Irsko: probuzení

Druhá část barvitého eposu o dějinách Irska navazuje na předchozí díl popisem událostí po násilné reformaci za Jindřicha VIII. na samém konci 16. století a provádí čtenáře dramatickými mezníky irských děj až do chvíle těžce vybojované nezávislosti. Jako v první části i zde se děj rozvíjí prostřednictvím lehce nahozených osudů řady smyšlených hrdinů a skutečných historických osobností. Autor se snaží přiblížit další etapy vývoje Irska především v pokusech různých vrstev obyvatelstva vymanit se z nadvlády Angličanů ve staletích plných bídy, povstání a náboženských i politických rozporů, které ústily do masové emigrace do Ameriky. Boj Irů za samostatnost sleduje autor od jeho prvopočátků a završuje jej líčením vzniku a činnosti organizace Sinn Fein, která se od roku 1902 angažovala v otázce irské samosprávy a výrazně přispěla k vyhlášení nezávislosti Irska v roce 1919. Monumentální freska na základě historických pramenů barvitě provází čtenáře nejen dějinami Irska, ale zachycuje ve stručně, ale výstižně prokreslených portrétech i charakter obyvatel této svérázné ostrovní země, jejich lásku k půdě a k domovu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12443/irsko-probuzeni-12443.jpg 4.528

Ireland awakening (2005)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Finn69

Důstojné pokračování Dublinu, tentokrát s přesahem do celého Irska, byť Ulsteru se dotkneme jen okrajově. Psáno v Ruthefordově klasickém stylu, zábavně a čtivě. Je to opravdu román, ne učebnice irské historie a tak je potřeba to brát. Historické události vidíte z pohledu lidí, kteří se jich účastní, ne jako historik, který zná celé pozadí a souvislosti. O nic důležitého ale přesto nepřijdete.
Jediná věc mě trošku mrzela, a to, že autor nedotáhl děj třeba až do 70. let 20. století, ke Krvavé neděli, IRA, bojům v Severním Irsku atd.

JeKa
28.04.2017

Dobré pokračování prvního dílu, které osudy sledovaných rodin dovede až na počátek 20. století ke vzniku irské samostatnosti. Jako vždy zajímavé a čtivé.

niknikita
26.02.2016

Obsáhlé a přitom strhující čtení! Já osobně jsem uvítala rodokmeny a úvodní stránky knihy, protože díky nim, jsem se neztratila v ději a osudech jednotlivých postav.Nenechejte se odradit velikostí ani počtem stran, protože určitě nebudete litovat.

Lenka.Vílka
04.06.2014

Epicke...kniha me svym rozsahem dostala...vzdy me zajimala historie prave tehle zeme a vsechny souvislosti. V byvale praci jsem se na knihu skoro rok divala na regalu, lakala me a nikdo si ji za tu dobu nekoupil (delala jsem v knihkupectvi) a nakonec si ji precetla (uz me razovani kolem cukrarny nebavilo a koupila si zmrzku) a bylo to uchvatne. Nejsem na "ucebnice dejepisu", ale kniha je psana prave formou, ze to tak nevyzni (lidsky faktor)...

novoveska
30.01.2014

Doporučuju, bylo to velice zajímavé čtení, vhodné na zamní měsíce. Dověděla jsem se spoustu zajímavostí z historie Irska, o tom, jak měli parlament, ale pak o něj přišli, a jak je těžké znovu nabýt vlastní stát pod svoji kontrolu. Také je zajímavé z pohledu historie boj mězi katolíky a protestanty, pořád se opakující náboženské rozbroje. Celý děj je popisován na základě osobních příběhů několika rodin. Nebojte se spousty stránek a hurá do čtení