Hrbáč

Hrbáč https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3238/bmid_hrbac-3238.jpg 4 279 61

Jedné noci se má Henrich de Lagardére utkat v souboji s vévodou de Nevers, namísto toho s ním ale nakonec bok po boku bojuje. Stane se svědkem vraždy spáchané královým oblíbencem Gonzagou, který se tak chce zmocnit velkého jmění Neversů. Slíbí umírajícímu vévodovi, že před Gonzagovými úklady zachrání jeho malou dcerku Auroru. Po patnácti letech ji vrátí matce, ale zůstává nablízku v masce hrbáče. Nejen aby ji chránil, ale také aby vypátral vraha jejího otce... Příběh z přelomu 17. a 18. století plný dějových zvratů, bojů a šarvátek, řinčení kordů i milostných zápletek se stal předlohou několika filmových zpracování. V roli Lagardéra byl nezapomenutelný Jean Marais (1959, režie André Hunebelle), ale s velkým diváckým ohlasem se setkala i verze s Danielem Auteuilem (1997, režie Philippe de Broca) či film Hrbáč Lagardere (2003, režie Henri Helman) s Brunem Wolkowitchem v titulní roli.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Academia

Le Bossu , 1858

85098211
21.08.2019 4 z 5

Poměrně dobrý román, který je rozsáhlou historickou freskou a ve kterém najdeme spoustu ušlechtilých duší, ale i padouchů. Prostě tohle všechno, co od knihy tohoto typu očekáváme ;-). Od autora jsem už četla Tajnosti Londýna, proto zhruba vím, jakým stylem píše. A bohužel musím ubrat jednu hvězdičku za rozvláčnost a zdlouhavost, kterými příběh dost trpí. Kniha je hodně dlouhá, proto je místy poměrně obtížné přetrpět ony zmíněné zdlouhavé pasáže. Ale zase na druhé straně oceňuji originalitu příběhu a taky autorův vypravěčský talent. Knihu tedy doporučuji hlavně těm, kdo mají rádi historické romány a zároveň vlastní romantickou duši ;-).

mgeisselreiter
20.07.2019 4 z 5

Pěkná pohádka pro dospělé, plná ušlechtilého žvatlání (kterého je často až nad míru), romantiky, odvahy, statečnosti, podlosti, zrady. Féval dokáže psát velmi poutavě a čtenáři nedovolí knihu jen tak odložit. S chladnou hlavou si ale člověk musí přiznat, že je to opravdu hodně románově vybájené a s realitou to má velmi málo společného. Tento spisovatel je zcela jistě předobrazem současné americké kinematografie, kde jde o to, aby čtenář a divák se bavili a nepřemýšleli.
Hodnotit se dá hodně kritickým okem, pak by to bylo stěží na 3*, ale na rozdíl od Tajností Londýna (což je opravdu slátanina, kde je evidentní, že román vznikal na pokračování pro noviny a byl natahován nesmyslnostmi až do krajností) jsem zde shovívavý, bavil jsem se a dám 75%, 20. 7. 2019.

Micha-Él
08.07.2019 5 z 5

Už jsem asi milionkrát viděla filmovou verzi s Danielem Auteuilem, kterou zbožnuju, tak jsem si řekla, že si konečně přečtu i předlohu. No, upřímně prvních asi sto stran, s výjimkou vraždy Neverse, byla neuvěřitelná nuda a tlachání takřka o ničem. Což jsem ale překonala s ohledem na to, že se jedná o realistický román, tudíž než se děj rozjede, bude to chvíli trvat. A opravdu! Děj se rozvíjel všemi možnými směry, stránky ubíhaly a já se nemohla dočkat, ač jsem věděla, jak to celé dopadne, kdy bude spravedlnosti učiněno zadost! Musím říct, že to byl nádherný zážitek se na chvíli přesunout do Francie 18. století! Neohrožený Lagardère byl neodolatelný, Gonzague záporák jako vyšitý, Aurora něžná a půvabná, o dalších postavách ani nemluvě. Prostě, jak je bezvadný film, tak je krásná i kniha.

špulo
03.05.2019 5 z 5

Ja neviem koľko krát som to čítal. Fakt neviem :)))

andrii24
10.03.2019 5 z 5

Vyleštěn, vzpřímen jest kord, charakter, který neohne, zabodne. Rek romantik, milovník převleků. Do hlavy vznešené, která úklady nese, tíží více než fyzická vada na kráse.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Nádherná, dramaticky ztvárněná historická kniha plná nečekaných zvratů, soubojů, intrik a naplněné lásky. Moc hezký je také film.

NathalieVerdun
14.10.2018 5 z 5

Hlboko sa klaniam majstrovstvu autora. Raz v noci ma prebudilo rinčanie kordov zo zapnutej TV a odvtedy som musela vidieť všetky filmové spracovania a samozrejme zhltnúť i samotnú knižnú predlohu. Najviac milujem úvodnú pasáž pri hrade Caylus a potom poslednú tretinu knihy, kde to graduje. Dej je proste úžasný, doba, kedy ešte rytierska česť bola všetkým, realisticky pôsobiace postavy, objaví sa tu snáď každá ľudská emócia či povaha, dôjde i na humor a napätie, každá stránka ma zahaľovala do dobovej atmosféry až som skoro tajila dych a ani som nespozorovala, že je koniec tohto nádherného príbehu, ku ktorému sa stále vraciam...

radusak9806
02.10.2018 5 z 5

Pro mě velmi čtivá záležitost, kterou jsem přečetla jedním dechem.
Spoiler skončí to dobře.

Ran
08.09.2018 5 z 5

Tato knížka má krásný příběh s úžasným koncem a četla se mi výborně.

konicekbily
04.04.2018 5 z 5

Když si potřebuji udělat pořádek v hlavě, zejména po náročných svátcích, šáhnu po nějaké jedné z mých nejoblíbenějších knih. Letos to odnesl Hrbáč.
Je to perla světové historické i romantické litaratury. Někdy se zde vedou spory, zda filmové zpracování je lepší než originál knihy. U tohota díla ne. Protože jak film, tak kniha jsou na 100%!!! Viděl jsem asi všechna filmová zpracování tohoto motivu, i když se některá nedrží předlohy, všechna jsou velice dobrá. Předloha se snad ani nedá pokazit!

vlastimil577
30.03.2018 5 z 5

Krásná kniha a i filmová verze se mě líbila.

Kája95
01.11.2017 5 z 5

Pro mne nejoblíbenější historický román. Autor dokáže čtenáře vtáhnout do děje od začátku až do konce :-)

JeKa
19.09.2017 4 z 5

Hrozně mi to připomínalo Tři mušketýry či Cyrana...fanfaronství mužských postav nezná mezí, ale je naprosto okouzlující. Kniha je tak napínavá, že jsem se nemohla odtrhnout, i když v rámci žánru byl konec předvídatelný, cesta k němu rozhodně odhadnutelná nebyla. Výborná oddychovka!

intelektuálka
01.08.2017 4 z 5

Opět francouzská klasika o rytíři bez bázně a hany.

Nita17
08.06.2017

Co napsat - moje oblíbená. Historie, doba kdy muži byli skutecní muži a ženy opravdu dámami, zrada, odvaha, spravedlivá odplata a láska.

Frity
22.05.2017 5 z 5

Knížka patří k mým oblíbeným. Velkolepý příběh o lásce, hrdinství, smyslu pro čest a povinnost a o pomstě. Romantika s velkým R, natolik vzdálená dnešnímu světu a možná proto je to tak kouzelné.

TaLu
11.05.2017 5 z 5

Jedna z mála knih, pokud ne jediná, kde filmové zpracování mám raději. Ovšem samozřejmě to, kde hlavní roli vytvořil Jean Marais. Jeho filmy měly pro mne naprosto kouzelnou atmosféru a jako dívka jsem byla doslova nosem nalepená na malinké televizní obrazovce .....,
Bez počítačů a bez jiných informací, které nepronikaly za železnou oponu, jsem tenkrát nevěděla, že romantické scény byly opravdu pouze výsledkem hercova umění. Ale kdo by pitval vzpomínky z mládí a přeměňoval je postupně získanými informacemi. To kouzlo tam zkrátka stále je.

bábuška
19.02.2017 5 z 5

Nestárnoucí klasika.

konicekbily
26.09.2016 5 z 5

maja8148
21.04.2016 3 z 5

Místama je ta knih přelazená více než kde co z červený knihovny a Aurora s Lagarderem by v srdceryvných výstupech a větách tipu "Nemůžu bez tebe žít" trumfli i Twilight(obzvlášť ona) ale i tak je to velmi dobré a příjemné čtení