Oči nemlčí

Oči nemlčí https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388121/bmid_oci-nemlci-tNz-388121.jpg 4 53 22

Ingrid Barrøy série

Oči nemlčí jsou třetím dílem baladické trilogie významného norského autora Roye Jacobsena, jejíž hlavní hrdinkou je Ingrid Barrøy, žena z osamělého ostrova Barrøy, ležícího na pobřeží severního Norska, na němž v těžkých podmínkách žije a shání obživu právě jen její rodina. Zatímco první díl, Ostrov (česky 2014), je situován do 30. let 20. století a zastihuje Ingrid ještě jako dítě a dospívající dívku, druhý díl Bílý oceán (česky 2016) se odehrává během posledního válečného roku (1944–1945). Ingrid nachází na svém ostrově vyplavená mrtvá těla v uniformách, patrně trosečníků z nějaké potopené lodě. Jeden ze ztroskotanců, válečný ruský zajatec Alexandr je však ještě naživu. Ingrid se ho ujme, zachrání ho a zažije s ním krátký milostný poměr. Alexandr však brzy zmizí, těsně před prohlídkou ostrova německými vojáky, a brzy na to Ingrid zjistí, že je těhotná. Oči nemlčí pak navazují na tuto zápletku. Ingrid se vydá se svou malou dcerkou Katjou hledat svého milence. Román vypráví o této cestě, odehrávající se v roce 1945, která vede Ingrid s batohem na zádech a dcerkou v náručí vnitrozemím Norska, vzpamatovávajícího se z traumat války, až do Švédska a zase zpět, a o jejím setkání s mnoha lidmi poznamenanými válečnými šrámy a jizvami. Oči nemlčí jsou poetickou a současně krutou knihou, která se v norských recenzích setkala s velkým obdivem, stejně jako i prvé dva díly trilogie, jež byly přeloženy již do 24 jazyků.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pistorius & Olšanská

Rigels øyne , 2017

pajaroh
21.10.2018 4 z 5

Třetí díl trilogie z Barrøy je mnohem méně o přírodě a více o lidech, což při úsporném vypravěčském stlyu R. Jacobsena trochu drhne, obzvláště v rozhovorech postav. Příběh je hodně o válce a o setkání s mnoha dalšími osudy lidí... a tak nějak se mi jednáním Ingrid vzdálila stejně jako se ona vzdalovala od ostrova.
Závěr je dobrý a koneckonců všechny tyto proměny jsou přirozené a kniha Oči nemlčí je dostatečnou tečkou za osudy lidí z Barrøy.

magnolia
06.10.2018 3 z 5

Další a závěrečná knížka o lidech z ostrova na severu Norska. Tentokrát se ale na ostrově pouze začíná a končí, jinak jde o popis náročného putování Ingrid s dcerou Kajou, ze severu na jih. Je to odvážné rozhodnutí, dcerce není ani rok a Ingrid se spoléhá na svoje zápisky, jména lidí a názvy míst, které ji vedou dál od domova. Je odhodlaná a odolná, touží vědět víc a najít muže, kterého stále miluje. Lidé ji většinou pomáhají, i když nechápou a spíše odrazují. Je silná, přesto se neubrání pláči a na konci cesty něco zjistí, nejen o otci své dcery.
Autor má svůj zvláštní způsob psaní, který se mi tentokrát vstřebával hůře, než v předešlých knížkách. Tak nějak se to vyprávění zadrhávalo, to jak se lidé (i hrdinka sama) chovali, jaké vedli rozhovory a nejde jen o to, že nechtěli prozrazovat víc... byla jsem z těch vět občas trochu zmatená (a neviním překlad). Také je to možná tím, že jsem od minulého dílu měla větší odstup. Konec, včetně poznámky překladatelky byl upřesňující tečkou za celým příběhem (je tam i mapka). Pro toho, kdo četl předešlé díly, doporučuji dočíst i tento.