Hygge - Prostě šťastný způsob života

Hygge - Prostě šťastný způsob života https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346794/bmid_hygge-proste-stastny-zpusob-zivota-SBR-346794.png 3 787 206

Proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě? Odpovědí je hygge, říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i vy. Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku. Buďte tady a teď. Vypněte telefony. Ztlumte světlo. Zapalte svíčky. Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film. Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké. Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge. Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: ekniha , Jota

The Little Book of Hygge , 2016

Tara943
24.07.2020 5 z 5

Inspirativní čtení s krásným grafickým zpracováním a příklady jak žít šťastnější život.

ArtemisM
28.06.2020 5 z 5

Za mě krásná a příjemná knížka :)

Alexxxka
23.06.2020 4 z 5

Ke knize bych se bez výzvy nejspíš nedostala ale nelituji. Opravdu hezké zpracování, moc hezké ilustrace a foto, všechno psané nenásilnou formou.

WildEv
20.05.2020 5 z 5

Pro mě hodně zajímavé čtení, podané čtivou formou, která pobaví, zároveň se člověk dozví i zajímavá fakta.

mia.com
20.05.2020 1 z 5

Tak u me to bylo slapnuti vedle. Vybrala jsem si knihu do ctenarske vyzvy, protoze se mi nechtelo cist ty drsne detektivky a thrillery. Snazila jsem se zacist, ale pak jsem to jen prolitavala ocima. Fajn muzou byt recepty a tipy na vylety v Dansku. Tim to u me asi hasne. Mozna proto,ze jsem ve svem zivote stastna diky svemu vlastnimu mysleni a nepotrebuju k tomu zadne navody :D

Tessia
16.05.2020 4 z 5

Milé čtení, které pohladí po duši.
Kniha je po vizuální stránce nádherně graficky zpracovaná, psaná velmi srozumitelně a s lehkou dávkou vtipu. V průběhu čtení máte hned chuť zachumlat se do teplé deky, udělat si horký čaj, zapálit svíčky a naplno si vychutnat přítomnost okamžiku.

anez66
13.05.2020 4 z 5

Kniha není pro každého a ne každá její část je všeobecně zajímavá. Já si čtení hodně užila a neustále se culila. Budu si teď hygge momentů vážit ještě víc. :)

Prske
13.05.2020 5 z 5

Mně tato knížka naprosto nadchla do způsobu života Dánů a už plánuji dovolenou do Kodaně za poznáním hygge na vlastní kůži :)
V knížce je nenásilnou a příjemnou formou popsán dánský životní styl, recepty na tradiční jídla a krásné tématické fotky.

roso.mak
08.05.2020 2 z 5

Vlastně je ta kniha přesně to, co jsem čekala. Aneb, o umění napsat knihu o něčem, na co stačí list papíru. Nicméně grafik si pohrál a je tam i pár docela fajn receptu.

lenkaabooks
07.05.2020 3 z 5

Autor je ředitelem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, to je tedy zajímavá pozice :-), vůbec jsem netušila že něco takového existuje. Dánové jsou prý nejšťastnější lidé na světě a stačí jim k tomu svíčky, horká káva, vlněné ponožky, sladkosti. Domnívám se že tam kde je slunce
vidět jen zřídka, je třeba si ten pocit alespoň navodit. Kniha je to milá, pohodová, hezké fotky. V Dánsku jsem kdysi dávno byla, pamatuji si rovinu a roztomilé domy, v nichž si tedy lidé užívají své hygge. Ráda bych se tam jednou vrátila.

makacek
06.05.2020 3 z 5

Cteni o nicem a vlastne o vsem. Takove shrnuti, co dela prijemne chvile prijemnymi. Asi by to vse slo shrnout do pulky stranem. Ale fakt se o tom hehky cetlo. Hned jsem zatouzila vyndat svicky, knizku a svarak. Doporucuji jako oddychovku dmna destive zimni vecery.

lucy.sankova
05.05.2020 5 z 5

Mě osobně tato kniha bavila moc. Úplně jsem se vžila do života dánů, do hygge. Tento způsob života mi přirostl k srdci - svíčky, krby, souznění s přírodou, přátelé a rodina. To je něco pro mě. Navíc je kniha doplněná recepty a popisem známých míst v Kodani. Naprosto dokonalé!

Sany124
13.04.2020 5 z 5

Přesný název - prostě šťastný způsob života! :) a potvrzuji, že je to pravdivé což jsem se přesvědčila během cestování po Dánsku :) Hygge musí člověk milovat! :)

IvusP
13.04.2020 4 z 5

Moc pěkná, milá knížka. Krásně se čte, je plná hezkých fotek a obrázků, mile a srozumitelně napsáno. Během i po čtení se nevědomky usmíváte - a přesně takové knihy mám nejraději. Pro mně zajímavé informace o Dánsku a možná i inspirace se tam někdy podívat.

Kvítek84
30.03.2020 5 z 5

Měla jsem to štěstí slyšet autora naživo před 2 lety na Colours of Ostrava. Tehdy jsem prozřela, že pití horkého čaje pod dekou má svůj terminus technicus. S dobrým pocitem z přednášky jsem se jala rozšiřovat onen libě znějicí termín Hygge do svého blízkého a širého okolí. Hygge mi prostě sedlo a ono magické slůvko se trvale zabydlelo v mém slovníku i domově. Objevila jsem v sobě vášeň pro Hygge a náš příbytek rychle zhyggovatěl :)
Miloučkou knížečku jsem si původně koupila hlavně jako dekoraci do knihovny :) aby její líbivý obal demonstroval, že žiju Hygge-život :) Trvalo přes rok, než jsem zjistila, že knížečka má nejen rozmilý obal, ale také obsah. Příjde mi fajn, že někdo napíše knihu o tak (ne)obyčejných věcech jako jsou dorty, svíčky, šály, svetry nebo krby. Příjde mi báječný, že někdo vidí krásu a sílu těchto maličkostí, který prozařují naši každodennost. Ano, přesně takové knížečky mají své místo v chmurnějších dobách, jako je ta dnešní.
Svět obchází koronavirus, a já pochopila, že je čas na vážně moc pěknou knížečku. Tak si čtu o Hygge, popíjím horké kakao, dívám se na západ slunce a mám pocit, že svět je pořád ještě v pořádku. A až koronavirové šílenství opadne, chystám se na Hygge hunting trip do Kodaně! A prozatím se mám na co těšit!

applause
24.03.2020 3 z 5

Překvapilo mě, že vůbec tato kniha o štěstí alias hygge existuje a moc mě zaujala její obálka. Je ale opravdu těžké hodnotit její obsah, protože štěstí je subjektivní pocit a každý ho shledává v něčem jiném. Obecně by se dalo ale říct, že ukazatelem štěstí je vděčnost. Měli bychom si vážit toho, co máme a netruchlit nad tím, co nemůžeme mít. A návod na štěstí? Zastavit se a radovat se z každodeních maličkostí, ať už se jedná o šálek dobré kávy nebo už jen proto, že slunce svítí. Každý si ten svůj návod musí najít sám a přijít na to, co ho dělá opravdu šťastným. I když velké projevy štěstí nezažíváme tak často, měli bychom štěstí nalézt v sobě samých. Překvapilo mě, že vůbec existuje povolání, které se zabývá lidským štěstím. V knize jsou mj. recepty, které přijdou vhod a pro zajímavost také výsledky výzkumu štěstí. Doporučuji.

jana4084
24.03.2020 3 z 5

Samotná kniha jako taková, je dobrý nápad, protože je dobré psát o tom, co je veselé a pozitivní. Hygge jsem si zamilovala a Dánsko taky. Tato kniha je dobrý společník pro ty, kteří se Dánsko chystají navštívit a potřebují oživit svůj život #hyggeživot. Knihu nehodnotím plným počtem, protože tam byly části, které jsem přeskakovala, protože mi nepřišly důležité (nebavily mě). Kdyby tam nebyly, bylo by to mnohem lepší. :-)

evonra
13.03.2020 4 z 5

Kniha sama o sobě je naprosto krásná, plná nádherných fotografií a ilustrací a je opravdu radost v ní číst.
Je sice hrdě dánská, ovšem " hygge" prvky bychom měli implementovat do svého života pravidelně a je jedno, v které zemi žijeme :)

Modrina
10.03.2020 5 z 5

Kdybych se podívala na místní ohlasy, nejspíš bych si knihu nepřečetla. Ale dostala jsem ji, tak aspoň nahlédnout do ní byla slušnost. No... Sladké nejím, deskové hry nesnáším, krb do paneláku prostě nenacpu, představa dopravy do práce na kole by mi taky mohla způsobit zauzlení střev a skoro se bojím přiznat, že nemám ráda vánoce - ale přesto si troufnu říct, že žiju hygge. :) Hygge bych si troufla přeložit jako pohlazení po duši, a ať pro ono pohlazení uděláte cokoli, je to správně. Někdo si obklopen dřevem, keramikou a květinami užívá ticho, někdo si v zaprášené garáži pouští metal. Pokud to oběma přinese pocit štěstí, je to hygge. :)

Knížka se mi moc líbila. Je to taková jednohubka, za dvě hodiny ji vdechnete, ani při tom nemusíte mít kafe se šlehačkou a teplé fusekle. :) Doporučuji si ji přečíst, ale víc doporučuji navštívit Dánsko. Možná pak všechen ten humbuk kolem hygge pochopíte spíš. :)

EmillyT
07.03.2020 2 z 5

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě 2020. Mám ráda příběhy s hygge tématikou, ale tahle kniha je spíš seznámení s tím, co vlastně hygge znamená a jak si navodit tu správnou hygge atmosféru. Pro mě to byl zajímavý náhled na dánskou kulturu.