviku ptáka, jež patří k těm nejnezkrotnějším. Kniha J jako jestřáb nás vtáhne do podivuhodného příběhu autorky, která během doby, kdy krotila jestřába, se sama stávala divokou. Je to vyprávění o paměti, přírodě a národu a o tom, jak smířit smrt se životem a láskou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288045/j-jako-jestrab-hxt-288045.jpg 3.54

H Is for Hawk (2014)

Vydáno:, Omega

soukroma

Zvláštní kniha, spíš několik v jednom balení: není pouze o mimořádném dravci, který je málo k vidění, natož zblízka, je navíc o několika lidech (a tak trochu o člověčenstvu jako takovém, přírodě a divočině, světu minulém a budoucím) - o autorce, o jejím nedávno zemřelém otci a o Terence ("Tim") Hanbury Whiteovi, spisovateli, jehož dílo a život právě v souvislosti s jestřáby je v knize hojně citováno a rozebíráno.
Nejsem osobně příznivcem žádného ochočování (usurpování) divokých zvířat, tím méně jejich výcviku pro jakékoli účely, takže mě zajímala spíše stránka soužití a možného porozumění s dravcem popisovaným obecně jako trucovité povahy (to mě i autorku rozesmávalo). Pár věcí mi proto nesedělo, spoustě věcí (právě s ohledem na "sokolnictví") jsem vůbec nerozuměla (jeden dva nákresy by to dokonale spravily) a zhusta jsem nerozuměla ani samotné autorce-hrdince (jednou jí dokonce ujede dost nestoudná myšlenka: "Kvůli tomuhle jestřábici nepotřebuji." - není to tedy a nemůže to nikdy být nějaké rovnocenné partnerství, vždy je tedy člověk nadřazen něčemu k tomu nezpůsobilému... - ovládání divoké přírody versus domestikace). Přesto jsem v knize našla spoustu zajímavostí faktických až filosofických (viz citáty).
Samozřejmě přijde řeč - ale docela dost pozdě - na zabíjení ... dravcem ("Držím jestřábici na ruce. Osmset padesát gramů smrti v pernatém kabátě; bytost, jejíž svět je strukturován do zákresů a vektorů, které ji směrují ke konci životů.") a postavení člověka v něm. Lovec a kořist, dravec a lovná kořist, predátor a jídlo. Moc se nám o fungování a důsledcích tohoto uspořádání nechce běžně přemýšlet, ale pokud už vlastní někdo dravce k lovu, pak samozřejmě musí...a na vlastní kůži se s tím vypořádává.
Knize chybí k úplnosti jediné: barevná fotografie hlavní hrdinky, jestřábice Mabel.

niknikita
10.09.2017

Nádherný příběh o prastaré touze člověka po spojení s divokou přírodou.Sokolnictví je jedna z mnoha možností, jak zjistit, kam sahají hranice naší trpělivosti a v této knize se prostřednictvím osobní zkušenosti autorky dozvíme hodně i o sobě.

dalia1769
08.03.2017

Neobvyklá kniha, v které se prolíná více vrstev. Jednak na ni lze pohlížet jako příběh o přírodě a sokolničení, o peripetiích spojených s výcvikem dravého ptáka a o uvědomnění si rozdílů mezi lidským a zvířecím vnímáním světa. Zároveň je to i příběh o překonávání deprese a smutku ze ztráty blízkého člověka. A v neposlední řadě se příběh vypravěčky prolíná i s příběhem autora knihy, která ji v dětství ovlivnila. Rozhodně zajímavé a zvláštní vyprávění, které stojí za přečtení.

Autor knihy

Helen Macdonald