Novodobý svět

Závěrečný díl fantasy trilogie Hradební mýty pokračuje v započaté válce proti Hmyzu. Strhující závěr trilogie Hradební mýty nás zavede do doby vzdálené pět let po událostech z předchozího svazku. Na válečné frontě je budován neobvyklý bojový stroj, jenž by měl znamenat tolik očekávaný zvrat v boji proti neustále útočícímu Hmyzu. Kruh nesmrtelných si je jist jeho účelem, nepředpokládá však, že jde o nástroj, který na svět hrozí přivolat netušenou katastrofu. Zatímco vše zdánlivě směřuje vstříc k nastolení osvíceného věku, situace se pozvolna vymyká kontrole. Dokonce ani císař obdařený schopností předvídavosti netuší, co na Čtyřzemí vlastně čeká. Přesto však ví mnohem více, než dává najevo… Přeložil Milan Žáček....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20949/novodoby-svet-1ON-20949.jpg 4.316

Hradební mýty 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno · Laser-books (Laser)

The modern world · 2006

Kniha Novodobý svět

Metla

Třetí díl „Hradebních mýtů“ nás opět zavádí do Čtyřzemí a zcela odsouvá do pozadí předchozí putování k ostrovu Triss. Eszajové mají nový plán, jak zasadit Hmyzu drtivý úder: Architekt Kruhu Jinovatka postavila monumentální přehradu, aby bylo možno zaplavit Papírové kraje a získat zpět ztracená území. Ovšem pečlivé plány se rozejdou s realitou a čtenáře místo bezproblémového otevření stavidel čeká úporný, nelítostný boj.
Pečlivá pozornost je jako vždy věnována postavám; sledujeme rozkol mezi Lučištníkem Bleskem a jeho dospívající dcerou Kyan, poznáme Bleskovu dávnou lásku, nahlédneme do začátků Léčitelky Kapky, Císař San rovněž poodhalí pár tajemství… a pochopitelně nesmí chybět náš obvyklý průvodce – létající Posel Jant. Tentokrát nehraje v událostech podstatnou roli, je spíše pozorovatelem, přesto udržuje čtenáře v napětí, zda dokáže odolat své závislosti na drogách. A měli bychom to vůbec chtít? Vždyť právě skolopendium umožňuje přístup do roztodivných světů Přesunu… na druhou stranu s „čistým“ Jantem se lépe ztotožňuje; je s ním větší zábava, když není zmítaný výčitkami a rozklepaný touhou po dávce. Snad neprozradím příliš sdělením, že nás autorka do Přesunu přece jen vezme, byť jaksi násilně, nedomyšleně a nejspíš jen z povinnosti (ať se čtenáři necítí ochuzeni o new weird aspekt).
Další mírný kopanec uštědřím občasné ukecanosti v první třetině knihy: po úvodním masakru přichází asi 70 stran celkem nezáživných úvah, pitvání vztahů a nimrání se v pocitech. Tuhle ne až tak dynamickou část bohatě vynahradí druhá polovina románu, ve které se stáváme svědky velkolepé bitvy. Steph Swainston si v líčení krvavé řežby nijak nezadá s muži, dokáže válečné scény podat velmi autenticky.
Sugestivní jsou také popisy Jantova létání, s citem pro detail uvidíme z výšky krajinu, města i jednotlivé stavby… a budeme si přát mít křídla.
S povděkem pak kvituji potlačení romantických prvků na minimum, pro spisovatelky poměrně netypický úkaz.
Ne všechny dějové linie se uspokojivě uzavřou, něco je pouze naznačeno a vnímám skuliny pro možné pokračování „Hradebních mýtů“. Pokud by si udrželo čtivost a úroveň této trilogie, rozhodně by mi nevadilo vrátit se do světa Steph Swainston.

New Weird military fantasy

Steph Swainston