Islamofobie po česku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Český odpor vůči islámu, jeho východiska, projevy, souvislosti, přesahy i paradoxy Vztah k islámu a k muslimům je bezesporu jedním z nejaktuálnějších témat, která hýbou veřejností v České republice a v celém západním světě. Uprchlická krize, džihádistický terorismus a další fenomény dnešní doby dodaly tomuto vztahu velmi vyhrocené rysy. Skutečný islám a skuteční muslimové se často ztrácejí v moři zjednodušení, generalizací a obav. Přední čeští islamologové, politologové, religionisté a další odborníci pod vedením Bronislava Ostřanského se pokusili hledat odpovědi na otázku, jak se v České republice, zemi s mizivým procentem muslimů, zrodila tak silná islamofobie. K tématu přistupují z různých úhlů, od rozboru stereotypů o islámu a muslimech, vztahu islamofobie a antisemitismu, evropského a světového kontextu, místu islamofobie v paletě extremistických směrů v ČR, až po pohled na sociální sítě a jejich vliv na utváření islamofobních názorů. Jak připomínají autoři knihy, bez kritického přístupu k islámu a muslimům nikdy nelze věcně uchopit reálné problémy s nimi spojené, bezpečnostní hrozby či sociální rizika, jejichž porozumění však vyžaduje skutečné znalosti a rozhled, nikoliv jen kategorické soudy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350416/islamofobie-po-cesku-sTz-350416.jpg 24
Žánr
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Islamofobie po česku

Přidat komentář
Elgin
17. dubnaodpad!

Pán Ostřanský pospojoval snad všechny kritiky islámu jak mírné, tak i ty krajně extremistické a zůstávají pouze islámofilové. Žádný střední proud. Přijde mi to hodně zavádějící, protože kromě našich českých arabistů, které tam autor neuvádí zřejmě z kolegiálního hlediska, tak je to komponováno aby tam byly všichni co kdy něco špatného o islámu vyslovili nebo napsali.

Chci se zeptat tedy proč jako islámofoba označuje i Maajid Nawaze, který je pořád muslimem. Maadjidtuv přínos na poli nedorozumění mezi muslimy a nemuslimy je enormní, záslužný a obdivuhodný. Jeho snažení je snad první vlaštovkou, která má parametry tento obrovský problém řešit. viz quilliaminternational.com

Autor nějak pozapomněl na Gabriel Brigitte a její organizaci Act for America. Paní jako katolička přežila masakry islámistů v Libanonu a panu Ostřanskému tady chybí mezi islamofoby navzdory tomu, že její osoba je uváděna jako hlavní islámofob na www - islamophobia.org/islamophobia-network/individuals.html-. Paní Brigitte je také autorkou knihy Because they hate, která je mimo jiného i o Libanonských masakrech.

Všem, kteří mají zájem o řešení problematiky islámu doporučuji shlédnout videa pana Maajid Nawaze a paní Gabriel Brigitte.

Jizi
06.05.2018

Knížce by se dala řada věcí vytknout a asi by to bylo i na místě (jistou repetetivností počínaje, přes nevyvážený přístup k tématu, až po nesmysly typu "Střední východ" nebo "Arabská a irácká národnost"), ale já to dělat nebudu. Ta kniha je velice dobrý počin, je zoufalé, do jaké situace se naše občanská společnost dostala, čemu lidé věří, co lidé poslouchají a co považují za relevantní zdroje a informace. Jediné, co mi zásadně chybí, je návrh řešení stávající situace. Nicméně kniha je to rozhodně přínosná, už jen proto, že některé jevy přímo pojmenovává, bez obalu a bez obav - a za to hvězda navíc.