Irenine deti

Irenine deti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353236/bmid_irenine-deti-adj-353236.jpg 4 89 28

Od najpredávanejšej autorky New York Times prichádza jedinečný a strhujúci príbeh o Irene Sendler - dáme, ktorá sa stala ženskou verziou Oscara Schindlera a zachránila pred smrťou a deportáciou 2 500 detí z nacistami okupovaného Poľska. V roku 1942 dostáva mladá sociálna pracovníčka Irena Sendler povolenie vstúpiť do Varšavského geta ako verejná zdravotná špecialistka. Počas svojej práce sa snaží dostať k židovským rodinám, chodí od dverí k dverám a prosí rodičov, aby jej dôverovali a zverili jej svoje deti. Tie potom postupne pašuje cez oplotené mesto a presviedča svojich kamarátov a susedov, aby deti ukrývali. V extrémnych podmienkach a s pomocou lokálnych obchodníkov, obyvateľov geta a svojej osudovej lásky, sa Irene nakoniec podarilo prepašovať z nacistického vezenia tisíce detí. Tie s jej pomocou absolvovali nebezpečnú cestu cez mestské odpadové kanály, skrývala ich však aj v truhlách, zakrývala veľkými kabátmi na kontrolných stanovištiach a posúvala ich cez tajné priechody v opustených budovách. Lenže to nebolo všetko. Irena okrem toho spravila na vlastné obrovské riziko ešte niečo obdivuhodnejšie: schovávala tajné zoznamy ukryté vo fľašiach pod starou jabloňou na záhrade svojho kamaráta. Figurovali v nich mená a skutočné identity židovských detí. Urobila tak s nádejou, že príbuzní ich vďaka tomu budú vedieť po vojne nájsť. To, čo Irena nemohla tušiť, je, že deväťdesiat percent ich rodín zahynie. V knihe Irenine deti autorka Tilar Mazzeo rozpráva úžasný príbeh tejto odvážnej a statočnej ženy, ktorá riskovala vlastný život, aby zachránila nevinné deti pred Holokaustom - ozajstný hrdinský príbeh o prežití, odvahe a vykúpení.... celý text

Floriška7
10.06.2018 4 z 5

Krásná, teda jestli se to dá říct o knize, která líčí to neuvěřitelné utrpení války.

Renatecka
13.05.2018 3 z 5

Velmi obdivuji paní Sendlerovou za její vytrvalost a odvahu. Ale u knížky jsem se trochu ztrácela ve jménech a nešlo mi se pořádně do příběhu začíst - možná jen špatné načasování na čtení tohoto tématu.. ?. Stránky mi jenom tak probíhaly hlavou tam a pak ven. Musím přiznat, že zhruba posledních 80 stránek jsem i přeskočila a dočetla pak už jen poslední 2 kapitoly.

amanek
23.04.2018 4 z 5

Šílené, co lidi museli zažít. A kolik lidí dokázalo riskovat svůj život pro druhé. Na to by se nemělo nikdy zapomínat!

jelad
01.04.2018 4 z 5

Epický příběh Ireny Sendlerové obnažuje odhodlanost a odvahu člověka, jehož pud sebezáchovy je potlačen na minimum, zároveň ale ukazuje, kolik takových Iren, Oskarů Schindlerů a Nicholasů Wintonů - kteří se rozhodli uchránit židovské děti před holokaustem, v Evropě v době druhé světové války existovalo. Irenina záchranná síť, v níž „uvízlo“ na dva a půl tisíce malých židů, jež se z hladovějícího varšavského ghetta odplazilo kanály nebo vlastnoručně vykopanými tunely, v době největšího „rozkvětu“ měsíčně spolkla v přepočtu kolem patnácti milionů korun. Miliony, kterými záchranné akce zaštiťovala polská exilová vláda i američtí židé byly rozdělovány desítkám rodin, sirotčinců a klášterů, které se židů během německého řádění a všeobecného antisemitismu nezištně ujaly. Protože hrdinka knihy - Irena Sendlerová - chodívala jako pracovnice polského sociálního úřadu do varšavského ghetta několikrát denně, znala jeho útroby dokonale. Věděla, že pracovní povolení, se kterým byli židé částečně chráněni před deportacemi do vyhlazovacích táborů, stálo za branami ghetta zhruba stejně jako ampulka kyanidu (dnešních 350 tisíc korun), byla si vědoma toho, že židovští podvodníci, jež bohatým soukmenovcům nabízeli zahraniční doklady, byli za jeden pas schopni ze své zámožné oběti vymámit i 40 milionů korun a zároveň si byla jistá tím, že i mezi židy existují kolaboranti, kteří životy ostatních prodávají za lepší byty nebo šaty. A ghetto se jí stalo domovem - tam umírali její židovští přátelé, odtud vozila v krabicích i rakvích polomrtvé děti. Zatímco většina Poláků byla ráda za to, že Němci mají prozatím jiného obětního beránka než je samotné, že mají zábavu v podobě Židovského povstání, že mají koho vydírat a koho beztrestně mučit, menšina nasazovala život za „podlidi“, čímž si uchovala morálku v době, kdy se lidské hodnoty a city roztavily ve vroucím kotli nenávistného šílenství.

intelektuálka
24.03.2018 5 z 5

Bojovnice Irena Sendlerová - "Schindler v sukních"

Kniha víceméně dokumentární, o nástupu fašismu v Polsku, o židovské otázce, o statečnosti polského odboje.

"Než ji zatklo a mučilo gestapo, zachránila Irena Sendlerová více než dva tisíce židovských dětí. Opatrovala seznamy s jejich jmény, aby je rodiče po válce zase našli.
Nemohla vědět, že skoro všechny jejich matky a otce nacisté zavraždí v plynovýchkomorách v Treblince".

Kniha prochází životem této ženy, popisuje válečnou Varšavu a poté osvobození Rudou armádou.

A končí citátem Mahátmy Gándího: I několik odhodlaných jedinců poháněných neotřesitelnou vírou ve své poslání dokáže změnit historii"

Pro protiválečný náboj a hrdinství člověka doporučím.
Je to memento mori.

Silmarien
07.03.2018 4 z 5

Podrobný príbeh o Irene Sendlerovej a jej množstve spolupracovníkov vo vojenskej Varšave. Autorka prechádza od Ireninho detstva a jej rodinného zázemia cez formovanie jej názorov, štúdium, prvé kontakty s neskoršími členmi odboja, až po jej prácu v sociálnych službách, ktoré vyústili v jej angažovanosť pri záchrane mnohých ľudí počas druhej svetovej vojny.
Opis neuveriteľnej odvahy mnohých tichých hrdinov, ktorí zachraňovali deti všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi. Konšpiračné byty, tajné cesty, prevozy v balíkoch pod zadnými sedadlami električiek. Falošné doklady, náhradné rodiny, spriatelené sirotince. Odvaha i zúfalstvo rodičov, ktorí sa vzdávali vlastných detí, len aby ich zachránili. Irenine nekonečné zoznamy, ktoré schovávala pred gestapom, aby po vojne vedela nájsť deti žijúce pod falošnými menami... to všetko tam je. Občas možno trochu komplikovaným štýlom, niekedy až prílišným opakovaním a sem-tam s pátosom, ale napokon vždy s cieľom odovzdať tento vzácny príbeh ďalej.

Jirinamac
17.02.2018 5 z 5

Knížka je dost popis faktů, ale pro mne trochu moc jmen, které sice jako vzpomínka a ocenění jejich zásluh jsou hezké, ale nepřehledné v ději. Ireně i všem jejím spolupracovníkům patří velké ocenění. Doporučuji i knihu Děti Ireny Sendlerové

petra.kind
15.02.2018 5 z 5

Příběhy neobyčejného hrdinství. Není to tak dávno, co jsem narazila na článek o Ireně Sendlerové, takže když jsem v knihkupectví viděla tuto knihu, ani chvilku jsem neváhala. Často jsem při čtení měla pocit, že sleduju nějaký dokument. Kniha je nejen o paní Sendlerové, ale i o dalších, neskutečně statečných lidech, díky kterým se podařilo zachránit tolik dětí. Podle mě určitě stojí za to si ji přečíst.