Hospoda Jamajka

Hospoda Jamajka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402845/mid_hospoda-jamajka-PHG-402845.jpg 4 843 179

Po smrti své matky se Mary Yellanová vydává na cestu k tetě Patience a jejímu muži Jossi Merlynovi, majiteli ponuré a zanedbané hospody Jamajka. Netuší, že z krásné ženy se stala vystrašená troska. Brzy zjistí, že za vším stojí Joss, despotický a hrubý muž, kvůli jehož pověsti se hostinci slušní lidé vyhýbají. Přesto se tam čas od času schází společnost. Odvážná Mary je osudem vtažena do událostí a odhaluje hrůzné tajemství Jamajky.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Motto

Jamaica Inn , 1936

Eeli
22.08.2018 4 z 5

Pochmurno, dobrodružno, tajemno i romantično v komplexu této jedinečné knihy, jež je napsána způsobem, jakým tato autorka vyniká. Skvěle vykreslené nehostinné prostředí krajiny navozuje stísněnou atmosféru, v níž se odehrává příběh s poutavým námětem a charakterově rozličnými postavami.

Kakho-Oto
17.08.2018 5 z 5

Temný dobrodružný román, který je určen spíše dospělým čtenářům (zároveň nelze tvrdit, že by byl primárně určen mužům nebo ženám, podle mě jde o čtení stejně vděčné pro obě pohlaví). Román "Jamaica Inn" byl již minimálně čtyřikrát zfilmován (viz čsfd.cz), v jednom případě s Jane Seymourovou v hlavní roli Mary Yellanové.

Michalka98
06.08.2018 4 z 5

Pěkný příběh, který byl místy předvídatelný. Kniha se mi líbila, ale Mrtvá a živá byla lepší.

Alma-Nacida
10.07.2018 3 z 5

To se tak chystám jet autem, mám to daleko a je celkem dost hic. Tak si vzpomenu, že jsem tu koutkem oka zahlídla, že je snad Hospoda jako audio a načtená zcela socialisticky zasloužilou soudružkou, a ono jo! :) Myslete si, co chcete, ale až na výhrady k "meryjelenové", jak ji Jiřina Švorcová vyslovuje, to nakonec nebylo tak špatný. Nebo že by ta cesta byla až tak nudná? ;-)

Enehy
09.07.2018 4 z 5

To je tak krásně a příjemně naivní příběh. Do teplého a slunečného počasí jak stvořený. Až žijí všechny silné a neohrožené hrdinky, které se postaví každému padouchovi!

esfinge
17.05.2018 5 z 5

Krasny temny roman z krasneho temneho prostredi. Dej me dokonale vtahnul. Ostatne od Daphne me zatim chytilo a nadchlo uplne vsechno.

Lessana
13.05.2018 3 z 5

Zoznámiť s autorkou som sa chcela pôvodne prostredníctvom jej knihy Mŕtva a živá, bola však požičaná. Tak som si z police vybrala druhú najznámejšiu od autorky - Hostinec Jamajka. Nuž teda... pútavosť sa príbehu rozhodne uprieť nedá. Tajomné slatiny, ktoré som zatiaľ "videla" len v Psovi Baskervilskom, mu dávali ten správny nádych strašidelnosti. Postavám (zlomenej tete Patience, alkoholikovi so svedomím Jossovi, drsnému Jemovi, odvážnej Mary, albínovi vikárovi i iným) sa dá veriť každé konanie i dumky. Mozog nekalých operácií som však šípila už od chvíle, keď sa na scéne objavil. Čo by však neprekážalo. Veľkou škodou ale je, že v diele nebolo zakomponované nič hlbšie. Príbeh o týždeň zabudnete a neostane po ňom nič. Nijaký pocit. Ako nenáročná, dobrodružno-napínavá jednohubka na temer letný večer sa to ale dá :-).

intelektuálka
25.04.2018 4 z 5

Nějak mě teď láká vracet se ke knihám klasiků.....

V této knize se setkáte s pirátským pobřežím Corwallu, kam přijíždí mladá dívka za svou tetou...je tu nádech horroru, detektivní zápletka a samozřejmě láska....
Mužský hrdina není zrovna ideál - podaří se Mary ovlivnit pozitivně jeho život?

Knihu určitě doporučím... i když.... Mrtvá a živá je u mne o schod výše...

Čtec
09.03.2018 4 z 5

Audioknihy mě obecně nikdy nelákaly. Přece jen, klasickou knížku s obálkou si můžu pohladit, potěžkat, stránky si prolistovat, očmuchat prostě je tu ještě další dimenze Vlastně doopravdy jsem slyšel audioknihu jen jednu, a to právě Hospodu Jamajka. Poslouchal jsem ji kdysi při ježdění na mém domácím cyklistickém ergometru postupně ... na etapy ... při zdolávání alpských a dolomitských průsmyků ... a tedy řeknu vám: byla to deprese jako řemen! Jednak je ten příběh depresivní sám o sobě ... také je depresivně (čili dobře) napsaný ... dále jsem přitom trpěl na tom ergometru jako zvíře a potil litry sajrajtu ... takže vám povím: nakonec ano! ... audiokniha může být i docela intenzivní zážiteček ... a tato konkrétní u mě možná dokonce nastartovala pavlovovský reflex jen tedy zřejmě nebudu slintat zato bych si tipnul, že kdykoliv ji znovu uslyším, tak se okamžitě zpotím hrůzou bez ohledu na to, jestli budu zrovna v sedle nebo ne.

Makaja
07.03.2018 5 z 5

Narazila jsem na knížku při přemýšlení o knize vydané před rokem 1950 a vzpomněla jsem si, že jsem jí jako náctiletá četla, že se mi líbila a že si jí vůbec nepamatuju. A tak jsem si jí přečetla znovu, trochu oživila vzpomínky a nelituju. Pěkný styl psaní, až mrazivý popis místa i děje a sympatická hrdinka, což se u soudobé literatury občas nepovede. Vlastním vydání z roku 1970 a řekla bych, že i ten minimalistický přebal tak nějak vystihuje celou knížku.

ajla5
06.03.2018 4 z 5

Příběh přesně pro moji současnou náladu. Kopec dobrodružství, krásný pár, šarmantní padouch a dech beroucí popisy větru a krajiny. Prostě jsem tam s nimi byla a mám větrem ošlehanou tvář a navlhlé oblečení.

ariel platto
17.02.2018 5 z 5

Samozřejmě jako vždy od této autorky skvělá kniha. Jsem ale šťoura. Na začátku knihy nechce koupit koně, že si šetří a na konci knihy odchází zcela bez peněz...kde skončily peníze z prodeje rodného hospodářství a domu?

bekule
16.02.2018 5 z 5

Líbilo moc!
Překvapil mě styl vyprávění, nebýt dostavníků místo aut ani bych nepoznala že se odehrává na začátku 19.století.Nevyhledávám knihy z tohoto období, raději mám příběhy ze současnosti , ovšem Mary by bez problémů zapadla i do nějakého současného akčního příběhu. K Daphne mě přivedla Petra Stehlíková, autorka úžasného Naslouchače, která ji uvedla jako svůj vzor a nyní se vůbec nedivím. Její Ilan z daleké budoucnosti se hodně podobá Mary Yellanové.
............................................................................................................Výzva 2018

Jája92
19.01.2018 5 z 5

Ponurý příběh , který mě vtáhl do děje. Tajemná atmosféra na každé stránce. Kurážná dívka, ustrašená tetička, jenž mi místy lezla trochu na nervy. Rozporuplný Jem a strýc, který klesne na samotné dno.
Zvláštní knížka, ale četla se mi velmi dobře.

slimáčik
19.12.2017 5 z 5

S touto knihou sa mi spája pocit vlhkého, chladného a slaného takmer neustále bičujúceho vetra a tmavých, ťažkých mrakov, buď sa ženúcich ozlomkrky alebo v napätí pred búrkou hrozivo visiacich nad krajinou ...
S hlavnou hrdinkou som prežívala neistotu, zmätok, podozrenia, obavy,...

Majstrovsky napísaný príbeh ma takto vtiahol do deja. Nezabudnuteľné!

Blue
09.11.2017 5 z 5

Nevím přesně pokolikáté jsem Jamajku četl, asi potřetí, ale po dlouhé době, po sedmnácti letech. Zatoužil jsem po nějaké osvědčené dobré četbě. Nebylo to poprvé, občas sáhnu po knize, která se mi dříve líbila a výsledek bývá různý. Někdy se už s autorem či příběhem míjím, někdy je dojem stejný, nebo i lepší. Jako třeba u Jamajky. Tady je vše, co očekávám od dobré četby.

Sněžková
22.10.2017 3 z 5

Nebyla to tak špatná knížka. Trvalo docela dost dlouho, než se začalo něco dít a nedivím se, že mnoho čtenářů přirovnává Jema Merlyna k Heathcliffovi. Oba jsou takové nešťastné, nabubřelé a samorostlé povahy.
Ano, příběh zajímavý, farář mi přišel dokonale zapadající do celého kontextu, ale jeho role nebyla od začátku zcela jasná. A permanentně vystresovaná teta Patience mě začala štvát už po několika stranách, které jsem o ní přečetla.
Celkem mě to bavilo, ale vracet se k této knize nebudu, přišla mi jednoduchá a celkově nijak moc záživná.

moničina
02.10.2017 5 z 5

Skvelá kniha, napínavý záhadný dej, sympatická hrdinka, romantika a atmosféra Anglicka tej doby. Za socíku dávali aj film, bol takisto skvelý, doporučujem ho vidieť, krásne vystihol tú temnú atmosféru a postavy boli výborne zahraté.

gleti
05.07.2017 5 z 5

Nezapomenutelná kniha. Už je to víc jak čtvrtstoletí, co jsem ji četla poprvé, a stále mi utkvěla v paměti. Svou atmosférou, napětím a hlavně statečnou hrdinkou.

Vlasta155
20.05.2017 5 z 5