Ilustrovaný encyklopedický slovník (a - i)

Ilustrovaný encyklopedický slovník (a - i) https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92676/ilustrovany-encyklopedicky-slovnik-a-i-92676.jpg 4 10 3

vitavita
17.04.2012 4 z 5

Výborná pomůcka pro každého ....

HTO
22.03.2012

K tomu, co už s přesností jemu vlastní napsal přítel nightlybird: jako malý jsem tam hledal, kdo všecko má nadstardartně velkou fotku. Inu, jsou to klasikové, Marx, Engels, Lenin... Když tu knihu otevřu dnes, nejde na mě mráz jen kvůli tomu, ale například i proto, že před těmi třiceti lety bylo Aralské jezero 4. největším jezerem na světě, 66 500 kilometrů čtverečních. Sovětský svaz ovšem považoval Aralské jezero za "omyl přírody" a jeden sovětský inženýr dokonce v roce 1968 prohlásil, že "každému je jasné, že zmizení Aralského jezera je nevyhnutelné". Co se s Aralským jezerem stalo, to si přečtěte na Wikipedii, a zaplačte.

K heslům ještě OÚNZ - Odevzdej úplatek, nebo zemřeš.

nightlybird
04.01.2012 1 z 5

Dámy a pánové, tato kniha a její následující dva díly jsou skutečně skvostem české encyklopediky. Kdykoliv mne chytí chandra, sáhnu po ní a svět nabude ihned zářivých barev. Co je to Leocarpus (na př.) se mohu dovědět v kdejaké encyklopedii, neznám ale publikaci, která by tak obšírně a detailně informovala o stovkách významných velikánů dělnického hnutí a nejrůznějších papalášů komunistických stran ze všech možných končin včetně našich, od okresních předsedů po obry typu Marxe a Lenina. Možná je vám divné, jak jsem si mohl něco takového pořídit a napadají vás nelichotivé myšlenky o kvalitě mých mozkových závitů. Ne přátelé, nic takového, žádné náhlé hnutí mysli vyvolané šestinedělím. Žádná jiná alternativa neexistovala, v těch dobách nic jiného snad ani vyjít nemohlo, o internetu se snad ani ještě nepsalo v SF knihách. Takže dnes v ní ani tak nehledám poučení, ale spíš si připomínám zhovadilost té doby, na kterou řada pamětníků pomalu zapomíná a řada současníků ji na štěstí nepoznala. A dovolím si přidat pár hesel, které mají dnes pozměněný význam, v jejich původním smyslu :
ČUS - vězeňská zkratka, používaná v komunikaci klepáním morzeovkou na zdi cel (jakýsi druh chatu) značící "Čekáme ustavičně svobodu", původně mezi politickými při ukončení hovoru, později všeobecně, dnes i hovorově jako pozdrav;
MUKL - zkratka označující původně politické vězně vzniklá z označení " Muž určený k likvidaci", později vězně všeobecně;
VUML - opět zkratka, tentokrát ( mimo označení druhu školy) ve významu "Vulkanizovaný učitel marxismu-leninizmu", což představovalo gumový domlouvák s ocelovým jádrem různého provedení a velikosti.
Pochopitelně je v této Encyklopedia Komančos nenajdete.