Hvězda kruhu knížat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Téměř "zapomenutý" literární žánr - historický román - se po své nedávné renesanci v zemích západně od našich hranic znovu dostává i do rukou českého čtenáře. S až intimní znalostí historických souvislostí a dobových reálií předkládá zde autor napínavé zpracování dramatických událostí, které postihly naši zemi před téměř již tisíciletím. Příběh pouhých dvou měsíců z léta roku 1091 nás neodbytně vtáhne do bojů, intrik a střetů této vášnivé a kruté doby, které však vyvrcholily zcela nečekaným rozuzlením....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96154/hvezda-kruhu-knizat-lj4-96154.jpg 46
Žánr
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Hvězda kruhu knížat

Edana
04.01.2015

Srdce naivního historika při začtení do knihy zaplesalo. Citlivě volený jazyk a styl, znalost (alespoň zdánlivá) dobových reálií... Něco takového v dnešní době náročný čtenář těžko nalezne. Jenže zdání může klamat. Zpočátku jsem měla dojem, že by příběh snad mohl být veden ve stylu "Hry o trůny" (a a v zásadě bych asi proti takovému přístupu nic nenamítala) - plný intrik, překvapivých zvratů a dynamického vývoje událostí. Autor se bohužel zbytečně zamotává do vlastních pseudohistorických interpretací, věty a myšlenky se stále opakují a děj se chvílemi dost vleče. Ač pocházím z Moravy, trochu mi vadilo celé to "vyzdvihování" Moravy a její slávy a starobylosti - zbytečně křečovité, často nepodložené... Spor mezi králem a jeho nejstarším synem vzniká na hodně slabých základech (proč by král chtěl vydědit nejstaršího syna jen proto, že mu neoznámil, kam pojede?). Korunu všemu nasadila skutečnost, že Břetislav a Božetěch jsou v knize velcí přátelé a přitom to byl právě Břetislav, kdo vyhnal sázavské mnichy... a autor se už neobtěžoval vložit do svého příběhu alespoň zárodek nějaké budoucí nevraživosti. Interpretace maleb ve znojemské rotundě je sice zajímavá, ale bohužel jsem měla dojem, jako by příběh byl ohýbán a tvořen tak, aby do ní zapadl.
Jako celek a jako historický román se mi kniha líbila (i přes zmíněné výhrady), se skutečnou historií má tento příběh asi málo společného, ale to už je právo romanopisců... :-)

Doporučujeme

Osmanský tábor
Osmanský tábor
Jménem krále
Jménem krále
Husitská epopej II.: 1416–1425. Za časů hejtmana Jana Žižky
Husitská epopej II.: 1416–1425. Za časů hejtmana Jana Žižky
Husitská epopej III.: 1426–1437. Za časů císaře Zikmunda
Husitská epopej III.: 1426–1437. Za časů císaře Zikmunda

Autor a jeho další knihy

Aleš Novotný
česká, 1953

Kniha Hvězda kruhu knížat je v

Přečtených9x
Doporučených2x
Knihotéce5x