nehodnoceno
Iniciatíva 2. november – Pamätný deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených občanov https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511853/bmid_iniciativa-2-november-pamatny-den-n-rdf-511853.jpg 0 0 0

Podtitul: Dokumenty o utrpení a vyhnaní Slovákov z Maďarska po Viedenskej arbitráži 2. novembra 1938 Publikácia je reakciou na súčasnú zintenzívňujúcu sa prítomnosť maďarskej iredenty a šovinizmu na juhu SR. Snahou publikácie je odpovedať na propagandu jednostrannej ukrivdenosti, hlásanú maďarskou stranou a priblížiť čitateľovi výber svedeckých výpovedí o utrpení Slovákov na území obsadenom Maďarskom po Viedenskej arbitráži (1938), ktorej 84. výročie sme si tento rok pripomenuli. Cieľom publikácie je pripomenúť pošliapavanie existencie i ľudskej dôstojnosti státisícov Slovákov, násilne vyhnaných či inak perzekvovaných po obsadení južného Slovenska horthyovským Maďarskom v období 1938- 1945. Ich utrpenie a osudy sa od roku 1945 u nás nespomínajú, ba úmyselne ignorujú. Hlavnou myšlienkou publikácie je výzva - vykonať spravodlivé zadosťučinenie zaznávanému utrpeniu našich predkov a vyhlásiť v Slovenskej republike 2. november ako pamätný deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených občanov. Na publikáciu ideovo nadväzuje ďalšia publikácia s názvom: „Situácia na juhu SR v roku 2022“, ktorá opisuje, aké následky v prítomnosti má zamlčiavanie a ignorovanie minulosti.... celý text

Slovensko, Slovenská republika fašismus Slováci a Maďaři slovensko-maďarské vztahy vídeňská arbitráž Maďarské království (1920–1946)

Autorovy knížky

2022  %Iniciatíva 2. november – Pamätný deň nespravodlivo vysťahovaných a odvlečených občanov