Islamofobie po česku

Český odpor vůči islámu, jeho východiska, projevy, souvislosti, přesahy i paradoxy Vztah k islámu a k muslimům je bezesporu jedním z nejaktuálnějších témat, která hýbou veřejností v České republice a v celém západním světě. Uprchlická krize, džihádistický terorismus a další fenomény dnešní doby dodaly tomuto vztahu velmi vyhrocené rysy. Skutečný islám a skuteční muslimové se často ztrácejí v moři zjednodušení, generalizací a obav. Přední čeští islamologové, politologové, religionisté a další odborníci pod vedením Bronislava Ostřanského se pokusili hledat odpovědi na otázku, jak se v České republice, zemi s mizivým procentem muslimů, zrodila tak silná islamofobie. K tématu přistupují z různých úhlů, od rozboru stereotypů o islámu a muslimech, vztahu islamofobie a antisemitismu, evropského a světového kontextu, místu islamofobie v paletě extremistických směrů v ČR, až po pohled na sociální sítě a jejich vliv na utváření islamofobních názorů. Jak připomínají autoři knihy, bez kritického přístupu k islámu a muslimům nikdy nelze věcně uchopit reálné problémy s nimi spojené, bezpečnostní hrozby či sociální rizika, jejichž porozumění však vyžaduje skutečné znalosti a rozhled, nikoliv jen kategorické soudy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350416/islamofobie-po-cesku-sTz-350416.jpg 24
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Islamofobie po česku

Elgin
17. dubnaodpad!

Pán Ostřanský pospojoval snad všechny kritiky islámu jak mírné, tak i ty krajně extremistické a zůstávají pouze islámofilové. Žádný střední proud. Přijde mi to hodně zavádějící, protože kromě našich českých arabistů, které tam autor neuvádí zřejmě z kolegiálního hlediska, tak je to komponováno aby tam byly všichni co kdy něco špatného o islámu vyslovili nebo napsali.

Chci se zeptat tedy proč jako islámofoba označuje i Maajid Nawaze, který je pořád muslimem. Maadjidtuv přínos na poli nedorozumění mezi muslimy a nemuslimy je enormní, záslužný a obdivuhodný. Jeho snažení je snad první vlaštovkou, která má parametry tento obrovský problém řešit. viz quilliaminternational.com

Autor nějak pozapomněl na Gabriel Brigitte a její organizaci Act for America. Paní jako katolička přežila masakry islámistů v Libanonu a panu Ostřanskému tady chybí mezi islamofoby navzdory tomu, že její osoba je uváděna jako hlavní islámofob na www - islamophobia.org/islamophobia-network/individuals.html-. Paní Brigitte je také autorkou knihy Because they hate, která je mimo jiného i o Libanonských masakrech.

Všem, kteří mají zájem o řešení problematiky islámu doporučuji shlédnout videa pana Maajid Nawaze a paní Gabriel Brigitte.

Jizi
06.05.2018

Knížce by se dala řada věcí vytknout a asi by to bylo i na místě (jistou repetetivností počínaje, přes nevyvážený přístup k tématu, až po nesmysly typu "Střední východ" nebo "Arabská a irácká národnost"), ale já to dělat nebudu. Ta kniha je velice dobrý počin, je zoufalé, do jaké situace se naše občanská společnost dostala, čemu lidé věří, co lidé poslouchají a co považují za relevantní zdroje a informace. Jediné, co mi zásadně chybí, je návrh řešení stávající situace. Nicméně kniha je to rozhodně přínosná, už jen proto, že některé jevy přímo pojmenovává, bez obalu a bez obav - a za to hvězda navíc.