Probuzení

Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396725/bmid_probuzeni-5Z1-396725.jpg 4 322 83

Hřbitovní královna série

< 6. díl

Poslední díl série o Hřbitovní královně. Jmenuji se Amelia Grayová a povoláním jsem restaurátorka opuštěných hřbitovů, která žije s mrtvými. Anonymní dárce si mě najal, abych provedla obnovu Loubincového hřbitova, místa, kde svoje tajemství pochovávají bohatí a mocní. Před čtyřiceti lety zmizela beze stop desetiletá holčička. Její duch se nyní probudil a žádá po mně, abych zjistila pravdu o její smrti. A jedině já vím, že byla zavražděna, takže bych měla vraha vydat spravedlnosti. Avšak vodítka, která sleduji – vtíravá melodie a hrob neznámého batolete, mě vedou k několika podezřelým, z nichž opravdu nemám dobrý pocit. Po celé generace patřila k charlestonské elitě i rodina Devlinových. John Devlin, s nímž jsem donedávna chodila, se k tradicím i očekáváním, pojícím se s jeho původem, sice kdysi obrátil zády, ale teď zjevně opět zaujal své právoplatné místo a zasnoubil se s další příslušnicí místní smetánky. Rodinná tajemství z něj činí spojence dost sporného. Když mě moje pátrání přivede k bráně honosného sídla jeho rodiny, musím si položit otázku, zda se z kdysi milovaného muže nestal můj smrtelný nepřítel…... celý text

Literatura světová Horory Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Awakening , 2016

MonikaK
11.07.2021 3 z 5

Přestože odhalení knihy nebylo příliš překvapivé, neboť náznaky v průběhu knihy byly velké, příběh dobře plynul, byl velmi čtivý a místy dokonce děsivý. Musím říct, že tvorba Amandy Stevens mi sedla mnohem víc než Darcy Coates. Předpokládám, že se jedná o ukončení série s Amelii. Jako takové mi to bohužel přišlo vzhledem k tématům knihy až moc naivní. Myslím si však, že si to své spokojeně čtenáře rozhodně najde. Zoufale čekám na autora, který ponechá hororu jeho děsivou stánku až dokonce.

MíšaS.
10.07.2021 2 z 5

Hurá, mám to za sebou !!
Opět 90 % knihy se nic neděje a na posledních stránkách se vše vyřeší.
Ohledně celé série bych měla maximálně otázku, zda je Amélie nějak "momentálně opožděná", že jí vše dojde až na těch posledních stránkách. Podle mě se z námětu dalo vytřískat mnohem víc.

knihomolka27
31.05.2021

(SPOILER) Musím říct, že po předchozím pro mě nejhorším díle série, jsem už v tento díl moc velké naděje nevkládala. Ale ve výsledku to vlastně dopadlo nad moje očekávání dobře. Dokonce tak dobře, že díl hodnotím z celé série asi jako druhý nebo třetí nejlepší.....Zároven, ale doufám, že už další díl nebude. S Amélií se už vážně ráda neuvidím, to samé s Devlinem, aspon nemusím mít výčitky když oba dostali takhle dobrý konec. Co se týče Améliiny schopnosti vidět duchy o kterou pravděpodobně přišla.......No tak, podle mě je to zbytečné mrhání darem....jako chápu, že pro Amélii to bylo spíš prokletí, ale díky svému jedinečnému daru pomohla opravdu hodně lidem, a ještě jim pomoct mohla, a ona si tak trochu sobecky zvolila tu cestu, že se na všechny duše prostě tak trochu vykašle.
Ono je teda pravda, že pro Amélii tenhle dar byl prostě přespříliš a stejně by se ho nikdy přes ten svůj všudypřítomný strach nenaučila pořádně ovládat, takže je to možná takhle vážně lepší......pořád vlastně nechápu proč Amélie ten svůj dar viděla pořád jako prokletí...Chudinka naše malá. Každopádně pokud by se náhodou stalo, že by autorka duchů neměla dost a napsala novou sérii třeba s Freyou....tak za předpokladu, že by byla Freya snesitelnější než Amélie a taky viděla duchy, ale narozdíl od své matky by před nimi jen pořád neutíkala.....pak bych asi této sérii, nebo jedné knize dala ráda šanci.....protože mi přijde, že ten potenciál co série měla se trochu promarnil díky charakteru hlavní hrdinky...., která byla zkrátka až příliš obyčejná a ufnukaná.
Víte co by byla bomba, kdyby se třeba už dospělá Freya nějak vrátila do Asher Falls.....to by byl návrat ve velkém stylu.....no, ale takový příběh bude stejně existovat jenom v mé hlavě...

Tento díl je opravdu dobrý.....čte se velmi rychle.....až na pasáže kdy Amélie fnuká po Devlinovi. Zápletka je sice celkem průhledná, teda aspon jedna její část...jinak je ale pojatá dostatečně strašidelně a uvěřitelně a možná i jako jedna z nejemocionálnějších.
Nebýt Amélie, která mi jako hlavní hrdinka do takové série přijde jako nevhodná, a nebýt Devlina, který mi přijde docela dost plochý, a jejich vztahu, který mi přijde plochý jako chodník......bych se možná i k sérii někdy vrátila, ale takhle to spíš neudělám.

Zároven chci říct, že obdivuji autorku, že se jí podařilo natahovanou 6 dílnou sérii, docela s grácií a normálně ukončit....i když pořád nevíme co je to neidentifikovatelné ZLO, ale proto je asi neidentifikovatelné, že jo..... i když možná v dalším díle by jsme se konečně dočkali oné heroické scény, kdy proti světovému Zlu bojuje naše Amélie pepřovým sprejem....a heleme se nevyhrává. Překvapivě.

Pokud tedy chce autorka nakopnout novou sérii, tak prosím bez Amélie....nebo jen s její okrajovou přítomností. Devlin by si jako v Království mohl někam odskočit..........a vyklidit pole pro svou dceru, která ale místo pepřového spreje, bude doufejme používat aspon bejsbolovou pálku, když už nic....a nebo konečně nějaké svoje schopnosti mezi nebem a zemí....pokud je ovšem tedy bude mít.

Další variantou pro restart série by mohla být tentokrát skutečná Améliina smrt.....že je to hodně radikální. Jako jasně no. Kdybych měla Amélii jako postavu ráda, tak bych to ani snad nenavrhovala...ale upřímně kdo by chtěl číst sedmou knížku zase podle toho samýho scénáře......Amélie maká na hřbitově, Amélie řeší záhadné tajemství z její rodinné minulosti, Amélie je a nebo není z Devlinem.......chtělo by to prostě rozseknout. Amélie jako duch Bum....a je to. Vymyslet k tomu nějakej příběh, co by propojoval všechny dosavadní díly a odpovídal na dosud nezodpovězené otázky...třeba by je mohla řešit Amélie....pokud by se jí teda zrovna chtělo, že jo - Ano zjistila jsem, že do Amélie jako postavy se dá krásně ironicky rýpat.....

Pro ty co nevíte jestli sérii dočíst...................Jo jděte do toho, poslední díl, za to vlastně stojí.

No a vzhledem k tomu, že je to poslední díl tak se neubráním seřezení knih od podle mě nejlepší k nejhorší.

1. místo - Na plné čáře vítězí Království
2. Místo - Poslední díl - možná je trochu škoda, že tam nebylo něco víc o tom ostrůvku co vlastní extra nechutně bohatej rod a dějou se tam nikdy nekončící párty a nekalosti.....škoda no, zavánělo to totiž přesně tou kombinací co je aspon pro mě cool.

3. Místo - Návštěvnice - nejvíc hororová, opravdu těsně za druhým dílem
4. Místo - Prorok ................Ted mě napadá, měl teda dědeček Devlina se smrtí jeho dcery, něco společného nebo ne? No už na tom asi stejně nezáleží.................Devlinova minulost...jo bylo to ok tajuplný, napínavý - asi nejvíc detektivní příběh.

5. Místo - 1. díl - Amélie tam nebyla tolik na ránu, a jejich vztah s Devlinem jsem si tam DOKONCE ještě docela užívala. Jinak, ale typický úvodní díl....bez nějakého většího wow

6. místo - Hříšník - Nápad nebyl špatnej, klecový hroby, sekty, aliance......ale to ostatní bylo prostě divný....

Romanka89
21.05.2021 3 z 5

Sérii mám ráda, začala jsem ji číst, když vlastně existoval pouze první díl, takže jsem pak napjatě vyhlížela další, pak zapomněla, pak zjistila že jsou třeba další dva na světě, takže nakonec jsem přečetla všechny díly. Nevím, jestli už je to věkem, mojí sečtělostí (samozřejmě oproti jiným mizivou, ale knížka ke knížce ;-)), náročností, ale mě to přijde napsaný jako středoškolská slohová práce. Opakování sousloví, Amanda je z Devlina tak hotová až mě tím štvala, malá slovní zásoba, nevím. Vlastně ani nevím proč si stěžuju, vím že je to oddychová nenáročná literatura ale prostě nečetlo se mi to moc dobře. No a závěr, takový typický americký happyend, že ano. Předchozí díly jsem hodnotila plným počtem, duchařina, hřbitovy, paráda, ale u posledního dávám pouze tři hvězdy. Už asi chápu co tím manžel myslí, když tvrdí že nemůže poslouchat knížky co psaly ženy, že to prostě pozná, tak tohle je jasná ukázka ženského psaní, asi mám radši mužské spisovatele.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih.

cukrovka
04.05.2021 4 z 5

Hezké zakončení celé série. Opět musí Amelie odkrýt jedno z rodinných tajemství. Čtivé a napínavé. Jen ten závěr mi přišel dost uspěchaný.

Teryky
08.04.2021

Skvělé jako vždy! Hlavně ten KONEC! Líbí se mi, že autorka vše ukončila a nezůstalo tam nic nevyřešeného.
Za mě naprosto super.

Pajuška59
06.02.2021 4 z 5

Celá série se mi líbila :) tento díl mě vtáhl do děje asi nejvíce. Netrpělivě jsem čekala jak to celé dopadne, ale ani nebylo moc na co čekat. Konec shrnutý na pár stránkách a spousta věcí, které vlastně vůbec nebyly vyřešeny a zasloužili by si určitě více pozornosti. I přes mé zklamání ze závěru série, knihy hodnotím kladně. Pokud máte rádi napětí a tajuplné věci určitě sérii doporučuji.

lenka7679
01.02.2021 4 z 5

Na poslední díl jsem se těšila strašně moc. Četlo se opět samo, ale osobně tento díl hodnotím jako nejslabší. Čekala jsem, že napětí bude gradovat, čekala jsem vysvětlení zla. Konec mi přišel uspěchaný. Mám pocit, že mi více zůstalo nezodpovězeno, než by se vše vysvětlilo... I přes to nelituji. Celou sérii hodnotím jako skvěle strávený čas a děkuji.

knihomolkajanca
07.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak, a máme tady ukončení celé série. Byla jsem na to docela zvědavá a ještě za polovinou knihy nebylo jasné, jak se to celé vyvrbí. Musím říct, že nakonec byla docela škoda, že samotný závěr se odehrál v podstatě na pár stranách - přišlo mi to takové až moc rychlé, možná trochu uspěchané.

Co bych teda vyloženě vytkla, tak rozhodně ono nedořešené "Zlo", které Amélii pronásledovalo x dílů, dále podivné bytosti visící ze stromu a číhající všude možně...Prostě jsem čekala, že linka, která se táhne asi přes tři díly, se vyřeší trochu jinak než zavřením dveří. V tomto aspektu to tedy bylo zklamání.
Naopak jsem ráda, že se vyřešil vztah s Devlinem, i když teda samotný závěr - dcera... no...Ok. Proč všichni vždycky všude musí vecpat děti, to fakt netuším. Každopádně bylo fajn, že Devlin konečně odhalil svá tajemství.
Ale i přes mé výtky, kniha byla opět velmi čtivá, autorka dobře zpracovala reálie. Přečteno téměř na jeden zátah, což bych u špatné knihy určitě nezvládla. :)

Celá série si držela obdobnou kvalitu a kdybych měla zhodnotit, které díly se mi líbily nejvíce, pak to byl rozhodně ten první, jelikož to bylo něco nového a líbilo se mi, jak se vyvíjel vztah Amélie a Devlina. No a pak asi Hříšník (předposlední díl), protože mě bavily ty klecové hroby a celá ta věc okolo tajných organizací. Nevím, jestli se k sérii ještě někdy vrátím, ale rozhodně to byl hezky strávený čas. Skoro bych teď měla chuť na něco obdobného. :)

haaabi
02.01.2021 5 z 5

Neee, poslední díl. Amando, hoďte tam prosím ještě jeden... Ikdyž né, série je uzavřena bravurně. :-)

freezi
27.12.2020 5 z 5

Pekné zakončenie ale trošku uťaté. škoda.

moudivlacek
11.12.2020 5 z 5

Nádherná série a moc mě mrzí, že není další díl. Užila jsem si skvělé chvilky s Amelií. Tento díl jde do tuhého - Zlo si zjevně přichází pro Amelii. Ta navíc neví, na čem je s Devlinem. Má pocit, že on jediný jí neublíží, na druhé straně má po boku svou snoubenku Claire a jejího nevlastního bratra, kteří jsou velmi nebezpeční, a navíc všichni tři jsou členy Congé.
Na druhé straně je tu její dávný přítel doktor Shaw. A také duch dívenky, která naléhá na Amelii, aby jí pomohla.
Nebudu prozrazovat konec, každopádně tento díl se velmi výstižně jmenuje....

petra5588
25.11.2020 4 z 5

Pěkné zakončení celé série :)

rilajaan
22.11.2020 4 z 5

Skvělé zakončení.

Kris1001
11.11.2020 4 z 5

Na knihu jsem se několik měsíců těšila a vyplatilo se. Škoda, že série už dál nepokračuje. Děj je napínavý, široce popisovaný a člověk se do toho úplně vcítí. Jen ten konec byl trochu zrychlený - prakticky během tří kapitol se všechno vyřešilo. Svým způsobem mi přijde série ještě ne zcela uzavřená, třeba by se dalo i dále pokračovat? I přes to všechno knihu doporučuji :)

Martiiiik
04.11.2020 5 z 5

Tak to byla zlatá tečka série :-) Ikdyž to nebylo vždy úplně nejlepší, tento díl se velmi povedl :-) Zpátky doma v Charlestonu, přízraky a entity se blíží, dějí se zvláštní věci.. A pak se postupně dozvídáme, jak to všechno bylo :-) A ten úplný konec, slzička ukápla :-)

Haduwig
23.10.2020 5 z 5

Škoda, že tam autorka nepřipsala epilog, to by byla ta správná tečka a příběh si o ní doslova říká. Ale i bez něj jsem se zakončením spokojená a budu se těšit na další neokoukané příběhy od Stevensové.

Alíček83
12.10.2020 4 z 5

Moc krásná série. Ale rozuzlení tohoto dílu na konci opět na malém kousku, předtím zbytečně zdlouhavé, i když napínavé, ale to bylo vše popsané a to hlavní rychle utlé. Jako závěr série to taky vůbec neodpovídalo. Protože se mělo vracet ještě ke 2. dílu přeci. Měla pomoct mladému Asherovi najít ztracenou přítelkyni a zničit zlo. Tam vlastně nevíme, jak to dopadlo. A s tím, jak se Shaw zastřelil v pravý čas, aby se mohla Amélie vrátit a zavřít dveře, to bylo taky nevysvětlené. Navíc našla ostatky jen dívky, která se jí zjevovala, ale co ta, kterou zavraždil Rance Duvall ještě před ní. Chtělo by to ještě pokračování :-)

Lucynkaaa
06.10.2020 5 z 5

Nechce se mi vypisovat komentáře k jednotlivým dílům, tak tedy za mě shrnutí celé série.
Musím říct, že jsem po první kniže Okřídlená duše sáhla vážně náhodou, když sem spěchala na vlak a potřebovala sem nutně něco na čtení na cestu. A páni, to teda byla trefa!
Neskutečně oceňuji autorčinu přípravu. Znalost místního folklóru, legend a samotné restaurátorské práce je neskutečná. Příběhy jsou strašidelné, mají hloubku, zapojení tajných spolků - pecka!
Za mě je to rozhodně jedna z nejoblíbenější, ne-li neoblíbenější, série, jakou sem četla a doporučuji všem!
Kdybych měla hodnotit poslední díl samotný, tak za mě byl nejslabší z celé série, ale i tak je mi líto, že už je konec.

Adris
16.08.2020 3 z 5

Tak tento díl měl vše uzavřít, a tak jakoby obecně ano. Ale stále zůstává fůra otázek! Jak co se událostí a postav v tomto díle stalo, tak i vlastně v celé sérii. Takový "useklý" konec, ze kterého jsem nepochopila, co se vlastně v tom spirituálním světě stalo. Víc to zde rozebírat nemohu. Jsem však trochu zklamaná. Autorka je samý popis kytiček, ale důležité scény odbyde.

SPOILER
A tady se se záporákama nemazala. To bylo moc rychlé. Vzdyt Amelia nestihla tentokrát ani omdlít. Ani nebyla nikam dovlečena. Nikdo ji nenaháněl potemnělým lesem, a tak dále. Autorka to chtěla mít šmahem z krku?