Někdo blízký

Někdo blízký https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385481/bmid_nekdo-blizky-Zul-385481.jpg 4 819 244

Psychologické drama. Vědí, kdo to udělal. Možná si to ještě neuvědomují. Ale vědí to. Když osmiletá Daisy Masonová zmizí během oslavy z domu, inspektor Adam Fawley dobře ví, že v devíti případech z deseti je pachatelem někdo blízký. A Daisyina rodina je přinejmenším zvláštní – matka se při výslechu zoufale snaží udržet zdání normálnosti, kdežto otec je chladný a nepřístupný. A pak je tu Daisyin mladší bratr, zakřiknutý a nemluvný… Inspektor Fawley hraje o čas a snaží se najít jakoukoli stopu, ale dívka jako by se propadla do země – nikdo nic neviděl, nikdo nic neví. Ale všichni mají na událost svůj názor a zdá se, že každý skrývá nějaké tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Close to home , 2018

monushka
01.02.2022 4 z 5

Příběh byl super, ale na můj vkus moc postav, jejichž jména jsem nějak nebyla schopna si zapamatovat. Konec byl přesně takový, jaký jsem si myslela, že bude. Určitě si přečtu i další spisovatelčiny knihy.

SoniaR
28.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha s překvapivým koncem...

Jnachti
16.01.2022 4 z 5

Jemně a citlivě napsaný detektivní příběh s pro mě nečekaným koncem.

studentice
13.01.2022 4 z 5

Velmi čtivé, překvapivé a napínavé

Kniholapka
03.01.2022 3 z 5

Kniha měla veliký potenciál. Na začátku se něco stalo a pomalu se rozplétaly okolnosti proč a jak... Líbilo se mi to a bylo zajímavé sledovat, jak se vše událo. Hvězdy strhávám za postavy, které mi tedy sympatické nebyly. Matkou, která své děti pomalu ani nevnímala, po otce, který také neměl zdravý vztah až po Lea, který byl vlastně celý příběh odstrčený a jaksi odložený. Mnohdy jsem si říkala, jestli na něj zapomněli...
Čekala jsem na závěr a když přišel řekla jsem si jen, cože? Kniha byla dobrá, jen mi trochu chybělo větší napětí. Plus měly úryvky ze sociálních sítí, které knihu obohacovaly. Jinak příběh fajn, ale provedení za mě průměr.

Tereza0107
19.11.2021 3 z 5

Napříč celkem vysokému hodnocení tady na databázi knih mě knížka ničím neoslovila. Jakoby mě nedokázala vtáhnout do příběhu. Chybělo napětí, nějaké vnitřní pojetí postav, jejich myšlenky nebo pocity a kvůli tomu působily dosti nepřirozeně, ploše a nesympaticky. Dále mi celkem vadily všechny ty online korespondence, co v knize byly. Hodně z nich jsem úplně přeskakovala. Přišlo mi to jako zbytečné honění stránek, protože kdyby se všechny tyto online konverzace odstranily, knížce by zbylo kolik - tak 250 stránek?
Co se týče konce, byla jsem z něj dost na rozpacích. Hned jsem si šla dohledat, jestli se v dalším díle vyšetřování inspektoři vrátí k tomuto případu a ještě se to nějako dořeší. Protože to by mi přišlo jako celkem fajn východisko. Když jsem ale zjistila, že to je opravdu konec a nic víc se již nedozvíme, tak to mě docela namíchlo. Otevřené a jinak nedořešené konce jsou pro mě utrpením.
K dalším případům inspektora Fawleyho se již nejspíše nevrátím.

MMacicekk
19.11.2021 4 z 5

Skvělý začátek nové série. Příběhem dominovaly zajímavé postavy, bavilo mě pomalé rozplétání nitek, odhalování tajemství a prohnilých duší - zejména, co se týče matky zmizelé holčičky. Zpestřením byly úryvky ze sociálních sítí. Děj byl napínavý až do samého závěru. Závěrečné rozuzlení mě zklamalo, přišlo mi nereálné a nepravděpodobné. Za něj dávám o hvězdičku méně. Těším se na další díly.

mag097
08.11.2021 3 z 5

Někdo cizí je prvním dílem ze série s vyšetřovatelem Fawley a já mám po jejím dočtení neskutečně rozporuplné pocity.

Hlavní zápletka v této knížce se točí kolem osmileté Daisy, která se ztratila z oslavy a nikdo neví kde je. S čímž se rovnou pojí má největší výtka ke knize, kterou mám k Daisiným rodičům. Ty postavy byly tak strašně zvláštní, mnohem víc se zajímali sami o sebe než o to, že jim vlastně nekdo unesl dceru,což mi strašně vadilo, protože kvůli tomu ztrácela pro mě knížka punc reálnosti.

Protože jinak byla knížka absolutně výborná, byla čtivá, hlavní vyšetřovatel byl sympaťák. Navíc se knížkou prolínají i reakci lidí na sitích ohledně případu, což mi přišlo jako super prvek, který děj osvěží.

No a samotný závěr? Buď ho tam autorka neměla dávat vůbec a nebo ho mnohem víc rozvést, protože mě osobně akorát zmátl a přišlo mi, že se to autorka snažila hodně hrát na závěrečný wau efekt, který mi přišel ale poněkud nedotažený.

LusSyNDA
07.11.2021 5 z 5

Hodně dobrá kniha. Opravdu zapeklitý příběh, libili se mi úryvky ze sociálních sítí. Bohužel, takto to opravdu vypadá ve skutečnosti. Přidalo to příběhu na autenticitě. Knihu jsen četla od začátku až do konce celá napjatá. Doporučuji všema deseti!

veronika4001
09.10.2021 5 z 5

Nádherné, zapeklité. To byla moje první slova po přečtení této knihy. Nejsem rychločtenářka a čtení knih si obvykle vychutnávám, ale Cara Hunter vás hned uvede do děje. Navíc to její jasné, čisté povídání bez kliček, otáček, pologramotných obratů, přehmatů a "omylem" zkombinovaného děje. Cara Hunter ale není stručná, jen ví, kdy a jaké slovo na kterém místě použít, kde zdůraznit, přitlačit a kde naopak vyhladit do ztracena. Děj je přiléhavý, má schopnost udržet zájem čtenáře a příznivci Cary Hunter ví, že to umí roztočit. Děj je psán žánrově nezvykle čistě. Líbí se mi e-mailové komentáře lidí. Konečně někdo zaznamenal, že v 21. století se používá (i) jiná forma komunikace než papírové dopisy, které navíc hlavní postavy nachází venku na rohožce, nebo uvnitř domu prostrčené dveřním otvorem. Zainteresovanost a nenávistná kampaň lidí ze sociálních sítí svižnosti děje napomáhá. Skvěle napsané vnímání a myšlení osmileté dívky a desetiletého chlapce. Žádná stránka nepřišla na zmar. Těším se na další knihu Cary Hunter s detektivem konstáblem Verity Everettovou - energickou, ostražitou a věcnou, která vždy umí zatahat za nitky. Líbí se mi závěr - změna jména, změna života. A víc už nepovím.

Misute603
15.09.2021 5 z 5

Za mě super,přečteno jedním dechem.

baji42
24.08.2021 3 z 5

Začátek byl moc hezký, ale postupně to bylo moc překombinované, takže celkový dojem je trochu rozpačitý.

sgjoli
22.08.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem si pořídila vlastně dost neplánovaně, ale o to jsem radši, že se mi dostala do rukou.
Jedná se o svižně napsanou detektivku s mnoha zvraty, které mi osobně nepřišly nijak přitažené za vlasy, ale naopak celkem slušně ten děj posouvaly dál. A mně to udržovalo v napětí, co se teda stalo. Z rozuzlení jsem možná nebyla tak překvapená, jak možná autorka zamýšlela, ale vůbec nevadí.
Celkovou pointu jsem si vlastně docela užila a baví mne, že se tu autorce podařilo zamaskovat tak, že jsem tu pointu skoro až do samého závěru neměla jak uhodnout. Z jiných děl tohoto žánru, co jsem již četla, jsem si navykla být podezřívavá a nevěřit všemu, co mi autor/ka předkládá, a hledat všude zakopaného psa, ale stejně se mi to nepodařilo úplně odhalit, o co tu jde.
Hodně silný mi tu přišel ten psychologický prvek týkající neuvěřitelně dysfunkční rodiny, kdy každý je nějak poznamenaný nějakými problémy, co si táhne na bedrech (některé postavy více, některé méně), že mi těch postav bylo místy až líto, ač nechci řadu postav nijak obhajovat či se jich zastávat - některé postavy určitě nejsou svatouškovské.
Faktem také je, že i tady se setkáváme s vyšetřovatelem, co má pohnutou minulost (jako by to bylo snad nepsané pravidlo, že každý vyšetřovatel musí být buď alkoholik, nebo mít nějaké trauma z dřívějška, nebo špatné rodinné vztahy, atd...). Ale tady jsem to autorce nějak dokázala odpustit, protože hlavní vyšetřovatel Adam mi byl neskutečně sympatický.
Za sebe dávám solidní 4 hvězdy z 5 a mohu doporučit.

Mandlevest
20.08.2021 3 z 5

Tak jsem si dobrovolně naservirovala trochu toho čtenářského trápení :-). Přitom já mám takové to psychologické nimrání se v lidské povaze ráda, ale tady mě to nějak nebavilo. Mnoho situací, často nepřehledných, mnoho postav, víceméně nesympatickych, které se mi pletly a do toho všeho různé vsuvky z minulosti, online korespondence, novinové články, výslechy.. uf :-). Na povel to má všechno inspektor Fawley, který má, jak jinak, trauma z minulosti. Jak se říká, všeho bylo nějak moc, ale nic z toho :-). Hodnotím jako průměr a další případy z této série si nechám ujít.

Madi
11.08.2021 3 z 5

Začíná to skvěle. Děj má spád a napětí. Při čtení jsem si několikrát vzpomněla na JonBenet Ramsey. Ale tak od půlky se to začalo zbytečně zamotávat a konec mi přišel vyloženě jako kravina.

Heyhey
09.08.2021 5 z 5

Postupné rozkrývání faktů i charakterů. Zajímavá parta vyšetřovatelů. Skvělé čtení, hned jdu na další díl.

klarkys
25.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se četla úplně sama. Bavilo mě vracení v čase, zvyšovalo to napětí a dávalo větší prostor k přemýšlení o tom, kdo je možný vrah a jaký by mohl mít motiv. Přestože děj byl plný zajímavých zvratů, konec byl tak nějak odfláknutý, nevysvětlený, a i epilog by si zasloužil více stran. Škoda, dala bych i víc hvězd…

malýčtenář
21.07.2021 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře. Sice chování některých postav je nepochopitelné, ale může být. Proč ne. Konec je více než překvapivý. Ale vysvětlení, jak k němu došlo, není . Ale stejně doporučuji.

Sammy.Boy
08.07.2021 5 z 5

Na první pohled spořádaná rodina jako každá jiná. Ovšem se skříní plnou kostlivců, kde každý dostane, co si zaslouží a je dost možné, že to může být i NĚKDO BLÍZKÝ. Konec jsem spolkl i s navijákem. Takže jasně plná palba! A teď co nejdřív hurá na další případy inspektora Fawleyho.

TeaPeter
08.07.2021 3 z 5

Kniha mě nechytla, sotva jsme ji dočetl. Uspořádání a prokládání dějových fragmentů mi přišlo zmatené až do samotného konce. Žádná postava mě neupoutala, motivy postav jsem příliš nepochopil. Pro mě tato kniha nebyla dobrá volba.